200 tys. ofiar ataku cybernetycznego. "To był atak globalny"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 14:07
Komputery różnych instytucji zostały kilka dni temu zainfekowane programem typu ransomware. Program taki instaluje się w komputerze, szyfruje pliki na twardym dysku, a następnie wyświetla komunikat z informacją, że pliki zostaną odszyfrowane po zapłaceniu okupu. Jaki jest mechanizm działania hakerów i jak się bronić przed takim atakiem? W audycji Czas na Naukę wyjaśniał Krzysztof Młynarski, specjalista ds. bezpieczeństwa informacji.
Audio
  • 16.05.2017 Krzysztof Młynarski: „Gdy otwieramy załącznik z maila niewiadomego pochodzenia, to prosimy się o kłopoty”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/Visual Content/howtostartablogonline.net/tech

Według producentów oprogramowania antywirusowego do takich ataków doszło w co najmniej 11 krajach na świecie. Najpoważniej zostały zaatakowane systemy informatyczne w Wielkiej Brytanii, Rosji oraz Hiszpanii. Krzysztof Młynarski postulował, by przeprowadzających cyberataki nazywać crackerami, ponieważ w przeciwieństwie do hakerów, wymyślają rozwiązania informatyczne, które służą działaniom poza prawem. Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, za wielkimi atakami stoją duże organizacje przestępcze.

- Najczęściej to są prawdziwe gangi i mafie, np. z Rosji, Chin, Brazylii, które zajmują się w realnym świecie porwaniami, handlem narkotykami, itp. Gang rozsyła oprogramowanie, które ludzie ściągają, a następnie muszą płacić okup. To był atak globalny, w którym gang dobrał się do oprogramowania NSA (amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa) i modyfikując kod programu nadał mu nową jakość – wyjaśniał Młynarski.

Według specjalisty atak w tak ogromnej skali był możliwy do przeprowadzenia dzięki "wykorzystaniu ludzkiej głupoty". – Gdy otwieramy załącznik z maila niewiadomego pochodzenia, to prosimy się o kłopoty. Możemy na 90 proc. założyć, że e-mail od nieznanej nam instytucji, która nam grozi, to podpucha. Jednak żadne ograniczanie swobód obywatelskich nie pomoże w walce z takimi atakami – powiedział Krzysztof Młynarski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Artur Wolski.

Polskie Radio 24/kk

________________________

Data emisji: 16.05.2017

Godzina emisji: 11:46

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmasowany atak hakerów w co najmniej 99 krajach

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 10:47
Cyberprzestępcy domagali się okupu w zamian za odblokowanie unieruchomionych  komputerów. Zaatakowali m.in. w Chinach, Hiszpanii, Rosji i w Stanach Zjednoczonych, a ich ofiarami były m.in. transportowy gigant FedEx, szwedzkie władze lokalne i brytyjska służba zdrowia. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 Mirosław Maj z Fundacji Cyberprzestrzeń.
rozwiń zwiń