Publicyści o próbie rakietowej Korei Północnej. "Prawdopodobieństwo globalnego konfliktu już nie jest zerowe"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 09:11
Stany Zjednoczone potępiły Koreę Północną za najnowszy test rakiety balistycznej. Pocisk wystrzelony nad ranem czasu lokalnego przeleciał nad Japonią i wylądował w wodach Pacyfiku. Amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson określił działania Pjongjangu mianem prowokacyjnych. O działaniach Korei Płn. w Debacie Poranka rozmawiali Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska), Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna) i Piotr Semka (Do Rzeczy).
Audio
  • 15.09.2017 Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska), Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna) i Piotr Semka (Do Rzeczy) o próbie rakietowej Korei Północnej
Informacje o wystrzeleniu rakiety na ulicznych ekranach w Tokio. 15.09.2017
Informacje o wystrzeleniu rakiety na ulicznych ekranach w Tokio. 15.09.2017Foto: PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

W ocenie Tomasza Sakiewicza prawdopodobieństwo wybuchu globalnego konfliktu jest niewielkie, "ale czy w głowie któregoś z szaleńców coś takiego się nie tli, nie wiemy". – Poza tym większość dużych konfliktów było wywołane przypadkiem. Nigdy nie wiadomo, co może się zdarzyć, ale oceniam prawdopodobieństwo na nieduże, ale już nie jest zerowe – podkreślił.

Jakub Majmurek wskazywał, że oczywistym jest, iż zaatakowanie USA czy sojuszników doprowadziłoby do odpowiedzi Stanów Zjednoczonych, która "zmiotłaby z powierzchni ziemi reżim Korei". Z drugiej strony "Kim wie, że jakiekolwiek uderzenie groziłoby wojną, jakiej współcześnie nie znamy i humanitarne koszty byłyby trudne do wyobrażenia". – Liczę na to, że ta wzajemna groźba strat, które mogą zadać sobie obie strony doprowadzi w końcu do pata, który się nie przerodzi w otwarty konflikt. Ale może jednak Kim nie jest wielce racjonalny i ta sytuacja, przy tej administracji USA, może wymknąć się spod kontroli i doprowadzić do eskalacji – mówił.

Zdaniem Piotra Semki, w całej sprawie najbardziej uderza "absolutny brak wpływu Zachodu na to, co się dzieje". – To kraj nieprzewidywalny, nie mam wrażenia, by Zachód dysponował wiedzą wywiadowczą na temat możliwości ataku. Decyzja jest w rękach jednego człowieka i zawiodło wszystko: naciski na Chińczyków, by zasypali Kima kredytami, zawiodły też rachuby wyraźnego ustalenia sprawy przez Amerykanów, że zareagują – podkreślał. Dodał, że USA "musi zadać sobie pytanie, czy jest gotowa do wojny, z dużą świadomością, że większość krajów zachodnich uważa Kima i Trumpa za szaleńców".

Goście PR24: Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna) i Piotr Semka (Do Rzeczy) Goście PR24: Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna) i Piotr Semka (Do Rzeczy)   foto: PR24/AK

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/ip

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 15.09.2017

Godzina emisji: 8:06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolejna próba rakietowa północnej Korei. "Chiny i Rosja muszą zademonstrować, że nie tolerują nieodpowiedzialnych prób rakietowych"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 08:10
Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę rakietową. Pocisk przeleciał nad japońską wyspą Hokkaido i po pokonaniu 2000 kilometrów zakończył lot w Pacyfiku - potwierdziły władze Japonii i Korei Południowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barbara Nowacka: apeluję, by uwolnić Koreańczyków od cierpień

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 08:15
Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę rakietową. Pocisk przeleciał nad japońską wyspą Hokkaido i po pokonaniu 2000 kilometrów zakończył lot w Pacyfiku. – Apeluję do wszystkich mocarstw cywilizowanego świata, by uwolnili Koreańczyków Północnych od cierpień – podkreślała w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Barbara Nowacka, polityk lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korea Północna wystrzeliła kolejną rakietę. "Może dojść do tragedii na skalę Hiroszimy"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 09:12
Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę rakietową. Pocisk przeleciał nad japońską wyspą Hokkaido i po pokonaniu 2000 kilometrów zakończył lot w Pacyfiku. Niespełna dwa tygodnie temu komunistyczna Korea przeprowadziła szóstą już próbę nuklearną. W czwartek zaś zagroziła użyciem broni jądrowej przeciwko Japonii i USA. O działaniach Korei Północnej mówił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko.
rozwiń zwiń