Dokąd zmierza Rosja Putina? "Mamy dyktatora, który stoi na czele wielkiego państwa"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 14:09
W jaką stronę idzie Federacja Rosyjska? Czy pozycja Władimira Putina jest zagrożona? O tym w Debacie Poranka rozmawiali Paweł Purski (eastbook.eu), dr Kazimierz Wóycicki (Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego) i Grzegorz Ślubowski (Naczelna Redakcja Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia).
Audio
  • 07.10.16 Debata Poranka: Dokąd zmierza Rosja Putina? Goście: Paweł Purski, dr Kazimierz Wóycicki i Grzegorz Ślubowski.
Władmir Putin
Władmir PutinFoto: PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN

Zdaniem Pawła Purskiego, Władimir Putin dość mocno boi się o swoją pozycję. W związku z tym przesuwa pionki na szachownicy, żeby się w jakiś sposób zabezpieczyć się przed ewentualnymi zamachami stanu czy próbami zmiany władzy.

– Wszystkie ruchy, które wykonuje Putin, są przejawem swoistej paranoi władcy. Wynika ona z wyścigu z czasem – powiedział gość Polskiego Radia 24. 

Z tą opinią nie zgodził się Grzegorz Ślubowski, który utrzymywał, że pozycja Władimira Putina nie jest zagrożona.


Goście Debaty Poranka:  dr Kazimierz Wóycicki (Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego) i Paweł Purski (eastbook.eu); Foto: PR24/TB Goście Debaty Poranka: dr Kazimierz Wóycicki (Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego) i Paweł Purski (eastbook.eu); Foto: PR24/TB

– W Rosji jest tendencja do coraz większego autorytaryzmu i zaciskania śruby, a coraz więcej władzy skupia się w rękach Władimira Putina. To system coraz mniej racjonalny, który prawdopodobnie polega na strachu nawet nie wobec własnych obywateli, tylko wobec Stanów Zjednoczonych. Natomiast pozycja Władimira Putina jest absolutnie niezagrożona – mówił dziennikarz Polskiego Radia.

Według dra Kazimierza Wóycickiego, Rosja jest rządzona przez dyktatora o mentalności gangstera, cynicznego i gotowego do mordów politycznych.

– Mamy dyktatora, który stoi na czele wielkiego państwa – dyktatora, którego mentalność należy określić jako gangstera z bardzo płytką legitymizacją władzy (…). Człowieka, który jest gotowy mordować (…), cynicznego, który gotów jest grozić wojną nuklearną. Z jednej strony to bardzo groźne, z drugiej istnienie Federacji Rosyjskiej stoi pod znakiem zapytania wobec narastającego kryzysu gospodarczego – powiedział gość Debaty Poranka.

Więcej o sytuacji wewnętrznej w Rosji, a także o jej rosnącej asertywności na arenie międzynarodowej w całej Debacie Poranka.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/dds

Więcej Debat Poranka znajdziecie tutaj 

_____________________

Data emisji: 07.10.2016

Godzina emisji: 09.17


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Szczyt G20: Sukces Władimira Putina?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 16:31
„Spojrzenie na Wschód” – to nowa, cotygodniowa propozycja antenowa Polskiego Radia 24. W programie Maria Przełomiec rozmawia z ekspertami o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Premierowa audycja została poświęcona m.in. ostatniemu szczytowi G20.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Poparcie dla Władimira Putina jest coraz wyższe”

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 13:33
Jedna Rosja zdobyła konstytucyjną większość w Dumie Państwowej po wyborach w Rosji. Co to zwycięstwo i ogromna konsolidacja władzy daje Władimirowi Putinowi? O tym w audycji Świat w Południe mówił Grzegorz Ślubowski, szef redakcji międzynarodowej Polskiego Radia, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Moskwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po wyborach w Rosji: kierunki polityki gospodarczej

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2016 12:26
18 września Rosjanie wybierali deputowanych Dumy Państwowej i przedstawicieli władz lokalnych. Wybory wygrała rządząca partia Jedna Rosja, która uzyskała konstytucyjną większość. Wyniki i kierunki rosyjskiej polityki komentowali w programie 7 Dni Wschód w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik i Patryk Gorgol (Biznes Alert).
rozwiń zwiń