X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Fizyka medyczna ratuje życie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 13:21
Rozwój technik diagnostycznych i terapeutycznych spowodował, że fizyk medyczny stał się nieodłącznym i bardzo ważnym elementem zespołów medycznych. Tajniki swojej pracy zdradził w Polskim Radiu 24 Dariusz Aksamit z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.
Audio
  • 24.01.17 - Dariusz Aksamit: fizyka medyczna jest bardzo bliska życiu
Zdecydowana większość (80 proc.) fizyków medycznych zajmuje się radioterapią onkologiczną.
Zdecydowana większość (80 proc.) fizyków medycznych zajmuje się radioterapią onkologiczną.Foto: flickr/IAEA Imagebank

Fizyk medyczny to pracownik służby zdrowia zajmujący się tą stroną terapii, która oparta jest na wiedzy z nauk ścisłych. Specyfika tego zawodu wymaga jednak nie tylko znajomości fizyki, na której oparte są metody diagnostyki i terapii, ale również typowej wiedzy medycznej jak anatomia, biologia, biochemia i biofizyka. Praca z pacjentem wymaga również medycznych znajomości psychologii i praw etyki.

- Jeśli ktoś ma nowotwór i trafia do Centrum Onkologii, poddawany zostaje diagnozie i terapii przez lekarzy onkologów. Kiedy jednak zapada decyzja o tym, że konieczna jest radioterapia, wówczas lekarze oddają pacjenta w ręce fizyków medycznych – tłumaczył Dariusz Aksamit. - To oni wykonują plan leczenia. Specjalizują się w tym, jak promieniowanie oddziałuje z materią,  jakiej energii użyć. Krótko mówiąc: co zrobić, żeby wykonać zalecenie lekarza i dostarczyć określoną dawkę promieni do guza – dodał fizyk.

Jak podkreślił gość audycji 80 % fizyków medycznych zajmuje się radioterapią onkologiczną. - Moja praca może ratować ludziom życie lub poprawiać je. Poruszam się w obszarze od diagnostyki medycznej po terapię i ochronę radiologiczną – powiedział ekspert.

- Zwiększa się liczba chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów. To są rzeczy, które dotyczą nas wszystkich i każdy, prędzej czy później będzie miał z nimi do czynienia. Ja wolałem być po tej dobrej stronie monitora – zażartował gość audycji.

 

Gospodarzem audycji był Artur Wolski

Polskie Radio 24/kawa

Czas na naukę w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 24.01.17

Godzina emisji: 11.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Onkologia eksperymentalna. Guzy to "oddzielna społeczność"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 13:12
Naukowcy pracują nad nową drogą podawania leków bezpośrednio do guza – za pośrednictwem komórek układu odpornościowego. O onkologii eksperymentalnej i wpływie układu immunologicznego na powstawanie przerzutów mówiła w Czasie Na Naukę prof. Magdalena Król z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nierówna walka z nowotworami. Brakuje nawet dostępu do informacji

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 20:24
Każdego roku, z powodu nowotworów złośliwych, umiera blisko 100 tysięcy Polaków. Stanowi to 25 proc. wszystkich zgonów. Nowotwory są drugą, po chorobach układu krążenia, najczęstszą przyczyną śmierci w naszym kraju. Czym jest Krajowy Rejestr Nowotworów? Jak polepszyć dostęp do informacji na temat leczenia? O tym mówili goście Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń