Skąd w świecie materia?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2016 12:13
Międzynarodowy eksperyment T2K realizowany w japońskim mieście Tokai prezentuje pierwsze wyniki poszukiwania łamania tzw. symetrii CP. Odkrycie, że neutrina i antyneutrina zachowują się inaczej, pomoże w zrozumieniu dlaczego we Wszechświecie dominuje materia. O eksperymencie mówiły w audycji Czas na Naukę dr Justyna Łagoda i dr Katarzyna Kowalik (Zakład Fizyki Wielkich Energii NCBJ).
Audio
  • 18.08.16 Czas Na Naukę: Skąd w świecie materia? Goście: dr Justyna Łagoda i dr Katarzyna Kowalik z Zakładu Fizyki Wielkich Energii NCBJ.
T2K prezentuje pierwsze wyniki poszukiwania łamania symetrii CPfot.pixabay.com
T2K prezentuje pierwsze wyniki poszukiwania łamania symetrii CP/fot.pixabay.com

Gdyby prawa fizyki były takie same dla materii i antymaterii, wszechświat byłby wypełniony tylko promieniowaniem. Coś jednak sprawiło, że materii było nieco więcej i to ona przetrwała. Japoński eksperyment próbuje rozwikłać tę tajemnicę poprzez badanie neutrin.

– Neutrina to cząstki, o których wiedzieliśmy do niedawna bardzo mało. One jednak mogą nam dać informację o tym, dlaczego mamy taką dysproporcję między materią a antymaterią we wszechświecie – mówiła dr Katarzyna Kowalik.

– Neutrina i antyneutrina nie zachowują się tak samo – między nimi zachwiana jest symetria, która może dać odpowiedź na pytanie, dlaczego materia przetrwała po Wielkim Wybuchu i dlaczego nie ma antymaterii – dodała dr Justyna Łagoda.

Więcej w całym programie.

Audycję prowadziła Dorota Truszczak.

 Polskie Radio 24/dds

Data emisji: 18.08.2016

Godzina emisji: 11.45


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także