X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Skąd w świecie materia?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2016 12:13
Międzynarodowy eksperyment T2K realizowany w japońskim mieście Tokai prezentuje pierwsze wyniki poszukiwania łamania tzw. symetrii CP. Odkrycie, że neutrina i antyneutrina zachowują się inaczej, pomoże w zrozumieniu dlaczego we Wszechświecie dominuje materia. O eksperymencie mówiły w audycji Czas na Naukę dr Justyna Łagoda i dr Katarzyna Kowalik (Zakład Fizyki Wielkich Energii NCBJ).
Audio
  • 18.08.16 Czas Na Naukę: Skąd w świecie materia? Goście: dr Justyna Łagoda i dr Katarzyna Kowalik z Zakładu Fizyki Wielkich Energii NCBJ.
T2K prezentuje pierwsze wyniki poszukiwania łamania symetrii CPfot.pixabay.com
T2K prezentuje pierwsze wyniki poszukiwania łamania symetrii CP/fot.pixabay.com

Gdyby prawa fizyki były takie same dla materii i antymaterii, wszechświat byłby wypełniony tylko promieniowaniem. Coś jednak sprawiło, że materii było nieco więcej i to ona przetrwała. Japoński eksperyment próbuje rozwikłać tę tajemnicę poprzez badanie neutrin.

– Neutrina to cząstki, o których wiedzieliśmy do niedawna bardzo mało. One jednak mogą nam dać informację o tym, dlaczego mamy taką dysproporcję między materią a antymaterią we wszechświecie – mówiła dr Katarzyna Kowalik.

– Neutrina i antyneutrina nie zachowują się tak samo – między nimi zachwiana jest symetria, która może dać odpowiedź na pytanie, dlaczego materia przetrwała po Wielkim Wybuchu i dlaczego nie ma antymaterii – dodała dr Justyna Łagoda.

Więcej w całym programie.

Audycję prowadziła Dorota Truszczak.

 Polskie Radio 24/dds

Data emisji: 18.08.2016

Godzina emisji: 11.45


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także