Komentarze do propozycji prezydenta. „Reforma sądownictwa została wstrzymana”

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 09:51
Po poniedziałkowych konsultacjach z przedstawicielami klubów parlamentarnych - wszystkich z wyjątkiem PO - prezydent poinformował, że nie ma zgody na zmianę konstytucji związaną z jego propozycją ws. wyboru członków KRS. Andrzej Duda zaproponował, by w przypadku, gdy nie uda się w Sejmie wybrać składu KRS większością 3/5 głosów, w kolejnym etapie każdy poseł mógł głosować tylko na jednego kandydata. O propozycjach prezydenta mówili w audycji Debata Poranka prof. Kazimierz Kik (Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach), Jacek Liziniewicz („Gazeta Polska Codziennie”) i Magdalena Piejko (Telewizja Republika).
Audio
  • 26.09.2017 prof. Kazimierz Kik, Jacek Liziniewicz i Magdalena Piejko o reformie sądownictwa
Pałac Belwederski w Warszawie
Pałac Belwederski w WarszawieFoto: Marcin Polak / flickr CC BY 2.0

Nowa propozycja – jak mówił prezydent Duda - będzie w efekcie oznaczała „multipartyjny wybór członków KRS”. Zdaniem prof. Kazimierza Kika sprawa reformy sądownictwa zaszła zbyt daleko, by ją rozwiązać polubownie. – Kwestia ustawy o KRS znalazła się w impasie ze względu na to, że perspektyw na zmiany w konstytucji nie widać. W związku z tym albo będziemy mieli powrót do ustawy w wersji PiS, na co się nie zanosi, albo stanowisko prezydenta zostanie przeforsowane, na przeforsowane, na co też nie można liczyć – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Według Jacka Liziniewicza reforma sądownictwa została na długi czas wstrzymana. – Należy sobie powiedzieć wprost, że przesunięcie tej reformy o 5 miesięcy sprawia, że tej reformy nie będzie. Za kilka miesięcy zaczynamy kampanie wyborczą, a to jest straszny czas na robienie reform. Wtedy będzie konsolidowanie opozycji ze środowiskami sądowniczymi. Ten serial będzie trwał przez cały rok – mówił dziennikarz.

W ocenie Magdaleny Piejko obóz rządzący obiecał, że „rozbije kastę sędziowską”. – Sprawa reformy sądownictwa została zamieniona przez prezydenta w grę. Widać mało skoordynowane ruchy po stronie prezydenta. To premier spotkała się ze społecznością poszkodowaną przez sądy. Sytuacja prezydenta jest dziś nie do pozazdroszczenia – przy nim zostało kilku ludzi z Kukiz’15, PSL i krakowskiej Unii Wolności. Nie widzę jednak szerszego poparcia dla tych projektów – stwierdziła publicystka.

We wtorek projekty prezydenckie ws. SN i KRS powinny trafić do Sejmu.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Dorota Kania.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 26.09.2017

Godzina emisji: 08:07

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent: zrealizowałem obietnicę ws. poprawy ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 12:43
Prezydent Andrzej Duda w swoich projektach ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym wprowadził zapisy zmienione w stosunku do tych, które budziły jego wątpliwości i dla których zawetował ustawy przygotowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. - Zrealizowałem obietnicę w sprawie poprawy ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym - oświadczył prezentując projekty swoich ustaw w Pałacu Prezydenckim. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie z prezydentem bez PO. "Nie było innego wyjścia"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 16:33
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami partii politycznych na konsultacjach ws. propozycji wprowadzenia zmian do konstytucji. W rozmowach nie wzięli udziału posłowie Platformy Obywatelskiej. W Polskim Radiu 24 komentarz Jacka Sasina (PiS) i Arkadiusza Myrchy (PO).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe propozycje Andrzeja Dudy ws. KRS. "Prezydent nie wziął pod uwagę praktycznie żadnego postulatu Ziobry"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 18:00
- Propozycje Andrzeja Dudy należy uznać za prztyczek w nos dla Zbigniewa Ziobry – powiedział w Debacie Dnia Tomasz Walczak z Super Expressu. Propozycje zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa i projekcie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym zaproponowanych przez Andrzeja Dudę, komentował także Wojciech Wybranowski z Do Rzeczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma sądownictwa. "Propozycje prezydenta jako punkt wyjścia do dyskusji"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 22:00
- Platforma Obywatelska wyszła na partię, która ma nie do końca spójny przekaz. Jeszcze dwa tygodnie temu liderzy PO zdecydowanie mówili, że chcą współpracować z prezydentem, chcą rozmawiać, a dziś tylko Ryszard Petru poszedł na spotkanie i powiedział, że nie ma mowy o zmianie konstytucji. W ten sposób mógł się też zachować Grzegorz Schetyna lub inny przedstawiciel PO. To stawia w dość negatywnym świetle Platformę Obywatelską – powiedział w audycji Północ Południe Karol Gac z Do Rzeczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Duda: proponuję nowy mechanizm wyboru członków KRS

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 17:14
Prezydent proponuje taki zapis w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa, by w przypadku pata, gdy nie uda się wybrać w Sejmie sędziów większością 3/5 głosów, każdy poseł miałby jeden głos. "To by powodowało multipartyjny wybór członków KRS" - wyjaśniał prezydent.
rozwiń zwiń