Rząd zakończył prace nad Strategią Cyberbezpieczeństwa RP

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 10:01
W ostatnich latach nastąpił wzrost liczby incydentów związanych z cyberprzestępczością – wynika z najnowszych danych Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK. O Strategii Cyberbezpieczeństwa dla Polski rozmawiali w Debacie Poranka Piotr Januszewicz (Ministerstwo Cyfryzacji), Juliusz Brzostek (Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa w NASK) i Mirosław Maj (Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń).
Audio
  • 20.03.17 Piotr Januszewicz, Juliusz Brzostek i Mirosław Maj o Strategii Cyberbezpieczeństwa RP.
Zdjęcie ilustracyjnefot.flickrYuri Samoilov
Zdjęcie ilustracyjne/fot.flickr/Yuri Samoilov

Jak podkreślił Piotr Januszewicz, Strategia Cyberbezpieczeństwa dla Polski zakłada, że w 2020 roku „Polska będzie miała zdolność do tego, by zapewnić bezpieczeństwo funkcjonowania obywateli, podmiotów gospodarczych i instytucji państwowych w obszarze cyberprzestrzeni”.

Gość zaznaczył, że jest to główny cel Strategii.  - Nie jest on jednak mierzalny sam w sobie w związku z czym został podzielony na cztery cele szczegółowe. To m.in. koordynacja na poziomie krajowym, koordynacja zarządzania i reagowania na incydenty bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Chodzi bowiem o stworzenie systemu wymiany informacji, dzielenia się nią, jej zasobami i zdolnościami w zakresie przeciwdziałania materializacji zagrożeń, które mogą pochodzić z cyberprzestrzeni – wyjaśnił Januszewicz.

Jak dodał, Strategia Cyberbezpieczeństwa „to jedynie dokument, którym niczego nie można zrobić”. - To, co nam potrzebne, to przekucie tego wszystkiego w plan działania – podkreślił.

Entuzjazmu z powodu powstania Strategii nie krył Juliusz Brzostek. – Brakowało tej Strategii, ponieważ sposób walki z niebezpieczeństwami, które dotykają obywateli w cyberprzestrzeni do tej pory był prowadzony w sposób rozproszony i wiele jednostek indywidualnie czuło się odpowiedzialnych za różne obszary cyberprzestrzeni. Brakowało więc pewnej spójności, koordynacji i współpracy – wyjaśnił Brzostek. W jego opinii pojawienie się Strategii spowoduje także zarysowanie się pewnych ścieżek i kierunków działania.

Mirosław Maj podkreślił z kolei, że zarówno Światowe Dni Młodzieży, szczyt NATO, jak i wprowadzenie programu 500 Plus wskazały, że działania związane z cyberbezpieczeństwem były udane.


i Mirosław Maj/fot.PR24/MS Juliusz Brzostek, Piotr Januszewicz i Mirosław Maj/fot.PR24/MS

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Wojciech Surmacz.

Polskie Radio 24/pr

_________________

Debaty Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

Data emisji: 20.03.17

Godzina emisji: 9:18


Komentarze1
aby dodać komentarz
Sztygs2017-03-23 02:14 Zgłoś
Szkoda, że takie nacechowane politycznie jeśli chodzi o te programy. A poza tym i tak skończy się w ten sposób co zawsze - ratować tyłki tym podmiotom gospodarczym będą musiały sklepy takie jak spy shop ze swoimi wykrywaczami, bo rząd nie będzie w stanie nic z tym zrobić. Ps. co ma 500plus do cyberbezpieczeństwa? Tylko ja nie rozumiem tego nawiązania?
Zobacz także

Czytaj także

Cyberbezpieczeństwo Polski

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 20:35
Kilka lat temu haker, który przedstawiał się jako Alladyn, wkradł się do systemów informatycznych kilku najważniejszych instytucji państwowych. Zdobył dostęp m.in. do poczty szefa kancelarii premiera i do kalendarza jednej z osób z kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych. O cyberbezpieczeństwie w naszym państwie mówił w Kulisach spraw były wiceszef ABW, Mieczysław Tarnowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

24. Poziom: globalne cyberbezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 15:27
Działania w sieci wpływają na wynik wyborów, stają się narzędziem dezinformacji. Internet stał się miejscem starć światowych potęg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyberbezpieczeństwo: Wyzwanie dla świata

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 15:04
Globalna sieć komputerowa to nie tylko korzyści, takie jak szybki przepływ informacji. To także zagrożenia, związane m.in. z tym, że poufne dane przesyłane drogą elektroniczną mogą zostać wykradzione. W audycji 24. Poziom o niebezpieczeństwach, jakie niesie za sobą cyberprzestrzeń, mówili dr Andrzej Kozłowski z serwisu „Cyberdefence24.pl” i Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyberbezpieczeństwo w Europie. Ataki rosyjskich hakerów na Polskę, Czechy i Norwegię

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 22:53
Rosyjscy hakerzy z grup APT28 i APT29 stali za cyfrowymi atakami na ważne instytucje w Polsce, Czechach i Norwegii. Te grupy mają mieć powiązania z rosyjskim wywiadem wojskowym i Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Kim są ludzie, którzy dokonują ataków hakerskich na instytucje publiczne, mówili w audycji 7 dni: Wschód Andrzej Kozłowski i Piotr Maciążek z portalu Defence 24.
rozwiń zwiń