„Babisz po to wygrał wybory, by być szefem rządu”

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 21:10
Prezydent Czech Milosz Zeman zapowiedział, że chce powierzyć misję utworzenia rządu Andrejowi Babiszowi, liderowi Akcji Niezadowolonych Obywateli ANO. To właśnie to ugrupowanie zdobyło najwięcej głosów w piątkowo-sobotnich wyborach parlamentarnych. O tym, czy Babisz podejmie się jako premier misji tworzenia koalicji rządowej mimo że ciążą na nim zarzuty korupcyjne, mówiła w audycji Świat w Powiększeniu specjalna wysłanniczka Polskiego Radia Magdalena Skajewska.
Audio
  • 22.10.17 Magdalena Skajewska o Andreju Babiszu i misji tworzenia rządu w Czechach.
Andrej Babisz
Andrej BabiszFoto: wikipedia.com/CC BY-SA 4.0

Jak podkreślała Magdalena Skajewska, „nie ulega wątpliwości, że Babiszowi bardzo zależy na podjęciu się misji tworzenia koalicji rządowej, zwłaszcza przy tak mocnej pozycji jaką on i jego partia mają po wyborach”. - Pozycja Babisza jest z tego punktu widzenia bardzo mocna i na pewno będzie on dążył do tego, by premierem zostać - wyjaśniła.

Skajewska dodała jednak, że „o ile to, że Babisz miałby być premierem, nie jest problemem dla Milosza Zemana, to jest to problemem dla ewentualnych partnerów koalicyjnych ANO”. - Po ogłoszeniu wyników potwierdzili oni, że nie wyobrażają sobie współpracy z szefem rządu jeśli ciążą na nim tak poważne zarzuty jak na Babiszu. Mówił tak m.in. szef socjaldemokratów – przypomniała.

Jak podkreśliła, Babiszowi jednak bardzo zależy na tym, by zostać szefem rządu. - Może rządzić z tylnego siedzenia gdyby doszło do tego, że wyznaczy inną osobę do tego, by objęła stanowisko premiera – choćby początkowo - to na pewno pozostałby on najważniejszą osobą w partii – podsumowała.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Bogumił Husejnow.

Polskie Radio 24/pr

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 22.10.17

Godzina emisji: 19:45

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

O wyborach parlamentarnych w Czechach

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 20:15
Partia czeskiego miliardera Andreja Babiša - ANO - odniosła zdecydowane zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Do utworzenia rządu większościowego Akcja Niezadowolonych Obywateli będzie potrzebowała jednak partnerów koalicyjnych. O przetasowaniach na czeskiej scenie politycznej mówili w Polskim Radiu 24 m.in. prof. Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki UW, korespondent czeskiej telewizji publicznej Česká Televize dr Miroslav Karas, dr Paweł Ukielski (Instytut Studiów Politycznych PAN) oraz dr Marcin Zaborowski (Visegrad Insight).
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Czeski parlament będzie niesamowicie rozdrobiony”. Komentarze po wyborach parlamentarnych

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 15:30
„Centroprawicowy ruch ANO wygrał wybory do czeskiej Izby Poselskiej” - wynika ze wstępnych częściowych wyników głosowania. Po przeliczeniu głosów z 80 proc. lokali wyborczych partia Andreja Babisza prowadzi z rezultatem 30,5 proc. Wstępne wyniki wyborów parlamentarnych w Czechach komentowali w Polskim Radiu 24 Wojciech Przybylski z Visegrad Insight, korespondentka Polskiego Radia Magdalena Skajewska oraz dr Lukáš Vomlela z Uniwersytetu Śląskiego w Opavie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Negocjacje w sprawie utworzenia czeskiego rządu będą bardzo trudne”

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 14:15
Partia miliardera Andreja Babisza - ANO - zwyciężyła w piątkowo-sobotnich wyborach parlamentarnych w Czechach. Dobre wyniki odnotowały także ugrupowania antysystemowe - Partia Piratów i skrajnie prawicowa SPD. Rządzący do tej pory socjaldemokraci ponieśli porażkę. Wyniki wyborów komentowała wysłanniczka Polskiego Radia w Czechach Magdalena Skajewska.
rozwiń zwiń