X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

SKOK Wołomin - kolejna odsłona afery

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 11:09
Na trzy miesiące trafił do aresztu Władysław S. - działacz kółek rolniczych i były poseł PSL, któremu prokuratura postawiła zarzut udziału w wielomilionowych wyłudzeniach ze Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie. Zdaniem prokuratora generalnego Zbigniew Ziobry  państwo mogło na tym procederze stracić nawet 3 miliardy złotych. O aferze SKOK rozmawiali goście Debaty Poranka: Marcin Karliński (Stowarzyszenie Wspierania Spółdzielczości Finansowej), dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) i Janusz Szewczak (poseł PiS). 
Audio
  • 07.03.2017 Debata Poranka: afera SKOK Wołomin. Goście: Marcin Karliński (Stowarzyszenie Wspierania Spółdzielczości Finansowej), dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) i Janusz Szewczak (poseł PiS).
Pod koniec 2014 roku prezes i wiceprezes SKOK Wołomin zostali zatrzymani pod zarzutem działania na szkodę kasy przez wyłudzanie pożyczek na podstawione osoby i sfałszowane dokumenty
Pod koniec 2014 roku prezes i wiceprezes SKOK „Wołomin” zostali zatrzymani pod zarzutem działania na szkodę kasy przez wyłudzanie pożyczek na podstawione osoby i sfałszowane dokumentyFoto: EAST NEWS/STANISLAW KOWALCZUK

W prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową Warszawa - Praga śledztwie w sprawie SKOK Wołomin status podejrzanych ma obecnie 110 osób. Sześć zarzutów usłyszał zatrzymany w środę Władysław S. Prokuratura ustaliła, że były poseł PSL współdziałał ze zorganizowaną grupą przestępczą, która parała się oszustwami kredytowymi, wprowadzaniem do obrotu gospodarczego korzyści majątkowych pochodzących z przestępstwa, a także wytwarzaniem nierzetelnej dokumentacji, będącej podstawą udzielania kredytów. Zarzuca mu między innymi wyłudzenie ponad 6 mln zł pożyczki ze SKOK Wołomin i pranie brudnych pieniędzy.

Zdaniem Karlińskiego, sprawa Władysława S. to tylko drobny odprysk afery SKOK Wołomin. – To kwestia szukania nie tam, gdzie ta afera się w tej chwili dzieje. W tym postępowaniu szukamy sprawców gigantycznego przekrętu, a to w rękach syndyka znajduje się baza wyłudzeń kredytów – zaznaczył.  W jego ocenie, gros pracy operacyjnej wykonało w tej sprawie WSI. – To polegało na tym, by uwikłać działaniami operacyjnymi służb możliwie wielu polityków, by związać im ręce. Teraz nie jesteśmy w stanie aparatem państwa do tej sprawy się dobrać – mówił.

Artur Bartoszewicz podkreślił, że ma poważne wątpliwości, co do podchodzenia państwa do zdarzeń o charakterze ekonomicznym. – Dużą wadą jest znajomość zasad ekonomii i bankowości. Nawet, jeśli uznamy, że prokurator i sędzia jest gotowy emocjonalnie, jego potencjał wiedzy i kompetencji jest zbyt mały, by podejmować się tej sprawy – wyjaśniał. Jego zdaniem, najistotniejsze w sprawie jest wyjaśnienie kto i w jaki sposób powodował, że w państwie można było wytworzyć tego typu mechanizm: „jawny i długoletni, przy pełnym pozwoleniu instytucji, które miały prawo weryfikować działania SKOK”.

Jak wskazywał Szewczak, wątpliwości budzi postępowanie upadłościowe, bo do dziś nie wiadomo, gdzie są pieniądze wyprowadzone w aferze. – Nie poszukiwano ich zbyt intensywnie.  Pytanie, gdzie były służby specjalne, które musiały obserwować to zjawisko – mówił. Dodał, że to po Amber Gold kolejna firma, która kwitła, a „wszyscy wszystko wiedzieli”. – Wymiar sprawiedliwości ma tu sporo do zrobienia. Warto byłoby wiedzieć, dlaczego działania nadzorcze były tak opieszałe, że udało się po ich rozpoczęciu wyprowadzić jeszcze 1,5 mld złotych – podsumował.  

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Wojciech Surmacz.

Polskie Radio 24/ip


Debata Poranka w Polskim Radiu 24

____________________

Data emisji: 07.03.2017

Godzina emisji: 9:18


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Działalność SKOK Polska zawieszona

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 11:47
Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej Polska w Warszawie (SKOK Polska). – SKOK-i nie zawsze były objęte nadzorem i prowadziły niefrasobliwą gospodarkę finansową – mówił w Pulsie Gospodarki Adam Ruciński z BTFG.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto zapłaci za ratowanie SKOK-ów

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 10:00
Na ratowanie SKOK-ów zostało przeznaczonych dotychczas ok. 3,2 mld złotych. – Te koszty mogą być jeszcze większe i obciążą sektor bankowy oraz wszystkich Polaków – mówił w Pulsie Gospodarki Rafał Sadoch (Noble Option).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Krajewski (PiS) o komisji śledczej ds. SKOK-ów

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 17:46
Platforma Obywatelska ma gotowy wniosek o powołanie komisji śledczej ds. SKOK-ów. – Propozycja zgłoszona przez klub PO jest niedorzeczna, bo jest przede wszystkim niekonstytucyjna – powiedział w Rozmowie Politycznej Jarosław Krajewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, członek sejmowej komisji służb specjalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie Dnia: przegląd ministerstw i sprawa SKOK Wołomin

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 21:19
Przegląd w resortach energii i budownictwa, sprawa SKOK Wołomin, a także dlaczego grypa to coś więcej, niż zwykłe przeziębienie. To najważniejsze tematy, które komentowali goście audycji „Podsumowanie Dnia” w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń