X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rocznica Euromajdanu. Ukraina obchodzi Dzień Wolności i Godności

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 20:00
Cztery lata temu w ukraińskiej stolicy rozpoczęły się kilkumiesięczne protesty, które doprowadziły do ucieczki z Kijowa prorosyjskich władz ukraińskich. Dziś uczczono pamięć tych, którzy walkę na Majdanie o wolność i niepodległość Ukrainy, przypłacili życiem. Prezydent Petro Poroszenko przy okazji rocznicy przypomniał, że Majdan walczył o prozachodnią drogę rozwoju kraju. O współczesnej Ukrainie mówił w audycji Świat w Powiększeniu Paweł Purski z portalu Eastbook.eu.
Audio
  • 21.11.2017 Paweł Purski: „Od wdrażania reform zależą kolejne transze pomocy dla Ukrainy”.
21 listopada Ukraina obchodzi Dzień Godności i Wolności. Ustanowiony dekretem prezydenta Petra Poroszenki, upamiętnia początek dwóch rewolucji - Euromajdanu w 2013 roku i Pomarańczowej Rewolucji z 2004 roku.
21 listopada Ukraina obchodzi Dzień Godności i Wolności. Ustanowiony dekretem prezydenta Petra Poroszenki, upamiętnia początek dwóch rewolucji - Euromajdanu w 2013 roku i "Pomarańczowej Rewolucji" z 2004 roku.Foto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Na Majdanie Nieodległości w Kijowie, gdzie rozegrały się główne wydarzenia rewolucji, otwarto z tej okazji wystawę zdjęć przedstawiających jej najważniejsze momenty, a przed pomnikiem ofiar starć odprawiono żałobną mszę świętą.

Zdaniem Pawła Purskiego w czasie Euromajdanu Ukraińcy zaszli zdecydowanie dalej niż podczas Pomarańczowej Rewolucji. – W 2004 roku po Pomarańczowej Rewolucji wszyscy rzucili się sobie nawzajem do gardeł, czyli Julia Tymoszenko i Wiktor Juszczenko. Teraz ta walka jest w innym stylu. Napięcia są obecnie mniejsze, a Ukrainą postanowiły się zająć USA, UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Od wdrażania reform zależą kolejne transze pomocy – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Według eksperta wojna z Rosją skonsolidowała Ukraińców. – Różnice w postrzeganiu historii dalej istnieją na Ukrainie, ale przestały w czasie wojny być używane w walce politycznej. Wojna częściowo skonsolidowała politykę, ponieważ pokazała, że jest wspólny wróg. Politycy mają jednak z tyłu głowy, że niedługo są wybory, które trzeba wygrać. Zachód stara się wytrącać Rosji z rąk oręż gazowy – mówił Purski.

Na Euromajdanie w wyniku walk ulicznych między demonstrantami a milicją zginęło ponad 100 osób. Pod koniec lutego 2014 roku Janukowycz został obalony, zbiegł z kraju i do dziś ukrywa się w Rosji. Na Ukrainie trwa obecnie jego proces, w którym sądzony jest zaocznie za zdradę stanu.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Paweł Lekki.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 21.11.2017

Godzina emisji: 19:47


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Trzy rewolucje" – droga Ukrainy do Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 21:01
"Trzy rewolucje" to międzynarodowy projekt badawczy poświęcony analizie ukraińskich manifestacji i protestów ostatnich trzech dekad: Rewolucji na Granicie, Pomarańczowej Rewolucji i Euromajdanu. Zwieńczeniem projektu było dwudniowe sympozjum "Trzy rewolucje – portrety Ukrainy", które odbyło się w Kolegium Europejskim Natolin w Warszawie. O ukraińskich rewolucjach mówił w audycji Świat w Powiększeniu dr Paweł Kowal z Instytut Studiów Politycznych Polskiego Akademii Nauk, organizator konferencji.
rozwiń zwiń