Niemcy: SPD będzie rozmawiać z CDU/CSU o wielkiej koalicji

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 20:00
Obradujący w Berlinie zjazd Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) opowiedział się za podjęciem rozmów z chadeckim blokiem CDU/CSU w sprawie tworzenia nowego rządu. W Świecie w Powiększeniu komentarz Agnieszki Łady z Instytutu Spraw Publicznych.
Audio
  • 7.12.17 Niemcy: SPD będzie rozmawiać z CDU/CSU o koalicji
Zjazd partii SPD w Berlinie.
Zjazd partii SPD w Berlinie.Foto: PAP/EPA/FELIPE TRUEBA

Rezultatem tych rozmów może być wznowienie dotychczasowej "wielkiej koalicji" obu partnerów, mniejszościowy chadecki rząd kanclerz Angeli Merkel lub przedterminowe wybory.

Jak oceniała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Łada, zgoda SPD na podjęcie negocjacji z CDU/CSU to kwestia "odpowiedzialności".  – W Niemczech myśli się takim kategoriami: jeżeli my nie wejdziemy do koalicji, będą nowe wybory. A kolejne głosowanie może nie zmienić obrazu sceny politycznej i będzie jeszcze gorzej – wyjaśniała ekspertka.

Do głosowania za negocjacjami z CDU/CSU zachęcał delegatów przewodniczący SPD Martin Schulz, który po wrześniowych wyborach do Bundestagu i fiasku rozmów w sprawie sformowania większościowego "sojuszu Jamajka" przez chadeków, liberalną Partię Wolnych Demokratów (FDP) i Zielonych wykluczał początkowo powrót do "wielkiej koalicji". W wyborach tych socjaldemokraci uzyskali swój najgorszy powojenny wynik 20,5 proc. głosów.

Więcej w całej rozmowie z Agnieszką Ładą

Gospodarzem programu była Agata Kasprolewicz.

Polskie Radio 24/zz

______________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 7.12.17

Godzina emisji: 19.45


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Będzie wielka koalicja? "Martin Shultz jest rozdarty"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 11:00
W czwartek w Niemczech rozpoczął się trzydniowy zjazd SPD. Prezydium SPD podjęło uchwałę, w której deklaruje, że partia może podjąć rozmowy z chadekami na temat możliwości utworzenia rządu koalicyjnego. Podczas zjazdu partii muszą to jednak przegłosować delegaci. O trudnych rozmowach koalicyjnych w Niemczech mówił w Polskim Radiu 24 prof. Sebastian Płóciennik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń