Ukraiński urzędnik z zakazem wjazdu do Polski. Dojdzie do zaostrzenia kursu?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 20:45
Sekretarz ukraińskiej komisji międzyresortowej ds. upamiętnień Swiatosław Szeremeta z zakazem wjazdu do Polski. Urzędnik, który posiadał niemiecką wizę, usłyszał, że ma roczny zakaz wjazdu do Polski i do strefy Schengen. W związku z niewpuszczeniem do Polski Szeremety MSZ Ukrainy wezwało w trybie pilnym ambasadora RP w Kijowie Jana Piekłę. Sprawę omówiliśmy w magazynie Świat w Powiększeniu.
Audio
  • 18.11.17 Paweł Buszko: „Ukraina nie chciałaby dalszego zaostrzenia relacji ze swoim strategicznym partnerem (…)”
Przejście graniczne Polska-Ukraina
Przejście graniczne Polska-UkrainaFoto: REPORTER/EASTNEWS/KUBA SUSZEK

Szeremeta dowiedział się o zakazie w sobotę w południe czasu ukraińskiego na przejściu granicznym w Medyce. Rzeczniczka prasowa Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor powiedziała, że nie spełniał on warunków wjazdu do Polski. "Jego dane widniały w bazie osób niepożądanych na terytorium naszego kraju, dlatego nie został wpuszczony" – dodała.

– Sytuacja była sporym zaskoczeniem dla strony ukraińskiej. Ambasador Jan Piekło usłyszał, że Ukraińcy są zbulwersowani wydarzeniem. Jednocześnie podkreślili chęć niezaogniania sytuacji, naprawy napiętych relacji pomiędzy obydwoma krajami. Miejmy nadzieję, że nie dojdzie do odpowiedzi ze strony naszych wschodnich sąsiadów, którzy mogą chociażby ograniczyć polskim historykom dostęp do ukraińskich archiwów. Ten argument oznaczałby zdecydowanie zaostrzenie kursu – powiedział  Paweł Buszko, korespondent Polskiego Radia w Kijowie.

Decyzja o zakazie wjazdu do Polski dla sekretarz ukraińskiej komisji międzyresortowej ds. upamiętnień jest wynikiem wydanego w kwietniu przez IPN w Kijowie zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy.

Szef MSZ Witold Waszczykowski mówił niedawno, że polska polityka wobec Ukrainy, jeśli chodzi o kwestie prawdy historycznej, będzie skorygowana. Oświadczył, że Polska uruchamia "procedury, które nie dopuszczą ludzi, którzy zachowują skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski".

Dodał, że konsekwencje poniosą również osoby, które na poziomie administracyjnym nie dopuszczają do kontynuowania ekshumacji i renowacji polskich miejsc pamięci.

– O tym, że te sankcje obejmą Szeremetę mówiło się od chwili, gdy minister Waszczykowski zapowiedział zaostrzenie kursu wobec osób wstrzymujących proces ekshumacji. Ukraiński urzędnik stał w jednym szeregu z prezesem ukraińskiego IPN-u, jako osoby, które muszą liczyć się z brakiem możliwości przekroczenia polskiej granicy – dodał Paweł Buszko.

Świat w Powiększeniu prowadził Piotr Pogorzelski.

PAP/Polskie Radio 24/db

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 18.11.17

Godzina emisji: 19:45


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Szef MSZ wrócił ze Lwowa. Kolejne polsko-ukraińskie rozmowy 2-3 grudnia

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 22:00
Minister Witold Waszczykowski wrócił w niedzielę do Polski po dwudniowej wizycie we Lwowie. Jednym z ostatnich punktów programu wizyty było spotkanie z przedstawicielami miejscowych władz, m.in. z merem Lwowa Andrijem Sadowym. W spotkaniu z szefem polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wzięli udział również deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy Iryna Podolak oraz przedstawiciele ukraińskiego MSZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyta Andrzeja Dudy na Ukrainie. Spotkanie ogranizacyjne

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 15:15
W piątek po południu w Krakowie spotkanie przedstawicieli Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy. – Mam nadzieję, że to będzie pozytywny sygnał do dalszych rozmów – mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Materniak z portalu PolUkr.net.
rozwiń zwiń