Hiszpania: Święto w cieniu kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 20:00
W czwartek w Hiszpanii świętowano Dia de la Hispanidad, które upamiętnia dotarcie Krzysztofa Kolumba do Ameryki. Święto to jest symbolem zjednoczenia kraju, ale w tym roku cieniem na obchodach położył się kryzys w stosunkach między rządem centralnym w Madrycie a władzami regionalnymi Katalonii. W Świecie w Powiększeniu rozmowa z dr hab. Anną Sroką z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
Gabinet premiera Hiszpanii Mariano Rajoya dał siedem dni autonomicznym władzom Katalonii na anulowanie postanowień referendum.
Gabinet premiera Hiszpanii Mariano Rajoya dał siedem dni autonomicznym władzom Katalonii na anulowanie postanowień referendum.Foto: PAP/EPA/JAVIER LIZON

Władze centralne dały rządowi w Barcelonie czas do 19 października, by anulował ewentualną decyzję o ogłoszeniu niepodległości regionu, jeśli chce uniknąć zawieszenia katalońskiej autonomii. Jak oceniała w PR24 dr hab. Anna Sroka, kataloński premier, Carles Puigdemont, jest w trudnej sytuacji.

– Szef katalońskiego rządu jest zależny od partii skrajnie nacjonalistycznych, od nich zależy przetrwanie jego rządu. Jeżeli Puigdemont zdecyduje się na odwołanie deklaracji niepodległości, upadnie jego rząd. Nie będzie miał poparcia – wskazywała ekspertka. – Z drugiej strony, jeżeli nie odwoła deklaracji, zostanie uruchomiony art. 155 hiszpańskiej konstytucji. Choć nie wiadomo w jakiej formie może on być wprowadzony, to z pewnością spowoduje ograniczenie autonomii Katalonii – podkreślała hab. Anna Sroka.

Więcej o kryzysie w relacjach między Barceloną a Madrytem w całej rozmowie.

Gościem II części Świata w Powiększeniu był Michał Wojnarowicz. Ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych mówił o porozumieniu w sprawie pojednania politycznego między rywalizującymi ze sobą ugrupowaniami palestyńskimi Hamas i Fatah.

Gospodarzem programu był Adrian Bąk

Polskie Radio 24/IAR

_____________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 12.10.17

Godzina emisji: 19.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Referendum w Katalonii. "Użycie przemocy przez policję wywołało jeszcze większą złość"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 16:01
- Już w XIX w., gdy Hiszpania poniosła klęskę tracąc kolonie a Katalonia poszła zupełnie inną drogą rozwoju ekonomicznego, stosunki między Madrytem a Barceloną były złe. Próby utworzenia republiki katalońskiej miały miejsce u progu wieku XX. Wtedy w pewien sposób przekupiono Katalończyków, utrzymano ich w państwie – mówiła w Gorącym Temacie prof. Małgorzata Myśliwiec z Uniwersytetu Śląskiego. O referendum w Katalonii mówił także wysłannik Polskiego Radia 24 w Barcelonie Adrian Bąk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor PISM: wizerunkowo rząd hiszpański przegrał sprawę Katalonii

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 06:01
Katalonia zapowiada ogłoszenie niepodległości po referendum, które według regionalnych władz daje mandat do odłączenia się od reszty Hiszpanii. O możliwych konsekwencjach katalońskiego referendum niepodległościowego, a także o wpływie sytuacji w Katalonii na Unię Europejską mówił w audycji Szukając Dziury w Całym Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Katalończycy otwierają oczy. Widzą, że ewentualna niepodległość nie będzie łatwa”

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 20:34
- Marzenie o niepodległości może być piękne jako romantyczna aspiracja, ale rzeczywistość jest inna. Katalończycy dopiero teraz zaczynają to zauważać – powiedział w audycji Świat w Powiększeniu korespondent hiszpańskiej agencji EFE Ignacio Martinez. Gość odniósł się w ten sposób do sytuacji w Katalonii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Targalski: Rajoy może przejść do historii jako ten, który zniszczył Hiszpanię

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 10:21
– Premier Katalonii zaproponował negocjacje, Mariano Rajoy odrzucił tę inicjatywę (…). To wszystko zapowiada dalszą eskalację – oceniał w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski. Historyk i politolog na naszej antenie mówił o konsekwencjach, jakie mogą zrodzić wewnętrzne problemy Hiszpanii. Jak dotąd jednak władze regionalne w Barcelonie nie zdecydowały się jeszcze na ogłoszenie niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Premier Katalonii mógł się przestraszyć osamotnienia na arenie międzynarodowej"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 14:04
Szef katalońskiego rządu przedstawił w lokalnym parlamencie wyniki niedawnego referendum i ogłosił, że Katalonia uzyskała prawo do suwerenności. Jednocześnie zaproponował zawieszenie deklaracji w tej sprawie i podjęcie rozmów z Madrytem. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 współpracownik hiszpańskiej agencji prasowej Aceprensa Higinio Paterna.
rozwiń zwiń