O językach zagrożonych wymarciem

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 12:54
Naukowcy oceniają, że z blisko 7 tys. języków świata, ponad połowa nie dotrwa XXII stulecia. Gość Czasu Na Naukę, Bartłomiej Chromik doktorant z wydziału Artes Liberales UW, to koordynator projektu, który pomaga zrewitalizować język wilamowski, którym mówi obecnie ok. 30 osób w miejscowości Wilamowice koło Bielska-Białej.
Audio
  • 03.03.16 Bartłomiej Chromik: „Języki zapewniają różnorodność, wielość idei oraz możliwość twórczego rozwiązywani problemów (…)”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/Didriks

Gość Polskiego Radia 24 jest koordynatorem projektu finansowanego przez Komisję Europejską z programu Horyzont 2020 „Engaged humanities in Europa” (Humanistyka Zaangażowana w Europie). To inicjatywa wspierająca m.in. rewitalizację języków zagrożonych wymarciem. Jednym z nich jest język wilamowski – język osadników z XIII wieku.

– Wilamowianie żyjący tu i teraz zwrócili uwagę na to, że język najbardziej podobny do ich języka ojczystego słyszeli w Luxemburgu. Można jednak wychwycić też słowa polskie. W ramach projektu szukamy modeli, które zdołają ten język zrewitalizować – powiedział Bartłomiej Chromik.

Audycję prowadziła Katarzyna Złotnicka-Kobylecka.

Polskie Radio 24/dds/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także