Życie z ADHD

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 20:29
Niezdolność skupienia się, nadmierna ruchliwość i impulsywność. To trzy grupy objawów zespołu nadpobudliwości z deficytem uwagi, czyli ADHD. Gość Rozmów o Zdrowiu – prof. Tomasz Wolańczyk, psychiatra – mówił w Polskim Radiu 24 o problemach związanych z tym zaburzeniem.
Audio
  • 14.10.15 Prof. Tomasz Wolańczyk: „Dzieci z ADHD mają szesnastokrotnie większe szanse trafienia na OIOM niż ich rówieśnicy”.
ADHD rozwija się u dzieci do 7. roku życia. Z czasem jego objawy ustępują, a nawet całkowicie mogą wygasnąć w wieku dojrzewaniafot.flickrDavid Salafia
ADHD rozwija się u dzieci do 7. roku życia. Z czasem jego objawy ustępują, a nawet całkowicie mogą wygasnąć w wieku dojrzewania/fot.flickr/David Salafia

Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Wolańczyk, szczególnie groźny dla osób borykających się z ADHD może być trzeci z symptomów, czyli impulsywność. – To nie tylko to, że najpierw coś się powie, a dopiero potem pomyśli. Zespół powoduje także takie sytuacje, jak wbiegnięcie na ulicę, bez upewnienia się, że nie nadjeżdża pojazd – wskazywał ekspert.

Z tego względu osoby zmagające się z ADHD są bardziej narażone na wypadki. – Nadruchliwość i impulsywność często odpowiadają za różne urazy. Dzieci z ADHD mają szesnastokrotnie większe szanse trafienia na OIOM niż ich rówieśnicy – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Wolańczyk.

Prof. Tomasz Wolańczyk/fot.PR24/MS Prof. Tomasz Wolańczyk/fot.PR24/MS

Psychiatra zauważył w Polskim Radiu 24, że wraz wiekiem dolegliwości są na ogół mniej dokuczliwe, ale nie ustępują całkowicie. – Dorosły z ADHD skupia się lepiej niż w okresie dorastania. Nadal jednak jest mniej zorganizowany, ma kłopoty z koncentracją i jest impulsywny – zaznaczył ekspert.

Gościem II części Rozmów o Zdrowiu był dr Mariusz Kaczmarek z Politechniki Gdańskiej, twórca nowoczesnych rozwiązań biomedycznych i telemedycznych, służących pacjentom i lekarzom.

Polskie Radio 24/mp

Zobacz więcej na temat: adhd dzieci zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także