X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niemcy-USA: cicha wojna o rosyjski gaz czy populistyczna gra słów?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 21:20
- Rozgrywka o rynek gazowy jest bardzo brutalna, a jak wskazywali niektórzy niemieccy politycy, kupując rosyjski gaz finansujemy rosyjskie zbrojenia - mówił w audycji "Świat w powiększeniu" w Polskim Radiu 24, prof. Piotr Madejczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN, komentując ostatnio napięte relacje Stanów Zjednoczonych z Niemcami. 
Audio
  • 11.07.18 Świat w Powiększeniu: relacje USA - Niemcy
Angela Merkel i Donald Trump rozmawiali podczas szczytu NATO w Brukseli (Polskie Radio 24 Świat w powiększeniu)
Angela Merkel i Donald Trump rozmawiali podczas szczytu NATO w Brukseli (Polskie Radio 24/ Świat w powiększeniu)Foto: PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, podczas odbywającego się szczytu NATO w Brukseli, zachęca kraje sojusznicze do podniesienia wydatków na obronność do 4 procent PKB. To dwukrotność poziomu wydatków, do którego kraje członkowskie zobowiązały się w 2014, podczas szczytu w walijskim Newport. Poziom 2 procent PKB przeznaczany na zbrojenia ma zostać osiągnięty w 2024 roku. W tej chwili warunek ten spełnia pięć państw: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Grecja, Estonia i Łotwa. Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu, Donald Trump ostro skrytykował Niemcy za robienie interesów z Rosją. Mówił, że zamiast płacić za drogi gaz, władze w Berlinie powinny przeznaczać więcej na obronność. 

Prof. Piotr Madejczyk zwrócił uwagę, że wypowiedź prezydenta USA wpisuje się w pewną retorykę polityczną. - Wypowiedź dotycząca Rosji i gazu wskazuje na ważny element relacji niemiecko-amerykańskich. Chodzi o to, jaką istotną część będzie stanowił gaz sprowadzany z Rosji, a jaką gaz łupkowy ze Stanów Zjednoczonych – mówił naukowiec. - Druga sprawa, to eksponowanie pewnego przekazu w kierunku amerykańskiego wyborcy. Ma pokazać, że prezydent jest twardy i nie pozwoli siebie oszukiwać. Ważne jest też eksponowanie, że to nie są problemy amerykańskie, tylko sojusznicy tak się zachowują – dodał.

Donald Trump na Twitterze zaapelował do krajów sojuszniczych, by poziom 2 procent PKB osiągnęły "natychmiast'. 

- Prezydent USA uważa, że dwa procent to deklaracja, ale według większości niemieckich polityków, to kierunek do osiągnięcia, czyli docelowe zwiększenie wydatków – tłumaczył profesor PAN. – Problem bierze się nie tylko z dyskusji toczonej przez polityków, ale z kultury politycznej Niemiec, bardzo mocno osadzonej w wartościach i doświadczeniu historycznym – dodał.

Osiągnięcie poziomu 2 procent PKB spowodowałoby w Niemczech ponad 3,5-krotny wzrost obecnych wydatków na obronność. Prof. Piotr Madejczyk zauważył, że w chwili obecnej to mało realna wizja. - Wydaje się mało realistyczna, ponieważ w społeczeństwie niemieckim jest bardzo silny opór przeciw temu. Większość Niemców uważa, że obecny poziom wydatków jest wystarczający i nie ma zagrożeń, które by do tego skłaniały – dodał Gość PR24.

Więcej w całej audycji.

Audycję prowadził Paweł Lekki.

IAR/PR24/DK

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 11.07.2018

Godzina emisji: 19:47

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Rozpoczyna się szczyt NATO w Brukseli. Dziś decyzja ws. zmiany struktury dowodzenia

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 06:37
Zwiększenie wydatków na obronność oraz dalsze wzmacnianie bezpieczeństwa w Europie - to najważniejsze tematy rozpoczynającego się dzisiaj szczytu NATO. W dwudniowym spotkaniu w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli wezmą udział przywódcy 29 krajów Paktu. Polskę będzie reprezentował prezydent Andrzej Duda. Na szczycie obecny będzie także amerykański prezydent Donald Trump, a europejscy przywódcy spodziewają się ostrej dyskusji z prezydentem USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt NATO w cieniu spotkania Trump-Putin

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 09:35
W środę rozpoczyna się dwudniowy szczyt NATO. Na spotkaniu przywódców państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli obecny będzie między innymi prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, który na początku przyszłego tygodnia (16 lipca) ma spotkać się w Helsinkach z Władimirem Putinem. Co spotkanie przywódców USA i Rosji oznacza dla Polski i NATO? O tym w Debacie Polskiego Radia 24 rozmawiali Cezary Krysztopa z "Tygodnika Solidarność" i Iwo Bender, publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bruksela: Donald Trump ostro o sojusznikach z NATO. "Niemcy to zakładnik Rosji"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 10:24
Donald Trump ostro skrytykował w Brukseli europejskich sojuszników z NATO. Zarzucił im, że nie płacą wystarczająco dużo na wspólną obronność, a obciążają tym Stany Zjednoczone. Amerykański prezydent w ostrych słowach mówił też o Niemczech.
rozwiń zwiń