Nowe pomysły na pokój na Ukrainie. Będzie referendum ws. Krymu?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 10:41
Prasa amerykańska ujawniła szczegóły alternatywnego planu pokojowego, przedstawionego prezydentowi USA. Zawiera on m.in. propozycję przeprowadzenia na Ukrainie referendum w sprawie wydzierżawienia Krymu Rosji na 50-100 lat. O nowych pomysłach na pokój mówili goście Debaty Poranka: Dariusz Materniak, (PolUkr.net), Olga Popowycz (historyk i analityk) i Tadeusz Iwański (analityk Ośrodka Studiów Wschodnich).
Audio
  • 21.02.2017 O nowych pomysłach na pokój na Ukrainie. Goście: Dariusz Materniak, (PolUkr.net), Olga Popowycz (historyk i analityk) i Tadeusz Iwański (analityk Ośrodka Studiów Wschodnich)
Ukraińcy zapalają świeczki dla upamiętnienia ofiar, które zginęły na Majdanie w 2014 roku, foto:  PAPEPASERGEY DOLZHENKO
Ukraińcy zapalają świeczki dla upamiętnienia ofiar, które zginęły na Majdanie w 2014 roku, foto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Zdaniem Popowycz, plan pokojowy przedstawiany jest przede wszystkim przez ukraińskich oligarchów, którzy chcą zostać związani z Rosją, bo prowadzą tam interesy. – Taki plan na Ukrainie byłby nie do zaakceptowania, dlatego wystrzeliwuje na zachodzie, by go po prostu narzucić – wyjaśniała. W jej ocenie, jeśli Ukraina zgodzi się na wydzierżawienie Krymu, to już krok do tego, by całkowicie go oddać.

Tadeusz Iwański podkreślał, że plan pokojowy to próba zwiększenia destabilizacji sytuacji na Ukrainie. – Mieszania politycznego, by przedstawiać ją jako kraj niestabilny. Także pokazanie ukraińskiemu społeczeństwu, że Majdan jest bezsensowny – tłumaczył.

Materniak wskazywał z kolei, że to nie do zaakceptowania, ponieważ Ukraina musiałaby przyznać, że jej prawa do Krymu są dyskusyjne. W jego ocenie także Federacja Rosyjska nie będzie zainteresowania przeprowadzeniem referendum. – Rosja inwestuje duże środki w infrastrukturę półwyspu. Zawsze istnieje ryzyko przegranej i pojawia się pytanie, co zrobiliby z tymi inwestycjami – wyjaśniał. 

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Świątek.   

Polskie Radio 24/ip


Debata Poranka - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 21.02.2017

Godzina emisji: 9:18

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Imperialna gra Rosji. O co chodzi Putinowi?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 21:45
Aneksja Krymu i obecność na wschodzie na Ukrainy to tylko wierzchołek góry lodowej imperialnych działań Kremla. Co Władimir Putin chce osiągnąć poprzez swoją ofensywną politykę? O tym w Świecie w Powiększeniu mówili Mirosław Minkina i Malina Kaszuba, autorzy książki "Imperialna gra Rosji".     
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt na Ukrainie narzędziem nacisku

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 16:05
Czy Rosji zależy na rozwiązaniu sytuacji w Donbasie i czy pomóc w tym mogą Stany Zjednoczone? Gościem Polskiego Radia 24 była Paulina Lang, ekspert ds. Ukrainy z Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna na Ukrainie. "Awdijiwka to strategiczna miejscowość"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 13:06
Uspokoiła się sytuacja wokół miejscowości Awdijiwka na Ukrainie. Przez ostatni tydzień była ona ostrzeliwana przez prorosyjskich separatystów. O sytuacji na wschodzie Ukrainie mówił w programie Świat w Południe Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina 3 lata po Majdanie – bilans rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 11:07
W lutym 2014 roku prezydent Wiktor Janukowycz krwawo rozprawiał się z "rewolucją godności". W ostatnich dniach jej trwania zginęło niemal 100 osób. Władzę w Kijowie przejęła prozachodnia koalicja. O osiągnięciach ukraińskiego Majdanu mówili w audycji 7 Dni: Wschód dr Łukasz Adamski z Centrum Polsko Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia i Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń