Czas na Naukę: innowacyjne ochraniacze piłkarskie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 12:48
Zespół prof. Mikołaja Szafrana z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej zaprojektował nowatorskie ochraniacze piłkarskie. Naukowiec wraz z doktorantem Radosławem Żurowskim gościł w audycji Czas na Naukę.
Audio
  • 06.10.16 Czas na Naukę: Innowacyjne ochraniacze piłkarskie. Goście: prof. Mikołaj Szafran i Radosław Żurowski
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/ Giandomenico Ricci

Konstrukcja ochraniaczy piłkarskich opracowana przez zespół gościa Polskiego Radia 24 opiera się o ciecz, która przy gwałtownym uderzeniu zyskuje własności ciała stałego, po czym – po chwili – wraca ponownie do swej "ciekłej" natury. Absorbcja energii "kopnięcia" takiego ochraniacza przewyższa dotychczas stosowane rozwiązania o 50 proc.

– Ich konstrukcja oparta jest na tzw. cieczach zagęszczanych ścinaniem, czyli płynach nienewtonowskich, które przy bardzo niewielkim ruchu zachowują się jak normalna ciecz. Natomiast kiedy w nie uderzymy, gwałtownie wzrasta ich lepkość. Po ustaniu uderzenia, ciecz z powrotem wraca do typowych właściwości – tłumaczył prof. Szafran.

– Nasz ochraniacz dodatkowo można wyginać na wszystkie strony – dodał Radosław Żurowski.

Więcej w całej rozmowie.

Audycję prowadziła Katarzyna Kobylecka.

Więcej audycji "Czas na naukę" znajdziecie na specjalnej stronie

Polskie Radio 24/dds/pj/tj

___________________

Data emisji: 06.10.2016

Godzina emisji: 11.43

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Tunele i mosty zagrożeniem dla kierowców

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 12:21
Kierowcy przemierzający rosyjskie drogi, konkretnie tunel drogowy w Moskwie, często nie zdają sobie sprawy, jak wiele ryzykują. O mostach, wiaduktach i tunelach, które stwarzają zagrożenie dla podróżujących nimi ludzi mówił w programie Czas na naukę prof. Leszek Rafalski z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prestiżowe nagrody dla polskich przyrodników

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 12:09
Dwa projekty z Polski otrzymały prestiżową nagrodę Komisji Europejskiej Best of the Best Life. O zwycięskich opracowaniach przyrodniczych mówili w audycji Czas na Naukę Jarosław Krogulec (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków) i Łukasz Porębski (Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biologia starzenia się ludzkiego organizmu

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 13:14
- Nasz organizm jest bardzo złożony i ewolucyjnie natura nie mogłaby sobie pozwolić, by starzenie było kontrolowane przez jeden proces – powiedział w programie Czas na naukę farmakolog Grzegorz Herbinger. Gość mówił w programie także o molekularnym, fizjologicznym i środowiskowym podłożu procesów starzenia się.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drony na Antarktyce

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 12:28
Dr Małgorzata Korczak-Abshire z Polskiej Akademii Nauk i dr Anna Zmarz z Uniwersytetu Warszawskiego realizują projekt, którego celem jest coroczne liczenie kolonii pingwinów zamieszkujących Wyspę Króla Jerzego z pomocą samolotów bezzałogowych. Jak sprawdzają się drony na Antarktyce? Jakie dane dzięki nim pozyskano? O tym w audycji Czas na Naukę mówiły badaczki.
rozwiń zwiń