„Wszystko, co się dzieje na komisji ds. Amber Gold przypomina filmy Barei”

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 09:23
- W sprawie Amber Gold zaczyna się wyłaniać sytuacja, w której firma pana P. to nie był prosty przekręt, ale przekręt mający bardzo wysoko postawionych mocodawców. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że niekoniecznie w Polsce – powiedział o pracach sejmowej komisji ds. Amber Gold Rafał Ziemkiewicz z Do Rzeczy. Gościem Debaty Poranka był także Marcin Celiński z Liberte.
Audio
  • 14.09.17 Rafał Ziemkiewicz i Marcin Celiński o pracach komisji ds. Amber Gold
Posiedzenie sejmowej Komisji śledczej ds. Amber Gold. Na zdjęciu (od lewej): poseł PiS Jarosław Krajewski, poseł PiS Marek Suski i przewodnicząca posłanka PiS Małgorzata Wassermann. Warszawa, 13.09.2017.
Posiedzenie sejmowej Komisji śledczej ds. Amber Gold. Na zdjęciu (od lewej): poseł PiS Jarosław Krajewski, poseł PiS Marek Suski i przewodnicząca posłanka PiS Małgorzata Wassermann. Warszawa, 13.09.2017. Foto: PAP/Jakub Kamiński

Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłuchała w środę kolejnego świadka - Emila Marata, byłego doradcę zarządu spółki. Tego samego dnia miał być przesłuchany radca prawny Paweł Kunachowicz. Jednak jego przesłuchanie zostało przełożone na 11 października z powodu błędów w stenogramach podsłuchów dostarczonych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Jak podkreślił Rafał Ziemkiewicz, „wszystko, co się dzieje na komisji przypomina filmy Barei”. - Przychodzą prokuratorzy, wysoko postawieni urzędnicy i okazuje się, że wszyscy są po udarach, mają zaniki pamięci, nie wiedzą jak się nazywają i dlaczego coś zrobili. Przy przesłuchaniu Marata dowiedzieliśmy się, że notatki ABW są w różnych wersjach w zależności od tego, jaka jest potrzeba – mówił gość.

Ziemkiewicz dodał, że „sprawa ukradzenia oszczędności ponad 20 tys. obywateli była jedynie odłamkiem całego przedsięwzięcia, które miało na celu wypranie pewnej ilości złota i wpuszczenie go na światowy rynek”.


17911168.jpg
Afera Amber Gold. Komisja zwróci się do ABW o wyjaśnienie sprawy dwóch wersji stenogramu

Także Marcin Celiński zwrócił uwagę na fakt, że „służba, do której powinniśmy mieć podwyższone zaufanie nagle przedkłada alternatywne dokumenty”. - Sam fakt, że są różne materiały, które są teoretycznie tym samym materiałem to ewidentny skandal – zaznaczył. - Widzę kompletny bałagan, który dotyczy każdej z formacji politycznych, która by przyszła – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 14.09.17

Godzina emisji: 8:08


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Afera Amber Gold: chcąc poznać prawdę, należy iść drogą pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 22:07
- W sprawie Amber Gold należy iść drogą pieniędzy i odpowiedzieć sobie na pytanie gdzie są pieniądze z Amber Gold. Jeśli prześledzimy sprawy finansowe - a pieniądze nie kłamią - to rozwiążemy aferę Amber Gold i dojdziemy do ludzi, którzy się naprawdę wzbogacili – powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz śledczy Telewizji Polskiej Witold Gadowski. Odniósł się w ten sposób do przesłuchania Michała Tuska przed sejmową komisją śledczą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Mało ruszony w pracach komisji ds. Amber Gold jest wątek rosyjskiego złota”

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 18:12
- Taki osobnik jak sam Marcin P. to był figurant, nad którym była potężna krysza. Pytanie czy ta krysza ograniczała się do Gdańska, które jawi się tu jako polskie Palermo z totalnym zblatowaniem polskich służb. Moim zdaniem nie ograniczało się to do miasta – powiedział w Debacie Poranka Rafał Ziemkiewicz z Do Rzeczy. O przesłuchaniu Michała Tuska przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold mówił także Marcin Celiński z Liberte.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie Dnia. "Stenogramy z taśm Amber Gold podrzucają kilka nowych wątków"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2017 22:30
Tygodnik "wSieci" w poniedziałkowym wydaniu opublikuje stenogramy z podsłuchanych przez ABW rozmów telefonicznych Marcina P., założyciela piramidy finansowej Amber Gold. To główny temat Podsumowania Dnia, który w Polskim Radia 24 skomentowali Michał Kolanko (Rzeczpospolita) i Piotr Pałka (Rebelya.pl)
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Paweł Adamowicz jest odpryskiem sprawy Amber Gold”

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 09:17
Prawie pięć godzin trwało wtorkowe przesłuchanie Pawła Adamowicza przed Sejmową Komisją Śledczą do spraw Amber Gold. Prezydent Gdańska powiedział, że nigdy nie miał żadnych kontaktów z właścicielem spółki Marcinem P. W środę zeznania złożą Emil Marat, były doradca zarządu spółki Amber Gold, a także radca prawny Paweł Kunachowicz. Obaj świadkowie świadczyli usługi doradcze dla szefa spółki Gold Marcina P. w końcowym okresie jego działalności. O przesłuchaniach w Debacie Poranka mówili Grzegorz Osiecki (Dziennik Gazeta Prawna) i Marcin Wikło (Sieci).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komentarz po przesłuchaniu Emila Marata przed komisją ds. Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 13:09
Przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold zakończyło się przesłuchanie Emila Marata, byłego doradcy zarządu spółki Amber Gold. Marat przyznał, że choć nie wiedział o działaniach Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wobec spółki, uważał za celowe spotkanie jej prezesa Marcina P. ze zwierzchnikiem ABW. O przesłuchaniu đwiadka mówił w audycji Północ-Południe Agaton Koziński z „Polski The Times”. Przesłuchanie komentował też prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
rozwiń zwiń