Publicyści o ograniczeniu handlu w niedziele. "Ratunek dla małych firm"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 09:26
Dwie niedziele wolne od handlu w miesiącu. To pomysł Prawa i Sprawiedliwości na kompromis dotyczący ograniczenia handlu w ostatnim dniu tygodnia. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 komentarz Edyty Hołdyńskiej z "Sieci Prawdy", Janusza Schwertnera z "Onet.pl" i Tomasza Sakiewicza z "Gazety Polskiej" i Telewizji Republika.
Audio
  • 29.09.17 Publicyści o ograniczeniu handlu w niedziele.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EASTNEWS/ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER

Projektem ustawy, zakładającym ograniczenie handlu w co drugą niedzielę, zajmuje się obecnie sejmowa podkomisja ds. rynku pracy. Jej przewodniczący, Janusz Śniadek z PiS, planuje zakończenie prac podkomisji na następnym posiedzeniu Sejmu.

– To byłby ratunek dla firm rodzinnych – mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, odnosząc się do propozycji ograniczenia handlu w niedziele. – Zakaz nie obejmie bowiem miejsc, gdzie sprzedaje się najbardziej podstawie artykuły, takie jak chleb czy mleko. To byłoby wzmocnienie najmniejszych firm – wskazywał publicysta.

Janusz Schwertner z kolei zauważył, że ograniczenie może negatywnie wpłynąć na rodzimą gospodarkę. – Zdania ekonomistów są podzielone, ale część z nich mówi o tym, że wielu ludzi mogłyby stracić pracę ze względu na wprowadzenie nowych uwarunkowań. To nie byłoby wskazane rozwiązanie – komentował gość PR24. Tego rodzaju argumenty odrzucali Tomasz Sakiewicz i Edyta Hołdyńska.

Janusz Schwertner, foto: PR24 Janusz Schwertner, foto: PR24

– Nie wyobrażam sobie, by ludzie mieli tracić pracę z tego powodu, że sklepy będą zamknięte w niedziele. Raczej niewiele osób pracuje tylko i wyłącznie tego dnia – mówiła dziennikarka "Sieci Prawdy". – Mamy zbyt mało pracowników, m.in. w handlu. Nowe uregulowania byłyby zatem kołem ratunkowym dla właścicieli sklepów, pozwalającym niwelować niedobór rąk do pracy – dodawał Tomasz Sakiewicz.


Edyta Hołdyńska, foto: PR24 Edyta Hołdyńska, foto: PR24

Na proponowany przez PiS kompromis nie godzi się NSZZ "Solidarność", której zależy na wprowadzeniu czterech wolnych niedziel w miesiącu. Piłka jest cały czas w grze – mówił przewodniczący handlowej Solidarności Alfred Bujara. Opozycja utrzymuje natomiast, że zakaz handlu w niedziele jest szkodliwy dla gospodarki.

Więcej tematów i komentarzy w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 29.09.17

Godzina emisji: 8.06


 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zakaz handlu tylko w co drugą niedzielę?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 21:09
Posłowie PiS przygotowali pakiet poprawek do projektu ustawy dot. handlu w niedziele. Jedna z nich wprowadza ograniczenie handlu w drugą i czwartą niedzielę miesiąca. W magazynie Północ-Południe komentarz Krzysztofa Wołodźki z Gazety Polskiej Codziennie, felietonisty Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń