Świat coraz mniej bezpieczny. "Nie robiono nic, by rozwiązać problem źródłowy"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 10:54
19 grudnia kierowca ciężarówki wjechał w tłum na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie, zabijając 12 osób. 24-letni Tunezyjczyk, podejrzany o dokonanie zamachu, został w piątek zastrzelony przez policję w Mediolanie. O światowym terroryzmie mówili w Debacie Poranka dr Monika Bartoszewicz (Akademia Finansów i Biznesu Vistula), Wojciech Cegielski (Informacyjna Agencja Radiowa), prof. Ryszard Machnikowski (Uniwersytet Łódzki).
Audio
  • 27.12.2016 Debata Poranka o światowym terroryzmie. Goście: dr Monika Bartoszewicz (Akademia Finansów i Biznesu Vistula), Wojciech Cegielski (Informacyjna Agencja Radiowa), prof. Ryszard Machnikowski (Uniwersytet Łódzki).
Zamachowiec z Berlina, pomimo szeroko zakrojonej akcji policyjnej, zdołał przekroczyć dwie granicę, zanim został zatrzymany przez mediolańskie służby. Foto: EPAPAUL ZINKEN
Zamachowiec z Berlina, pomimo szeroko zakrojonej akcji policyjnej, zdołał przekroczyć dwie granicę, zanim został zatrzymany przez mediolańskie służby. Foto: EPA/PAUL ZINKEN

Wojciech Cegielski mówił, że jest wiele grup i osób, które będą próbowały dokonać następnych zamachów. Wskazuje na to podobieństwo między atakiem w Berlinie, a wcześniejszym w Nicei. Dodał, że nie wiadomo jednak ile z takich prób udaremniają służby z całej Europy. Jego zdaniem, jeśli monitorowanych jest kilkanaście tysięcy podejrzanych osób, niezbędna będzie armia ludzi. – Pewnie w wielu krajach toczą się debaty o to, jak służby powinny być dofinansowane. Czy jest odpowiednio dużo środków i ludzi.

Monika Bartoszewicz zwracała z kolei uwagę na przepływ informacji, pomiędzy służbami poszczególnych krajów. – Trzeba mieć czas by przerobić masę informacji. Masy ludzkie, które przyjeżdżają do Europy, to trzeba zweryfikować – podkreśliła.

O zwiększonym napływie imigrantów do Europy mówił również prof. Machnikowski. Ocenił, że pierwsze symptomy pojawiły się już kilka lat temu w Grecji, Włoszech i Hiszpanii. Unia nie zareagowała jednak na czas. – Trudno się spodziewać, że w przypadku dużo bardziej poważnego kryzysu, odnajdzie się nagle złoty środek, który będzie powstrzymywał napływ imigrantów – wskazywał.

Zdaniem Bartoszewicz, Unia proponowała wyłącznie rozwiązania krótkowzroczne. – Nie robiono nic, by rozwiązać problem źródłowy, jakim jest sytuacja na Bliskim Wschodzie. Machnikowski dodał, że jest ona rezultatem polityki zachodniej. Cegielski zaznaczył, że problem będzie trwał, ponieważ napływający do Europy uchodźcy nie są w stanie się zasymilować. – Są łatwym kąskiem dla werbujących w struktury organizacji terrorystycznych. Oni są rozczarowani, można ich łatwo przekabacić – podsumował.


Od lewej: Monika Bartoszewicz i prof. Ryszard Machnikowski
Od lewej: Monika Bartoszewicz i Wojciech Cegielski; foto: PR24/MR

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/ip

____________________

Data emisji: 27.12.2016

Godzina emisji: 9:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Skutki zamachu w Berlinie. "Ekstremizm będzie zyskiwał"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 23:59
Berlińska policja nie wyklucza, że sprawca zamachu nadal przebywa na wolności, gdyż coraz więcej wskazuje na to, że zatrzymany 23-letni Pakistańczyk nie ma nic wspólnego z atakiem. O zamachu i jego skutkach politycznych mówili w programie Świat w Powiększeniu publicysta Krzysztof Świątek i dr Aleksander Gubrynowicz (PAN).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Samotne wilki". Nowe oblicze terroryzmu

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 13:43
- Gdy zaangażowaliśmy się w operację w Iraku, a Al-Kaida dawała jasny sygnał, że będzie przeprowadzała serie akcji w Europie i na świecie, pomyliła Polskę z innym krajem. Do tego stopnia byliśmy nieznani i anonimowi, że mogliśmy czuć się spokojni. Dziś jest inaczej – powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa mjr Mariusz Kordowski z Centrum Analiz Strategicznych i Bezpieczeństwa. Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że największym problemem dzisiejszej Europy są tzw. samotne wilki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamachowiec z Berlina zastrzelony pod Mediolanem

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 14:40
Sprawca poniedziałkowego zamachu w Berlinie został zastrzelony w nocy koło Mediolanu, podczas rutynowej kontroli w pobliżu dworca kolejowego w miejscowości Sesto San Giovanni. Doniesienia mediów potwierdził włoski minister spraw wewnętrznych. W Polskim Radiu 24 zdarzenie komentowali dr Krzysztof Liedel (Collegium Civitas), dr Maciej Milczanowski (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie) i korespondent Polskiego Radia w Berlinie Wojciech Szymański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa walczy z terroryzmem. "Jesteśmy jak USA 15 lat temu"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 13:25
– Europejska wojna z terrorem trwa. Wiele wskazuje też na to, że będzie ona trwać jeszcze długo – mówił w Świecie w Południe Krzysztof Kokoszczyński z portalu „EurActiv.pl”. Podejrzewany o przeprowadzenie ataku na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie Tunezyjczyk Anis Amri nadal pozostaje na wolności.
rozwiń zwiń