Kontrowersje wokół gazociągu Nord Stream II

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 20:00
Nie ma porozumienia ws. gazociągu Nord Stream II. Niemcy i Rosjanie przekonują, że to projekt biznesowy, a zdaniem wielu państw Unii Europejskiej, w tym Polski, to inicjatywa o podłożu politycznym, zagrażająca m.in. stabilności dostaw surowca. W Świecie w Powiększeniu rozmowa z Piotrem Stepińskim z "BiznesAlert.pl".
Audio
  • 19.02.18 Ekspert o kontrowersjach wokół Nord Stream II
Budowa gazociągu Nord Stream IIZdjęcie ilustracyjne
Budowa gazociągu Nord Stream II/Zdjęcie ilustracyjneFoto: nord-stream.com

Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 Piotr Stępiński, odmienne stanowiska Berlina i Warszawy nie są zaskoczeniem. – Stanowisko Niemiec wobec Nord Stream II jest znane, Berlin wspiera ten projekt. Uważa, że jego realizacja jest ekonomicznie uzasadniona. Zdaniem rządu Niemiec, to projekt gospodarczy, a nie tak jak sądzi reszta Europy, zwłaszcza nasz region, że to inicjatywa polityczna – mówił gość Świata w Powiększeniu.

Ekspert przypominał również na naszej antenie, że Niemcom nie podoba się fakt, że stanowisko w sprawie inicjatywy gazowej, jaką jest Nord Stream II, stanowisko zabiera Bruksela.

– Kanclerz Merkel też wcześniej była przeciwna temu, by Komisja Europejska uzyskała mandat do prowadzenia rozmów w imieniu państw członkowskich UE ws. podstaw prawnych projektu – wskazywał Piotr Stępiński. – Także Rosjanie za wszelką cenę chcą przekonać nieprzekonanych, że Nord Stream II to projekt ekonomiczny, niezagrażający dywersyfikacji dostaw gazu, podkreślając że Ukraina nie jest stabilnym państwem. Pamiętajmy tylko, kto jest odpowiedzialny za niestabilność naszego wschodniego sąsiada – mówił gość PR24.

Nord Stream II to inicjatywa, która podobnie jak wybudowany już gazociąg Nord Stream, ma umożliwiać transport gazu z Rosji do Niemiec, z pominięciem m.in. Ukrainy.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Bąk. 

Polskie Radio 24/zz

____________________ 

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 19.02.18

Godzina emisji: 19.48


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Dania sprzeciwia się budowie gazociągu Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 20:00
Dania zamierza przyjąć ustawę pozwalającą zablokować budowę drugiej nitki gazociągu Nord Stream 2. W weekendowym wywiadzie dla „Bilda” były szef NATO Duńczyk Anders Fogh Rasmussen stwierdził, że gazociąg Nord Stream 2 to pułapka Rosji. O przyszłości projektu mówił w audycji Świat w Powiększeniu Piotr Stępiński z Biznes Alert.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zrealizowanie Nord Stream 2 będzie działało na szkodę niemieckich interesów"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 22:21
Niemiecki dziennik "Die Welt" krytykuje plany budowy dwóch kolejnych nitek gazociągu Nord Stream. Zdaniem gazety Nord Stream 2, który ma bezpośrednio połączyć Rosję i Niemcy jest kontrowersyjnym projektem politycznym, który może w konsekwencji doprowadzić do izolacji Niemiec na arenie międzynarodowej. O konsekwencjach realizacji projektu mówił w audycji Północ-Południe ekonomista Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM i były wiceminister gospodarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W komisji PE debata na temat dyrektywy dotyczącej Nord Stream 2. "Wojna o gazociąg toczy się od dłuższego czasu"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 15:05
Komisja PE debatowała w czwartek nad nowelizacją dyrektywy, której przyjęcie mogłoby ograniczyć opłacalność Nord Stream 2. Niemieccy europosłowie z SPD i CDU skrytykowali tempo prac nad przepisami, parlamentarzyści innych frakcji i krajów wyrazili poparcie dla projektu. O perspektywach zmiany podejścia UE do Nord Stream 2 mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.
rozwiń zwiń