Debata Poranka: pozycja Polski w regionie i na świecie

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 09:15
„Polska bardzo zyskała na znaczeniu dzięki zbliżającej się obecności w Radzie Bezpieczeństwa ONZ; jesteśmy państwem, które stało się rozpoznawalne i mamy szanse na promowanie dobrego wizerunku naszego kraju” - powiedział we wtorek wieczorem prezydent Andrzej Duda. O pozycji Polski i naszych relacjach z sąsiadami oraz USA mówili w audycji Debata Poranka Wojciech Wybranowski („Do Rzeczy”) i Tomasz Walczak („Super Express”).
Audio
  • 20.09.2017 Wojciech Wybranowski i Tomasz Walczak o pozycji Polski na arenie międzynarodowej
Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas debaty generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Nowy Jork, USA, 19.09.2017.
Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas debaty generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Nowy Jork, USA, 19.09.2017.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Zdaniem Tomasza Walczaka obecność w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nie jest wyznacznikiem pozycji Polski na arenie międzynarodowej. – Nie odmawiam sukcesów polskiej dyplomacji, tylko pamiętajmy, że byliśmy jedynym kandydatem. Polska tak naprawdę jest lokalnym graczem i na tym podwórku jakąś rolę wiodącego państwa pełnimy. Problem w tym, że coraz mniej państw regionu orientuje się na Polskę i widzi w Polsce lidera – powiedział dziennikarz.

Według Wojciecha Wybranowskiego USA nie pójdą w kierunku izolacjonizmu. – Donald Trump postawił bardzo kategoryczne warunki zdjęcia sankcji wobec Rosji. Cieszę się, że Polska poprawiła kontakty z amerykańskimi koncernami, produkującymi sprzęt i uzbrojenie. W sytuacji, gdy Polska będzie zagrożona konfliktem militarnym, to lobby przemysłowe Stanów Zjednoczonych będzie się czuło w obowiązku bronić własnych interesów w Polsce, co wywrze presję na polityków amerykańskich. Cieszę się, że Polska inwestuje też we własny sprzęt i zwiększenie liczebności armii – mówił gość Polskiego Radia 24.

W ocenie Walczaka każdy kraj naszego regionu ma własne interesy, które nie muszą się pokrywać z naszymi. – Skłócenie rządu Polski z Brukselą i Berlinem sprawia, że mniejsze państwa, które widzą swój interes w dobrych relacjach z UE i Niemcami, odwracają się w wielu sprawach od Polski. Platforma zrobiła wiele błędów, jeśli chodzi o politykę wschodnią w relacjach z Ukrainą i Litwą. Niepokojące jest to, że w regionie próbujemy grać rolę arbitra elegancji i starszego brata. Takie traktowanie nie przynosi dobrych relacji – wskazywał komentator.

Jak podkreślał Wybranowski, przestaliśmy być liderem regionu za czasów poprzedniej ekipy. – Brak było polityki międzynarodowej Bronisława Komorowskiego, który był za nią odpowiedzialny. Zaniechano partnerstwa wschodnie oraz rozmów z państwami bałtyckimi. Lekceważono Węgry, Czechy i Słowację. Doprowadziło to do tego, że zaufanie tych krajów do Polski spadło. Czeka nas ciężka praca, żeby to odbudować – przekonywał publicysta.

Goście PR24: Tomasz Walczak („Super Express”). i Wojciech Wybranowski („Do Rzeczy”)
Goście PR24: Tomasz Walczak („Super Express”). i Wojciech Wybranowski („Do Rzeczy”)  foto: PR24/AK

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 20.09.2017

Godzina emisji: 08:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: polska polityka zagraniczna musi być spójna

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 11:21
– Polska polityka zagraniczna musi być spójna, musimy mówić jednym głosem, wtedy będziemy lepiej słyszalni – powiedziała premier Beata Szydło na spotkaniu z ambasadorami RP. Przekonywała, że nie ma mowy o Polexicie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Państwa tzw. Starej Unii próbują narzucić swoja wizję innym krajom”

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 16:15
Polska polityka zagraniczna przede wszystkim musi być spójna - powiedziała premier Beata Szydło podczas spotkania z ambasadorami RP. Podkreśliła, że rząd nigdy nie zgodzi się na Polexit, a mówienie o nim to działanie przeciw Polsce. Chcemy natomiast reformy UE - dodała. O naradzie premier Beaty Szydło z ambasadorami mówił w audycji Gorący Temat socjolog dr Ryszard Żółtaniecki z Collegium Civitas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Waszczykowski w USA. Rozmowy m.in. o reformie ONZ

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 08:58
W Nowym Jorku dziś międzynarodowa konferencja na temat reformy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jej gospodarzem będzie prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Polskę reprezentuje minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda w USA. Przemówienie w ONZ i rozmowa z Donaldem Trumpem

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 09:19
Prezydent Andrzej Duda podziękował członkom Organizacji Narodów Zjednoczonych za wybór Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ i zapowiedział, że nasz kraj wniesie do tej instytucji takie wartości jak przywiązanie do wolności i respekt dla prawa międzynarodowego. Prezydent wystąpił podczas debaty Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Andrzej Duda odbył też serię spotkań dwustronnych i rozmawiał z prezydentem Donaldem Trumpem. Wizytę polskiego prezydenta w USA relacjonował w PR24 amerykański korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski. 
rozwiń zwiń