Wizyta kanclerz Merkel w Warszawie. "Nowe otwarcie w relacjach z Niemcami"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 10:08
Relacje dwustronne, przyszłość Unii Europejskiej, sytuacja na Ukrainie i relacje transatlantyckie - te tematy zdominowały rozmowy kanclerz Niemiec w Warszawie. Angela Merkel przyleciała do Polski na zaproszenie premier Beaty Szydło. Rozmawiała także z prezydentem Andrzejem Dudą i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Wizytę komentowali w Debacie Poranka dr Karolina Libront (Centrum Inicjatyw Międzynarodowych), Janusz Tycner (dziennikarz zajmujący się problematyką niemiecką) i Jakub Dymek (Krytyka Polityczna).
Audio
  • 08.02.2017 Podsumowanie wizyty kanclerz Merkel w Polsce. Goście: dr Karolina Libront (Centrum Inicjatyw Międzynarodowych), Janusz Tycner (dziennikarz zajmujący się problematyką niemiecką) i Jakub Dymek (Krytyka Polityczna)
Premier RP Beata Szydło i kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas wspólnej konferencji prasowej, po spotkaniu w KPRM w Warszawie, 07.02.2017
Premier RP Beata Szydło i kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas wspólnej konferencji prasowej, po spotkaniu w KPRM w Warszawie, 07.02.2017Foto: PAP/Radek Pietruszka

Zdaniem Libront, jeśli mówić o nowym otwarciu, w kontekście wizyty Angeli Merkel, to w odniesieniu do nastawienia polskiej prawicy, które ulega zmianie. – Ktoś z PiS wreszcie doczytał jakieś analizy, że lepszego kanclerza niż Merkel nie będzie. Polityka na szczycie, który by tak bardzo Polsce sprzyjał i był tarczą przeciw pomysłom Rosji – oceniła.

Janusz Tycner mówił, że pewna konieczność zmusiła obie strony do wyjścia sobie naprzeciw. – Sprawą najważniejszą jest przyszłość UE, jeśli uda się wypracować jakiś projekt, nad którym rozpocznie się dyskusja, to będzie duża sprawa – zaznaczył. Dodał, że należy jednak wychodzić z założenia, że przed jesienią tego roku, kiedy odbędą się wybory w Niemczech, nic ważnego się nie wydarzy.

W ocenie Dymka, kontekst debaty i ostrożność Angeli Merkel co do spotkania "ustawił" problem antyniemieckości polskiej prawicy. Gość zwrócił jednak uwagę, że doszło do zmiany nastawiania, dzięki trzeźwej ocenie zmieniających się realiów. – Sojusz z Wielką Brytanią jest mrzonką, z USA jest realistyczny tylko w zakresie współpracy obronnej, idea Międzymorza jest fantazją, Orban wcale nie jest sojusznikiem stabilnym. Zostają Niemcy, które są w Unii państwem najsilniejszym i naszym najbliższym sąsiadem – tłumaczył.

fot.PR24/MS Janusz Tycner, Karolina Libront i Jakub Dymek/fot.PR24/MS

W rozmowie także o przyszłym kształcie UE.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Filip Memches.  

Polskie Radio 24/ip

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 08.02.2017

Godzina emisji: 9:18


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aleksander Gubrynowicz: Angela Merkel jest w trudnym położeniu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 13:38
– Potencjalne zwycięstwo SPD i Martina Schulza w wyborach parlamentarnych to zagrożenie dla samych Niemiec, Unii Europejskiej, a także Polski – mówił w Świecie w Południe dr Aleksander Gubrynowicz, politolog z Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Szydło: Nord Stream 2 jest dla Polski nie do zaakceptowania

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 16:11
Zakończyło się spotkanie premier Beaty Szydło z kanclerz Angelą Merkel. Szefowa polskiego gabinetu mówiła podczas wspólnej konferencji, że rozmowy dotyczyły wzajemnych relacji polsko-niemieckich. Wyraziła zadowolenie z pogłębiającej się współpracy i nadzieję na dalsze wspólne działania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po spotkaniu Szydło-Merkel. "Zabrakło konkretów"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 17:39
Jestem przekonana, że dobre partnerstwo Polski i Niemiec jest konieczne dla powodzenia projektu europejskiego – powiedziała premier Beata Szydło podczas wspólnej konferencji prasowej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. – To, o czym mówiły obie przywódczynie, wiadomo już od dawna. Zabrakło konkretów – komentował w Polskim Radiu 24 prof. Józef Fiszer, politolog z Polskiej Akademii Nauk. Naszym gościem był również prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Zakładu Polityk Unii Europejskiej Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UW.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angela Merkel w Warszawie. "Potrzebujemy sojuszników"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 18:37
Angela Merkel odwiedza we wtorek Warszawę. W ramach wizyty spotyka się z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło, prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz liderami PO i PSL. Wśród tematów rozmów: obronność, sprawy klimatyczne, energetyka i kryzys migracyjny. O wizycie kanclerz Niemiec mówili w Debacie Dnia Bogumił Łoziński (Gość Niedzielny) i Łukasz Mężyk (300polityka.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nord Stream 2. Czy jest szansa polsko-niemieckie porozumienie?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 20:45
Zakończyła się wizyta Angeli Merkel w Warszawie. Niemiecka kanclerz spotkała się m.in. z Beatą Szydło. W rozmowach polska premier zwróciła uwagę na projekt Nord Stream 2, zaznaczając, że "jest nie do zaakceptowania". O porozumieniu w kwestii energetyki mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
rozwiń zwiń