Metoda zwalczania sinic

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 14:00
Intensywny zakwit sinic na powierzchni zbiorników wodnych to nie lada problem dla korzystających z letniego wypoczynku, ze względu na to, że bakterie te bywają bardzo toksyczne. Innowacyjną w skali świata metodę zwalczania sinic opracowali naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. O projekcie mówił w audycji Czas Na Naukę jego szef prof. Ryszard Chróst z Wydziału Biologii UW.
Audio
Kolonie słodkowodnej sinicy Nostoc pruniforme w postaci galaretowatych kul
Kolonie słodkowodnej sinicy Nostoc pruniforme w postaci galaretowatych kulFoto: wikipedia.com

Zespół naukowców z Laboratorium Ochrony i Rekultywacji Wód, które powstało w ramach współpracy dwóch wydziałów – Biologii i Chemii UW – pod kierunkiem gościa Polskiego Radia 24 zapowiada przełom w zwalczaniu sinic. Badacze wykorzystali środek chemiczny znany i stosowany na świecie. Ale określili dokładną jego dawkę potrzebną do unieszkodliwienia sinic bez zniszczenia innych organizmów żywych.

– Są dwa sposoby walki z sinicami. Pierwszym jest całkowite niedopuszczenie do rozwoju sinic w zbiornikach wodnych. To jednak proces długotrwały i kosztowny. Drugim jest stworzenie odpowiedniego stężenia wolnego tlenu atomowego w zbiorniku wodnym, na którego sinice są nadwrażliwe, który tylko selektywnie oddziałuje śmiertelnie na cyanobakterie, a nie szkodzi innym składnikom biocenozy wodnej – powiedział prof. Ryszard Chróst.

Preparat antysinicowy został opatentowana przed zespół badaczy LOReW.

O szczegółach w całym programie. 

Audycję prowadziła Dorota Truszczak.

Polskie Radio 24/dds

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także