Sprawdź, czy masz nowotwór w genach

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 11:43
- Każdej osobie jesteśmy w stanie wyliczyć ryzyko zachorowania na nowotwory. Wystarczy zarejestrować się na stronie BadamyGeny.pl, podać swoje dane medyczne, poinformować nas o zachorowaniach w rodzinie i na tej podstawie obliczamy ryzyko, które dodatkowo wspieramy wynikami badań genetycznych – powiedział w audycji Czas Na Naukę prof. Krystian Jażdżewski z Laboratorium Genetyki Nowotworów Człowieka Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego i WUM.
Audio
  • 18.05.17 Prof. Krystian Jażdżewski o innowacyjnych metodach diagnostyki genetycznej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/ADSVaccine

Prof. Krystian Jażdżewski wraz ze swoim zespołem poszukuje genów, których mutacje mogą powodować m.in. raka tarczycy, jelita grubego czy nowotwory piersi. Na stronie BadamyGeny.pl naukowcy zachęcają do uczestnictwa w badaniach.

Jak podkreślił prof. Jażdżewski, zespół potrafi określić z jakim prawdopodobieństwem pojawi się choroba i co zrobić, by w porę ją wychwycić.

- Badamy wszystkie geny, o których wiemy, że zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Jest ich w sumie 70. Szczególnie interesuje nas 14 genów odpowiedzialnych za raka piersi i prostaty, dla których istnieją precyzyjne rekomendacje towarzystw lekarskich odnośnie profilaktyki i prewencji zachorowania – wyjaśnił gość.

Prof. Jażdżewski zaznaczył, że każda osoba o wysokim ryzyku zachorowania na nowotwór zapraszana jest na bezpłatną konsultację lekarską przeprowadzaną przez lekarza onkologa, genetyka klinicznego przy wsparciu psychologa.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Michalski.

Polskie Radio 24/pr

Czas na naukę w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________ 

Data emisji: 18.05.17

Godzina emisji: 11:45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Światowy Dzień Walki z Rakiem. "Wroga trzeba poznać"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 14:29
Posłowie pracują nad uproszczeniem zapisów pakietu onkologicznego. 25 stycznia na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy. W Polskim Radiu 24 z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, obchodzonego 4 lutego rozmawialiśmy z Bartoszem Polińskim, prezesem Fundacji Alivia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

War on Cancer: gra, która pomaga chorym na nowotwory

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 14:56
War on Cancer to pierwsza gra z unikalnym mechanizmem synchronizacji mikropłatności z kontem konkretnych podopiecznych Fundacji Onkologicznej Alivia. Dzięki temu poprzez rozrywkę w świecie wirtualnym można pomóc chorym walczyć z rakiem w prawdziwym życiu. O aplikacji mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Poliński, prezes Fundacji.
rozwiń zwiń