Rocznica Euromajdanu. Ukraina obchodzi Dzień Wolności i Godności

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 20:00
Cztery lata temu w ukraińskiej stolicy rozpoczęły się kilkumiesięczne protesty, które doprowadziły do ucieczki z Kijowa prorosyjskich władz ukraińskich. Dziś uczczono pamięć tych, którzy walkę na Majdanie o wolność i niepodległość Ukrainy, przypłacili życiem. Prezydent Petro Poroszenko przy okazji rocznicy przypomniał, że Majdan walczył o prozachodnią drogę rozwoju kraju. O współczesnej Ukrainie mówił w audycji Świat w Powiększeniu Paweł Purski z portalu Eastbook.eu.
Audio
  • 21.11.2017 Paweł Purski: „Od wdrażania reform zależą kolejne transze pomocy dla Ukrainy”.
21 listopada Ukraina obchodzi Dzień Godności i Wolności. Ustanowiony dekretem prezydenta Petra Poroszenki, upamiętnia początek dwóch rewolucji - Euromajdanu w 2013 roku i Pomarańczowej Rewolucji z 2004 roku.
21 listopada Ukraina obchodzi Dzień Godności i Wolności. Ustanowiony dekretem prezydenta Petra Poroszenki, upamiętnia początek dwóch rewolucji - Euromajdanu w 2013 roku i "Pomarańczowej Rewolucji" z 2004 roku.Foto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Na Majdanie Nieodległości w Kijowie, gdzie rozegrały się główne wydarzenia rewolucji, otwarto z tej okazji wystawę zdjęć przedstawiających jej najważniejsze momenty, a przed pomnikiem ofiar starć odprawiono żałobną mszę świętą.

Zdaniem Pawła Purskiego w czasie Euromajdanu Ukraińcy zaszli zdecydowanie dalej niż podczas Pomarańczowej Rewolucji. – W 2004 roku po Pomarańczowej Rewolucji wszyscy rzucili się sobie nawzajem do gardeł, czyli Julia Tymoszenko i Wiktor Juszczenko. Teraz ta walka jest w innym stylu. Napięcia są obecnie mniejsze, a Ukrainą postanowiły się zająć USA, UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Od wdrażania reform zależą kolejne transze pomocy – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Według eksperta wojna z Rosją skonsolidowała Ukraińców. – Różnice w postrzeganiu historii dalej istnieją na Ukrainie, ale przestały w czasie wojny być używane w walce politycznej. Wojna częściowo skonsolidowała politykę, ponieważ pokazała, że jest wspólny wróg. Politycy mają jednak z tyłu głowy, że niedługo są wybory, które trzeba wygrać. Zachód stara się wytrącać Rosji z rąk oręż gazowy – mówił Purski.

Na Euromajdanie w wyniku walk ulicznych między demonstrantami a milicją zginęło ponad 100 osób. Pod koniec lutego 2014 roku Janukowycz został obalony, zbiegł z kraju i do dziś ukrywa się w Rosji. Na Ukrainie trwa obecnie jego proces, w którym sądzony jest zaocznie za zdradę stanu.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Paweł Lekki.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 21.11.2017

Godzina emisji: 19:47


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Trzy rewolucje" – droga Ukrainy do Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 21:01
"Trzy rewolucje" to międzynarodowy projekt badawczy poświęcony analizie ukraińskich manifestacji i protestów ostatnich trzech dekad: Rewolucji na Granicie, Pomarańczowej Rewolucji i Euromajdanu. Zwieńczeniem projektu było dwudniowe sympozjum "Trzy rewolucje – portrety Ukrainy", które odbyło się w Kolegium Europejskim Natolin w Warszawie. O ukraińskich rewolucjach mówił w audycji Świat w Powiększeniu dr Paweł Kowal z Instytut Studiów Politycznych Polskiego Akademii Nauk, organizator konferencji.
rozwiń zwiń