"Wojsko ćwiczyło razem, kierownictwu państw po drodze nie jest"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 10:49
Za naszą wschodnią granicą kończą się manewry Zapad 2017, a na polskich poligonach ruszają właśnie największe ćwiczenia naszej armii w tym roku – Dragon 2017. Bierze w nich udział ponad 17 tys. żołnierzy i ok. 3,5 tys. wojskowego sprzętu. Gośćmi audycji Cafe Armia byli dziennikarze specjalizujący się w tematyce wojskowej: Mariusz Cielma (Nowa Technika Zbrojna), Michał Likowski (Raport), Michał Sitarski (Frag Out).
Audio
  • 23.09.17 Mariusz Cielma: wojsko to też polityka, kierownictwo
Helikoptery Mi-17. Manewry Dragon, Drawsko Pomorskie, 21.09.2017.
Helikoptery Mi-17. Manewry Dragon, Drawsko Pomorskie, 21.09.2017. Foto: PAP/Marcin Bielecki

Zdaniem Michała Likowskiego manewry Zapad elektryzowały głównie dlatego, że organizowała je Rosja. - Tak naprawdę były one porównywalne do tych na wschodniej flance NATO, czy w Szwecji. Poza wojną informacyjną jaka panuje od 2014 r, czyli rozpoczęcia wojny na Ukrainie, potykamy się jedynie o fakty – powiedział gość audycji.

Jeszcze przed rozpoczęciem Zapad 2017 pojawiały się obawy, że część rosyjskich żołnierzy może pozostać przy wschodniej granicy i nie powrócić w głąb Rosji aby bardziej zaangażować się na Białorusi. Zdaniem Mariusza Cielmy jest takie ryzyko, jednak wojska to również polityka. - W odróżnieniu od ćwiczeń Zapad 2013 prezydenci Putin i Łukaszenko nie spotkali się na pokładzie jednego samolotu. Wojsko ćwiczyło razem, jednak kierownictwu obu państw wcale nie jest po drodze – podkreślił ekspert.

- Rosja pod modnym hasłem ćwiczeń obronnych prowadzi w praktyce próbę integracji rosyjsko-białoruskiego systemu militarnego na poziomie sztabów. Ćwiczy się dużą operację, ale charakter obronny można kwestionować – powiedział Michał Sitarski.

Tymczasem w ćwiczeniach Dragon biorą udział nie tylko żołnierze z Polski, ale w sumie z dziewięciu krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego: również z Bułgarii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Słowacji, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch, a także dwóch krajów partnerskich: Gruzji i Ukrainy.

Jak zauważyli goście audycji, w polskich ćwiczeniach oficjalnie bierze udział więcej żołnierzy oraz pięć razy więcej pojazdów.

Gospodarzem audycji była Agnieszka Drążkiewicz.

Goście PR24: Michał Sitarski, Mariusz Cielma, Michał Likowski
Goście PR24: Michał Sitarski, Mariusz Cielma, Michał Likowski   foto: PR24/AK

Polskie Radio 24/kawa

Cafe Armia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 23.09.17

Godzina emisji: 9.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Paszport" MON. Wojsko szkoli organizacje proobronne

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 15:02
W Orzyszu odbyło się szkolenie grup i środowisk proobronnych, w ramach realizacji programu Paszport MON. Na czym polega ta inicjatywa? Gościem Polskiego Radia 24 był Radosław Żydok z Fundacji Republikańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapad 2017. Ilu żołnierzy weźmie udział w ćwiczeniach?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 12:27
14 września za naszą wschodnią granicą – na Białorusi i w Rosji – rozpoczną się manewry wojskowe Zapad 2017. Według Moskwy, ma w nich wziąć udział co najwyżej kilkanaście tysięcy żołnierzy. Zachodni eksperci mają jednak odmienne zdanie w tej sprawie.  W Polskim Radiu 24 komentarz dra Tomasza Wójtowicza z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Patrząc na histeryczne wypowiedzi zachodnich polityków, Rosjanie wygrywają wojnę psychologiczną”

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 13:45
- Zapad 2017 to element wojny psychologicznej, którą Rosjanie - patrząc na histeryczne wypowiedzi polityków na Zachodzie i niektórych mediów - wygrywają – powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa dr Wojciech Szewko. Gość odniósł się w ten sposób do manewrów, które rozpoczęły się w środę m.in. na Białorusi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapad2017. „Od początku manewrów są napięcia na linii Białoruś-Rosja”

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 13:23
Dobiegają końca rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2017. W ostatnim dniu ćwiczeń będzie je obserwować prezydent Aleksander Łukaszenka. Prezydent Białorusi ma oglądać przebieg kulminacyjnej fazy manewrów na podstołecznym poligonie „Borysów”. O przebiegu ćwiczeń Zapad2017 mówił w audycji Północ-Południe Siarhiej Pielasa z TV Biełsat. Manewry komentował też w Polskim Radiu 24 Waldemar Łuczak wydawca miesięcznika "Raport - Wojsko, Technika, Obronność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen. Roman Polko o manewrach DRAGON i znaczeniu ćwiczeń w armii

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 08:21
17 tysięcy żołnierzy, prawie 3 i pół tysiąca pojazdów uczestniczy w rozpoczętych w środę największych w Polsce manewrach wojskowych DRAGON 17. Biorą w nich udział wojskowi z Polski i jedenastu krajów NATO, między innymi, ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemiec. – Nad tłem taktycznym ktoś nie popracował. Rozumiem poprawność polityczną, ale nie możemy dochodzić do granic śmieszności – mówił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko.
rozwiń zwiń