Rośnie dług ekologiczny. Ziemia nie jest już w stanie odnawiać zasobów

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 08:45
Sozologia to nauka o ochronie środowiska, związana z geologią, biologią, chemią i fizyką. Umożliwia śledzenie zmian w środowisku: zarówno naturalnych, jak i wywołanych przez człowieka. O istotności tej dziedziny oraz zagrożeniach dla Ziemi mówiła w audycji Czas na Naukę dr Monika Mętrak z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • 14.03.2017 Dr Monika Mętrak z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego o ochronie środowiska.
Choć światowa konsumpcja przekroczyła dostępne zasoby w 1986 r., Dzień Długu Ekologicznego po raz pierwszy ogłoszono 19 grudnia 1987 r.fot.pixabay.com
Choć światowa konsumpcja przekroczyła dostępne zasoby w 1986 r., Dzień Długu Ekologicznego po raz pierwszy ogłoszono 19 grudnia 1987 r./fot.pixabay.com

Jak wyjaśniała gość, ochrona środowiska jest ważna, by zrewanżować się Ziemi za to, że tak długo nas utrzymuje. Wskazywała, że wywieramy na środowisko ogromny wpływ, co określa się mianem śladu ekologicznego. – Wyrażany jest na ogół w hektarach powierzchni Ziemi, które są potrzebne, by odtworzyć te zasoby, które zużywamy – tłumaczyła. W krajach rozwiniętych jego wartość wynosi około 10 ha na osobę, a w uboższych 1-2 ha.

Monika Mętrak mówiła również o pojęciu długu ekologicznego, który wymyślili naukowcy na przełomie lat 70. i 80.  – Sprawdzili, czy Ziemia jest w stanie odtworzyć w ciągu roku tyle surowców, ile w tym czasie zużyli ludzie. Okazało się, że przekraczamy jej możliwości już w połowie grudnia i wówczas zaczynaliśmy żyć na krechę – zaznaczyła.  Dodała, że w 2016 roku dzień długu ekologicznego przypadł 8 sierpnia, co oznacza, że potrzebujemy 1,5 Ziemi, by nas utrzymała.

Zdaniem gość, każdy człowiek może działać na rzecz ochrony środowiska. Wystarczy zakręcać wodę przy myciu zębów, przykrywać garnki pokrywką w trakcie gotowania, czy kupować sprzęty o dobrej kategorii energetycznej. Ważna jest jednak przede wszystkim reakcja państw. Według Mętrak, trzeba zwrócić większą uwagę np. na gospodarkę o obiegu zamkniętym. – Umożliwia ona odzyskiwanie jak największej liczby surowców ze śmieci. Metale ziem rzadkich wykorzystujemy w dużych ilościach, a pochodzą głównie z rud kiepskiej jakości. Tymczasem w naszych śmieciach ich stężenie jest takie, jak w mało opłacalnych kopalniach – mówiła.

 Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Katarzyna Kobylecka.

Polskie Radio 24/ip

Czas na naukę w Polskim radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 14.03.2017

Godzina emisji: 11:45


Komentarze1
aby dodać komentarz
tom552017-03-17 17:50 Zgłoś
Zobacz także

Czytaj także

Misja i emisja: by powietrze było czyste

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 14:48
Każdy może troszczyć się o zdrowe i ekologiczne środowisko. Niestety społeczeństwo wciąż ma niewielką świadomość zagrożeń, jakie niesie za sobą niska emisja: pyłów i szkodliwych gazów pochodzących z domowych pieców grzewczych i kotłowni węglowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W zgodzie z ekologią

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2015 13:53
Ekologia staje się nam coraz bliższa. Kupujemy ekologiczne produkty, z których przyrządzamy zdrowe posiłki, garderobę wybieramy zwracając uwagę na to z czego i w jakich warunkach jest wytwarzana, a za najlepszy wypoczynek uznajemy ten na łonie natury. O tym dlaczego warto żyć w zgodzie z naturą i jak być „eco” mówili goście Polskiego Radia 24 Aleksandra Pawelska, Mateusz Durlik i Daniel Baliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lęki świata – brudna ekologia, atom, terroryzm

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 21:03
Psychoza strachu panująca w mediach i polityce skutkuje pełnym obaw życiem codziennym zwykłych ludzi. – Zagrożenia, z którymi mamy dziś do czynienia, towarzyszyły nam od zawsze. Jednak dzięki środkom masowego przekazu i nowoczesnym technologiom informacyjnym, jesteśmy w stanie uczestniczyć w każdym wydarzeniu na świecie – powiedział w Kawie Dyplomatycznej dr Łukasz Tolak, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka ze smogiem. "Potrzebne są działania systemowe"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 15:00
Problem smogu szczególnie dał o sobie znać tegorocznej zimy. Czy da się go rozwiązać przed kolejnym sezonem grzewczym? Gościem Polskiego Radia była Anna Żyła, główny ekolog BOŚ Bank.
rozwiń zwiń