Ekspert o Turcji: prawa obywatelskie poważnie ograniczone

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 20:00
Jednodniową wizytę w Polsce złożył Tayyip Recep Erdogan. Prezydent Turcji spotkał się w Warszawie m.in. z Andrzejem Dudą. W Świecie w Powiększeniu o polityce wewnętrznej kraju rządzonego przez Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) mówił dr Konrad Zasztowt z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • 17.10.17 Ekspert o Turcji: prawa obywatelskie poważnie ograniczone
Warszawa, 17.10.2017. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas wizyty w Polsce.
Warszawa, 17.10.2017. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas wizyty w Polsce.Foto: PAP/Jakub Kamiński

W ostatnim czasie, w kontekście sytuacji w Turcji, dość dużo mówi się o przypadkach łamania praw człowieka. To pokłosie ubiegłorocznej próby obalenia rządów AKP. – W Turcji cały czas, od lipca 2016 roku, trwa stan wyjątkowy. To oznacza, że w kraju poważnie zostały ograniczone prawa obywatelskie; mieliśmy do czynienia z falą zatrzymań osób oskarżonych o udział w ruchu Fethullaha Gulena, który zdaniem Ankary stał za próbą zamachu stanu – wskazywał w PR24 dr Konrad Zasztowt.

Jak podkreślał ekspert z UW, z represjami ze strony tureckich władz muszą się również zmagać m.in. osoby związane z ruchem kurdyjskim, a także „przedstawiciele innych organizacji, uważanych przez turecki rząd za terrorystyczne”.

Gość Świata w Powiększeniu zaznaczył jednocześnie, że w kontekście Turcji nie można mówić o całkowitym rozbiciu opozycji. – Nie powiedziałbym, że przeciwnicy władz w Ankarze zostali zupełnie stłamszeni, oni stawiają opór – podkreślał dr Konrad Zasztowt. – Życie polityczne w Turcji jest niespokojne, opozycja nie jest „potulną stroną konfliktu” – dodawał.  

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Piotr Pogorzelski.  

Polskie Radio 24

_____________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 17.10.17

Godzina emisji: 19.48Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Napięcie na linii Turcja-Niemcy. "Ergodan musi pokazać się jako silny lider"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 20:00
Szef tureckiej dyplomacji poinformował, że nie będzie sprzeciwiać się ewentualnemu wycofaniu przez Niemcy ich oddziałów z tureckiego terytorium. Napięcie w stosunkach między obydwoma krajami utrzymuje się po tym, jak Turcja nie wyraziła zgody na przyjazd grupy niemieckich parlamentarzystów do bazy wojskowej Incirlik, znajdującej w południowej części kraju, w pobliżu granicy z Syrią. O stosunkach między Ankarą a Berlinem mówił w audycji Świat w Powiększeniu Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica nieudanego zamachu stanu w Turcji

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 10:17
Turcja wspomina dzisiaj ofiary nieudanego zamachu stanu sprzed roku. W południe polskiego czasu zbierze się parlament, a w Ankarze, Stambule i innych miastach wieczorem organizowane są wiece poparcia dla władz. Równocześnie protesty zapowiada opozycja. O nieudanym zamachu stanu w Turcji mówił w Polskim Radiu 24 korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turcja: 16 lat partii Erdogana

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 20:29
W stolicy Turcji i innych miejscach kraju obchodzone jest 16-lecie rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju. Jak zmieniała się przez ten czas Turcja? W audycji Świat w Powiększeniu mówił o tym Mateusz Chudziak z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Turcji Recep Erdogan z wizytą w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 10:57
Kwestie bezpieczeństwa, współpraca w ramach NATO, relacje Turcji z Unią Europejską - to główne tematy rozmów prezydenta tego kraju w Polsce. Recep Tayyip Erdogan złoży w Warszawie oficjalną wizytę. Zostanie przyjęty przez prezydenta Andrzeja Dudę i premier Beatę Szydło. Będzie rozmawiał także z marszałkami Sejmu i Senatu: Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim. O wizycie prezydenta Turcji w Polsce mówił w Polskim Radiu 24 turkolog Władysław Chilmon.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po spotkaniu prezydentów Polski i Turcji. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 19:40
– Polska popierała i popiera starania Turcji o wstąpienie do Unii Europejskiej. Turcja jest niezwykle istotnym partnerem UE, jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa europejskiego – mówił po spotkaniu z Tayyipem Recepem Erdoganem prezydent Andrzej Duda. W Polskim Radiu 24 rozmowa z drem Jackiem Raubo, ekspertem z Defence24.pl, Małgorzatą Bonikowską z Centrum Stosunków Międzynarodowych, dr. Adamem Balcerem z Uniwersytetu Warszawskiego oraz relacje Ewy Wasążnik (PR24) i Karola Surówki (IAR).
rozwiń zwiń