Fizyka medyczna ratuje życie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 13:21
Rozwój technik diagnostycznych i terapeutycznych spowodował, że fizyk medyczny stał się nieodłącznym i bardzo ważnym elementem zespołów medycznych. Tajniki swojej pracy zdradził w Polskim Radiu 24 Dariusz Aksamit z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.
Audio
  • 24.01.17 - Dariusz Aksamit: fizyka medyczna jest bardzo bliska życiu
Zdecydowana większość (80 proc.) fizyków medycznych zajmuje się radioterapią onkologiczną.
Zdecydowana większość (80 proc.) fizyków medycznych zajmuje się radioterapią onkologiczną.Foto: flickr/IAEA Imagebank

Fizyk medyczny to pracownik służby zdrowia zajmujący się tą stroną terapii, która oparta jest na wiedzy z nauk ścisłych. Specyfika tego zawodu wymaga jednak nie tylko znajomości fizyki, na której oparte są metody diagnostyki i terapii, ale również typowej wiedzy medycznej jak anatomia, biologia, biochemia i biofizyka. Praca z pacjentem wymaga również medycznych znajomości psychologii i praw etyki.

- Jeśli ktoś ma nowotwór i trafia do Centrum Onkologii, poddawany zostaje diagnozie i terapii przez lekarzy onkologów. Kiedy jednak zapada decyzja o tym, że konieczna jest radioterapia, wówczas lekarze oddają pacjenta w ręce fizyków medycznych – tłumaczył Dariusz Aksamit. - To oni wykonują plan leczenia. Specjalizują się w tym, jak promieniowanie oddziałuje z materią,  jakiej energii użyć. Krótko mówiąc: co zrobić, żeby wykonać zalecenie lekarza i dostarczyć określoną dawkę promieni do guza – dodał fizyk.

Jak podkreślił gość audycji 80 % fizyków medycznych zajmuje się radioterapią onkologiczną. - Moja praca może ratować ludziom życie lub poprawiać je. Poruszam się w obszarze od diagnostyki medycznej po terapię i ochronę radiologiczną – powiedział ekspert.

- Zwiększa się liczba chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów. To są rzeczy, które dotyczą nas wszystkich i każdy, prędzej czy później będzie miał z nimi do czynienia. Ja wolałem być po tej dobrej stronie monitora – zażartował gość audycji.

 

Gospodarzem audycji był Artur Wolski

Polskie Radio 24/kawa

Czas na naukę w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 24.01.17

Godzina emisji: 11.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Onkologia eksperymentalna. Guzy to "oddzielna społeczność"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 13:12
Naukowcy pracują nad nową drogą podawania leków bezpośrednio do guza – za pośrednictwem komórek układu odpornościowego. O onkologii eksperymentalnej i wpływie układu immunologicznego na powstawanie przerzutów mówiła w Czasie Na Naukę prof. Magdalena Król z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nierówna walka z nowotworami. Brakuje nawet dostępu do informacji

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 20:24
Każdego roku, z powodu nowotworów złośliwych, umiera blisko 100 tysięcy Polaków. Stanowi to 25 proc. wszystkich zgonów. Nowotwory są drugą, po chorobach układu krążenia, najczęstszą przyczyną śmierci w naszym kraju. Czym jest Krajowy Rejestr Nowotworów? Jak polepszyć dostęp do informacji na temat leczenia? O tym mówili goście Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń