Podsumowanie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 11:31
Pięć ważnych dla armii umów podpisano w trakcie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Kontrakty przewidują dostawy między innymi: karabinów dla strzelców wyborowych, sprzętu noktowizyjnego, min przeciwpancernych oraz pojazdów rozpoznania o kryptonimie „Żmija”. Zakończona w piątek na Targach Kielce 25. edycja MSPO zgromadziła 618 wystawców z 27 państw i 67 oficjalnych delegacji z 49 krajów. Kieleckie targi podsumowywali w audycji Café Armia Juliusz Sabak z Defence24.pl i Mariusz Cielma z „Nowej techniki Wojskowej”.
Audio
  • 02.09.2017 Mariusz Cielma i Juliusz Sabak o Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach
Śmigłowiec AW101 zaprezentowany podczas XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. 5.09.2017
Śmigłowiec AW101 zaprezentowany podczas XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. 5.09.2017Foto: PAP/Piotr Polak

Radomski Łucznik dostarczy na potrzeby MON 53 tysiące karabinków „Grot”. Umowę w tej sprawie podpisali minister Antoni Macierewicz oraz przedstawiciele fabryki. Kontrakt ma wartość 500 milionów złotych. Według Mariusza Cielmy to konstrukcja, która powinna się doczekać się wprowadzenia do Wojska Polskiego. – Przetarg był długi, natomiast termin realizacji jest krótki. Trzyletni termin na dostarczenie karabinków pokrywa się z rozwijaniem Wojsk Obrony Terytorialnej. Wprowadzenie do masowej produkcji będzie wyzwaniem dla producenta – mówił ekspert.

Zdaniem Juliusza Sabaka jubileuszową edycję kielecki targów można uznać za „całkiem udaną”. - Wystawcy dopisali – mieliśmy dużo helikopterów, czołgów i innego sprzętu. Podpisano wiele zamówień. Pojazd „Żmija” był rozwijany, modernizowany i wreszcie podpisano umowę. To ma być czynnik zwiększający mobilność polskiej armii, ponieważ „Żmije” są małe, lekkie. Mogą zapewnić 7 dni samodzielnego działania w terenie i mają być transportowane śmigłowcami – powiedział gość Polskiego Radia 24.

„Te targi to znakomita promocja Polski i polskiego przemysłu obronnego. Są jednymi z najważniejszych w Europie” – podkreślił w piątek podczas gali wręczenia nagród XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach wiceszef MON, Bartosz Kownacki.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Agnieszka Drążkiewicz.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Cafe Armia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 02.09.2017

Godzina emisji: 10:31

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Cafe Armia: Rosną nakłady na modernizację sił zbrojnych

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 11:00
W ostatnich dniach sejmowa komisja obrony opowiedziała się za dalszymi pracami nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych, przewidującym zwiększanie wydatków obronnych do 2,5 proc. PKB. W Cafe Armii komentarz Mariusza Cielmy z Nowej Techniki Wojskowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jubileuszowe XXV targi obronne w Kielcach

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 15:05
Ponad 600 wystawców z 27 krajów zaprezentuje sprzęt wojskowy oraz nowoczesne, militarne rozwiązania techniczne podczas jubileuszowego XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach. Targi otworzył wicepremier Mateusz Morawiecki. O wydarzeniu w Kielcach mówił w Polskim Radiu 24 Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: modernizacja armii będzie wymagać ponad 550 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 15:38
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapewniał, że „zgodnie ze Strategicznym Przeglądem Obronnym, konieczność modernizacji polskiej armii będzie wymagać w ciągu 14 lat ponad 550 mld zł”. Szef MON zapowiedział też zainwestowanie 2 mld złotych w cyberbezpieczeństwo. Antoni Macierewicz otwierał we wtorek XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemysł obronny – przyszłość gospodarki?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 08:50
W Kielcach trwa 25. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. W tym roku targi zgromadziły ponad 600 wystawców z 27 krajów oraz kilkadziesiąt delegacji międzynarodowych. W Rządach Pieniądza o polskim przemyśle obronnym rozmawiali Wojciech Warski z Business Center Club, Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan i Radosław Żydok z Fundacji Republikańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kielce: Zakończenie targów obronnych

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 14:24
Na zakończenie 25. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach wręczono nagrody DEFENDER oraz wyróżnienia prezydenta i ministra obrony narodowej. Nagrody DEFENDER są przyznawane od początku kieleckich targów.
rozwiń zwiń