X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polscy naukowcy pracują nad sztucznymi naczyniami wieńcowymi

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 08:00
Sześcioosobowy zespół pod kierunkiem dr inż. Beaty Butruk-Raszei z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej pracuje nad stworzeniem protezy naczynia wieńcowego. O swoich pracach nad sztucznymi naczyniami wieńcowymi mówiła w audycji Czas na Naukę dr inż. Beata Butruk-Raszeja.
Audio
  • 19.10.2017 dr inż. Beata Butruk-Raszeja: Te komórki będą działać osłonowo, by nie było niepożądanej reakcji organizmu
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: john rowley / Mood Board / Rex F/EASTNEWS

Ścianki protezy naczynia wieńcowego będą zbudowane z warstw polimerowych, natomiast ostatnia powłoka – zarówno wewnętrzna jak i zewnętrza – będzie pokryta komórkami pobranymi od pacjenta. Zapotrzebowanie na takie sztuczne naczynia wieńcowe jest duże, ponieważ w wielu przypadkach do bypassów nie jest możliwe implantowanie naczynia pozyskanego od chorego. Zdaniem Beaty Butruk-Raszei operacja wszczepienia bypassów nie zawsze wystarczy.

- W sytuacji, gdy pacjent ma chore serce, to często ma też chore pozostałe naczynia krwionośne. Wtedy nie ma skąd pobrać naczynia, by je wszczepić jako bypass. W takim przypadku pozostaje tylko sztuczne naczynie. Największym problemem przy opracowywaniu sztucznych naczyń krwionośnych jest problem wykrzepiania krwi. Na powierzchni materiału po prostu tworzą się skrzepy, wtedy krew nie płynie – mówiła rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Jak podkreślała badaczka, naczynia krwionośne można podzielić na małe i duże. – W przypadku małych naczyń (poniżej 5 mm średnicy), takich jak wieńcowe, skrzep jest dużym problemem. Każde ludzkie naczynie jest zbudowane z kilku warstw, my te warstwy będziemy chcieli po kolei odtworzyć z materiałów sztucznych polimerowych, które będą od wewnątrz i zewnątrz pokryte komórkami pobranymi od pacjenta. Te komórki będą działać osłonowo, by nie było niepożądanej reakcji organizmu – powiedziała dr Beata Butruk-Raszeja.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Katarzyna Kobylecka.

Polskie Radio 24/IAR

______________________

Data emisji: 19.10.2017

Godzina emisji: 22:06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Jesienią rośnie liczba zawałów

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 12:39
Belgijscy naukowcy na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego przedstawili statystyki mówiące o tym, że liczba zawałów serca jest najwyższa zimą. Niebagatelny wpływ na to zjawisko ma spadek temperatury, zmniejszenie aktywności fizycznej i brak świeżych owoców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy zbadali swoje serca

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 18:10
W Polskim Radiu 24 geriatra dr Agata Kusz-Rynkun mówiła o wynikach badań kardiologicznych polskich seniorów. Po raz trzynasty po kraju podróżowała Mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier oferując bezpłatne badania i konsultacje. Tegoroczna edycja była dedykowana osobom po 60. roku życia w myśl „Trzecia Młodość Twojego Serca”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy opracowali nieinwazyjną technikę leczenia miażdżycy

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 13:09
Kardiolodzy i naukowcy z Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland opracowali technikę leczenia choroby wieńcowej i miażdżycy. Zaprezentowane wyniki są bardzo obiecujące dla leczenia choroby wieńcowej i udowej. Wdrożenie tych technologii pozwoli zniwelować konsekwencje nieskutecznych angioplastyk takie jak amputacja nogi czy wykluczenie społeczne z powodu niezdolności do pracy w wyniku nabytego inwalidztwa pooperacyjnego. Gościem audycji Czas na Naukę był jeden z twórców technologii kardiolog dr hab. Piotr Buszman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MedApp: system telemedyczny przebada całe państwo

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 15:30
- Tworzymy przyszłość medycyny – pisze o sobie spółka MedApp. Ta przyszłość to m.in. zabiegi medyczne z zastosowaniem gogli rozszerzonej rzeczywistości.
rozwiń zwiń