Biegać z rozsądkiem

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2015 20:06
– W Polsce panuje lawinowo narastająca moda na bieganie – mówili goście audycji W Poniedziałek u Rigamonti. Fizjoterapeuta Szczepan Figat apelował o rozsądek. – Każdy ma ambicje, żeby po pierwszym maratonie jak najszybciej pobiec drugi. To jednak odstawienie rozsądku na bok - stwierdził.
Audio
  • 04.05.15 Szczepan Figat: „Faktem jest, że bieganiem można najszybciej uformować sobie sylwetkę (…)”.
Zdjęcie ilustracyjnefot.flickrmiguel tostano
Zdjęcie ilustracyjne/fot.flickr/miguel tostano

Bieganie to dla wielu wielka pasja, ale trzeba pamiętac, że nie każdy może i powinien biec maraton.

- Ludzie niekiedy są zbyt entuzjastycznie nastawieni, więc po pierwszym maratonie, trzeba ich trochę zniechęcać – zgodziła się z przedmówcą Anna Pawłowska-Pojawa.

Bieganie podnosi poziom endorfin, wzmacnia kondycję, odmładza, formuje sylwetkę i przynosi dużo radości. Jednak nie dla wszystkich intensywne bieganie jest całkowicie zdrowe. Należy zachować umiar i dopasować trening do możliwości swojego ciała.

– Nie dla wszystkich bieg na długim dystansie jest czyms dobrym. Można uczynić krzywdę własnemu ciału biegając zbyt długie maratony, jeśli ma się na przykład schorzenia stawów czy urazy kręgosłupa – ostrzegał w Polskim Radiu 24 Szczepan Figat.

Testy sprawnościowe i medyczne należy wykonywać przynajmniej raz na rok. Składają się na nie badanie biochemii (wszystkie wskaźniki krwi), testy śródmięśniowe i stabilizacji oraz badanie kręgosłupa.

Goście Magdaleny Rigamonti mówili w programie również o blogowaniu na temat biegania oraz propagatorach biegów amatorskich.

Polskie Radio 24/dds

Zobacz więcej na temat: bieganie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także