Manewry Dragon 17: Podsumowanie ćwiczeń

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 10:21
Zakończyły się ćwiczenia wojskowe Dragon-17. To były największe manewry, jakie miały miejsce w tym roku w naszym kraju. W Cafe Armii Agnieszki Drążkiewicz podsumowanie działań, w których łącznie brali udział żołnierze z 12 państw.
Audio
  • 30.09.17 Manewry Dragon-17: Podsumowanie ćwiczeń
Manewry Dragon-17
Manewry Dragon-17Foto: st.kpr. Daniel Chojak / mon.gov.pl

W manewrach brała udział m.in. 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana. W rozmowie z Polskim Radiem 24 jej przedstawiciel – kpt. Marcel Podhorodecki – podkreślał, że ćwiczenia Dragon-17 były dobrą okazją do sprawdzenia tego, czego żołnierze nauczyli się w ostatnich miesiącach.

– Do manewrów przygotowywaliśmy się 1,5 roku; doskonaliliśmy podczas ćwiczeń to, czego się nauczyliśmy w tym czasie – podkreślał oficer. – Celem naszego dowódcy było popełnianie w czasie manewrów błędów. Po to, by później do nich już nie dopuścić – dodawał gość PR24.

W ćwiczeniach Dragon-17 udział wzięły także m.in. Wojska Obrony Terytorialnej, najmłodszy z naszych rodzajów sił zbrojnych. – WOT po raz pierwszy brał dział w tak dużych manewrach, w praktycznej części ćwiczeń – zauważył na naszej antenie ppłk Marek Pietrzak, rzecznik dowództwa „terytorialsów”. – Wojska Obrony Terytorialnej zostały sformowane na początku roku; już po 9 miesiącach wzięliśmy udział w największych tegorocznych manewrach – przypominał.

W tegorocznych manewrach Dragon, które odbywają się co dwa lata, łącznie wzięło udział ponad 17 tysięcy żołnierzy i 3,5 tysiąca jednostek uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego. Oprócz Polski podczas ćwiczeń obecni byli przedstawiciele dziewięciu krajów NATO i dwóch krajów partnerskich Sojuszu.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Agnieszka Drążkiewicz.

Polskie Radio 24

Cafe Armia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 30.09.17

Godzina emisji: 9.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Pierwsze przysięgi żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 11:00
W niedzielę 21 maja odbędzie się uroczysta przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z udziałem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. O uroczystości, a także szkoleniach, które poprzedziły przysięgę, mówił w audycji Cafe Armia rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk Marek Pietrzak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze szkolenia rotacyjne Wojsk Obrony Terytorialnej

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 11:00
Wiosną pierwszych 800 żołnierzy WOT – po połowie ochotnicy z cywila i rezerwiści – przeszło pierwsze szkolenia dla żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. W czerwcu żołnierze odbyli pierwsze dwudniowe szkolenia rotacyjne. O szkoleniach WOT mówili w audycji Café Armia płk Marek Pietrzak i starszy chorąży sztabowy Andrzej Wojtusik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen. Roman Polko o manewrach DRAGON i znaczeniu ćwiczeń w armii

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 08:21
17 tysięcy żołnierzy, prawie 3 i pół tysiąca pojazdów uczestniczy w rozpoczętych w środę największych w Polsce manewrach wojskowych DRAGON 17. Biorą w nich udział wojskowi z Polski i jedenastu krajów NATO, między innymi, ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemiec. – Nad tłem taktycznym ktoś nie popracował. Rozumiem poprawność polityczną, ale nie możemy dochodzić do granic śmieszności – mówił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wojsko ćwiczyło razem, kierownictwu państw po drodze nie jest"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 10:49
Za naszą wschodnią granicą kończą się manewry Zapad 2017, a na polskich poligonach ruszają właśnie największe ćwiczenia naszej armii w tym roku – Dragon 2017. Bierze w nich udział ponad 17 tys. żołnierzy i ok. 3,5 tys. wojskowego sprzętu. Gośćmi audycji Cafe Armia byli dziennikarze specjalizujący się w tematyce wojskowej: Mariusz Cielma (Nowa Technika Zbrojna), Michał Likowski (Raport), Michał Sitarski (Frag Out).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Macierewicz: Polskie wojsko jest stawiane za wzór przez prezydenta USA

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 08:31
W ubiegłym tygodniu minister obrony narodowej przebywał w Waszyngtonie na oficjalne zaproszenie amerykańskiego ministra obrony Jamesa Mattisa. – Jesteśmy powszechnie uznawani za jeden z najważniejszych filarów bezpieczeństwa Europy, a polskie wojsko jest stawiane za wzór przez prezydenta USA. Ten sojusz ma dla nas fundamentalne znaczenie – mówił Antoni Macierewicz w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania.
rozwiń zwiń