„Propozycja Junckera to szpilka wbita Tuskowi”

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 09:46
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaproponował połączenie stanowisk przewodniczącego Rady Europejskiej i szefa Komisji Europejskiej. Kandydat miałby być znany w trakcie wyborów do europarlamentu. Juncker zastrzegł, że sam nie będzie się starał o tę nominację. Drugą kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady sprawuje od marca były premier Donald Tusk. O propozycji Junckera i zmianach w UE mówili w audycji Debata Poranka Jakub Jałowiczor („Gość Niedzielny”) i publicysta Michał Matys.
Audio
  • 18.09.2017 Michał Matys i Jakub Jałowiczor o propozycja Jean-Claude’a Junckera dotyczących reformy UE.
Jean-Claude Juncker
Jean-Claude JunckerFoto: AP/EAST NEWS

Zdaniem Michała Matysa Donald Tusk nie musi się obawiać o swoje stanowisko. – W Brukseli wiele się mówi, a potem często niewiele z tego wynika. Propozycja Junckera dotyczy kolejnych kadencji, więc Donald Tusk może być spokojny. Pytanie też czy zgodzi się na to 27 krajów tworzących Unię, a wiele wskazuje na to, że nie. Dlatego wygląda, że to szpilka wbita Tuskowi przez Jean-Claude’a Junckera. Szef KE tłumaczył jednak, że to nie chodzi o personalia, tylko o zazębiające się stanowiska – powiedział publicysta.

Według Jakuba Jałowiczora relacje między Junckerem a Tuskiem są wyjątkowo szorstkie. – Biorą pod uwagę tempo zmian w UE, to nie tylko Tusk może być spokojny, ale i jego następca. Przydałoby się uproszczenie – realna władza jest w KE, a stanowisko „prezydenta Europy” to funkcja do robienia wrażenia. Propozycje Junckera idą w kierunku tworzenia z Unii superpaństwa. KE ma władzę niedemokratyczną, ponieważ nie jest wybierana w wyborach – mówił gość Polskiego Radia 24.

W ocenie Matysa powinniśmy zadać sobie pytanie jaka powinna być Europa. - Wizja Junckera jest propozycją kompromisu między Niemcami, Francją, a także Grupą Wyszehradzką. Tu nie chodzi tylko o stanowisko Donalda Tuska, tylko wizję jaka ma być Europa – zintegrowana czy narodowa. Z punktu widzenia Polski niebezpieczne są propozycje integracji wokół strefy euro – wskazywał komentator.

Jak podkreślał Jałowiczor, w Europie są tez zgrzyty, jeśli chodzi o politykę obronną i energetyczną. – Pytanie czy Niemcy zdążą zmienić zdanie w sprawie Nord Stream 2, zanim gazociąg będzie gotowy. Mam wrażenie, że publikacje prasowe, krytykujące gazociąg, to ciągle mało, bowiem prace postępują. Nie tylko Niemcy pracują przy tym projekcie, tylko to jest konsorcjum 5 zachodnich firm – stwierdził dziennikarz.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Sławomir Jastrzębowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

Data emisji: 18.09.2017

Godzina emisji: 08:07


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Rzecznik rządu: Trump jednym przemówieniem zrobił więcej dla Polski niż Tusk przez lata w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 16:35
- Nikt nie spodziewał się, że przemówienie Donalda Trumpa będzie aż tak mocno propolskie. Prezydent USA ma bardzo dobre rozeznania w historii Polski. Odwoływał się do wartości, które powinny łączyć Polskę i całą Europę. Polski rząd od dawna mówił o braku wartości i solidnych fundamentów - powiedział w audycji Rozmowa PR24 Rafał Bochenek, rzecznik rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata dnia: Polska tematem rozmowy Merkel - Juncker

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 18:00
Kwestia praworządności w Polsce była jednym z tematów spotkania kanclerz Niemiec Angeli Merkel z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude’m Junckerem. Szczegóły rozmowy nie są znane. Dzień wcześniej Angela Merkel podczas dorocznej letniej konferencji prasowej w Berlinie powiedziała, że "nie może nie zabierać głosu" wobec niepokoju, jaki temat ten budzi w Unii Europejskiej. O wypowiedziach europejskich polityków w Debacie Dnia rozmawiali Zuzanna Dąbrowska (TV Trwam) i Mikołaj Wójcik (Fakt).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jean-Claude Juncker o problemach UE

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 13:51
Szef Komisji Europejskiej wygłosił w Parlamencie Europejskim swoje doroczne przemówienie na temat sytuacji i przyszłości Unii Europejskiej. Mówił o integracji i przywiązaniu do praworządności. O szczegółach opowiedział gość Polskiego Radia 24, publicysta Dariusz Rosiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: Junkcer jest dobrym policjantem, starał się nikogo nie urazić

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 18:30
Trwające nieco ponad godzinę doroczne przemówienie przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera o stanie UE, jakie wygłosił w Strasburgu, było okazją do zaprezentowania programu zmian, jakie mają być przeprowadzone do końca obecnej kadencji KE i europarlamentu. Przemówienie Junckera komentował wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie Tygodnia: przemówienie Junckera o stanie UE

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 12:29
Doroczne przemówienie szefa KE o stanie UE, wygłoszone w środę w Strasburgu, było okazją do zaprezentowania programu zmian, które mają być przeprowadzone do końca obecnej kadencji Komisji i europarlamentu. Jego najważniejsze punkty to: propozycja połączenia stanowisk szefa Komisji i Rady Europejskiej, utworzenia stanowiska ministra gospodarki strefy euro, unijnego urzędu nadzoru rynku pracy czy wezwanie do szybkiego przyjęcia Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen. O wystąpieniu Junckera w Podsumowaniu Tygodnia mówili Adam Buła (Polska The Times) i Paweł Ozdoba (publicysta).
rozwiń zwiń