Chaos w polskich miastach

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 13:11
Trwa zbieranie podpisów pod petycją w sprawie nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Aktywiści miejscy apelują do premier Ewy Kopacz o wprowadzenie regulacji, które – ich zdaniem – zapobiegną coraz większemu chaosowi w polskich miastach. O inicjatywie w Magazynie Samorządowym mówił Jacek Grunt-Mejer, psycholog transportu.
Audio
  • 06.07.15 Jacek Grunt-Mejer: „Zdarza się, że ludzie są zaskakiwani faktem, że w miejscu jedynego parku w najbliższej okolicy ich zamieszkania powstaje kilkupiętrowy budynek”.
Czy nowe przepisy pomogą w uporządkowaniu przestrzeni publicznej?
Czy nowe przepisy pomogą w uporządkowaniu przestrzeni publicznej?Foto: flickr.com/pawel_pacholec

Pierwszym z czterech postulatów autorów petycji dot. nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jest zwiększenie udziału mieszkańców miast w procesie planowania przestrzeni miejskiej.

– Zdarza się, że ludzie są zaskakiwani faktem, że w miejscu jedynego parku w najbliższej okolicy ich zamieszkania powstaje kilkupiętrowy budynek. Nagle nie ma terenów zielonych, a część zabudowań zostaje odcięta od światła słonecznego przez nowy apartamentowiec – tłumaczył Jacek Grunt-Mejer, psycholog transportu i autor bloga „strefapiesza.pl”.

Oprócz większego udziału obywateli w planowaniu, aktywiści postulują m.in. o zwiększenie wymagań wobec gmin w racjonalizowaniu gospodarowania przestrzenią, a także „wprowadzenie zasad efektywnego gospodarowania przestrzenią, w tym zasad miasta zwartego, niskoemisyjnego, przyjaznego pieszym i rowerzystom”.

Więcej w całości rozmowy z Jackiem Grunt-Mejerem.

Polskie Radio 24/mp 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także