Debata Poranka: Publicyści o sprawie reparacji wojennych od Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 12:59
Gośćmi Debaty Poranka byli Mariusz Gierej z „mPolska24.pl” i Jacek Liziniewicz z „Gazety Polskiej Codziennie”. Publicyści w Polskim Radiu 24 mówili m.in. o kwestii roszczeń reparacyjnych, wysuwanych przez Warszawę w stosunku do Berlina. O zasadnośći polskich roszczeń wobec Niemiec mówił w PR24 także historyk Piotr Dmitrowicz.
Audio
  • 4.10.17 Debata Poranka: Publicyści o sprawie reparacji wojennych
  • 04.10.2017 Czy Polska wystąpi o reparacje wojenne od Niemiec? Komentarz historyka Piotra Dmitrowicza
Na zdjęciu: domy getta warszawskiego, systematycznie palone przez Waffen SS i Wermacht, podczas powstania w 1943 r.
Na zdjęciu: domy getta warszawskiego, systematycznie palone przez Waffen SS i Wermacht, podczas powstania w 1943 r. Foto: EAST NEWS/LASKI DIFFUSION

Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, zapowiedział, że w najbliższym czasie prace dotyczące reparacji wojennych zostaną przeniesione na poziom sejmowy. W wywiadzie dla „Gazety Polskiej” podkreślił jednocześnie, że większość parlamentarna musi rozważyć, czy skuteczniejsze będzie powołanie komisji nadzwyczajnej, jak w Grecji, czy też zespołu. – Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety – podsumował były premier.

Jak oceniał na naszej antenie Jacek Liziniewicz, sejmowa komisja mogłaby być problematyczna ze względu na to, że potencjalnie nie wszyscy jej członkowie dbaliby o interes Polski. – Mamy dużo polityków opozycji, którzy wydają się być zainteresowani bardziej obroną niemieckiego niż polskiego interesu – komentował publicysta. – Po stronie PO i Nowoczesnej brakuje chłodnego spojrzenia na kwestię reparacji. Nikt tam nie jest w stanie prosto stwierdzić, że Polska nie otrzymała reparacji i ta sprawa mogłaby być narzędziem politycznym. Zauważmy, że gdy mówimy o reparacjach, zaczyna się wskazywać na to, kto był poszkodowanym w wojnie, a kto był napastnikiem – dodawał gość PR24.

Mariusz Gierej z kolei zauważył, że reparacje mogą być kartą przetargową dla Warszawy na arenie międzynarodowej. – To narzędzie, które komplikuje życie Angeli Merkel, w kwestii krytykowania Polski w Europie – mówił komentator, zaznaczając przy tym, że wysuwając tego typu roszczenia, należy być bardzo dobrze przygotowanym, posiadać m.in. precyzyjne wyliczenia dotyczące strat – tak, by nie narażać się na zlekceważenie sprawy przez drugą stronę.

Więcej tematów i komentarzy w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/IAR

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 4.10.17

Godzina emisji: 8.05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Dziedziczak: wkrótce cały rząd podejmie decyzję w sprawie reparacji

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 08:21
Biuro Analiz Sejmowych opublikowało w ostatnich dniach ekspertyzę, dotyczącą reparacji wojennych. Jak wynika z dokumentu, zasadne jest twierdzenie, że Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. – Zbieramy argumenty prawne, analizujemy je i decyzja całego rządu zostanie wkrótce podjęta – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polsce należą się reparacje od Rosji? "Sowieci są nam winni 2,1 mld dolarów odszkodowań”

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 07:49
Daty 1 i 17 września są nierozłączne w historii XX wieku. – Nie mam żadnych wątpliwości, że reparacje od Niemiec i od Rosji to jest jeden temat. Nawet adresat jest ten sam. Problem z reparacjami jest taki, że alianci w Poczdamie uznali, że Polska otrzyma reparacje od Niemiec z puli radzieckiej. To jest niesłychane, ponieważ nie zostaliśmy potraktowani jako podmiot – powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Szubarczyk z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reparacje od Niemiec. "Budowa pojednania nie na kłamstwie i oszustwie, ale rozliczeniu i zadośćuczynieniu".

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 11:21
Temat reparacji wojennych powrócił i przybiera na sile. Jak twierdzi profesor Bogdan Musiał, politolog i historyk mieszkajacy w niemczech, jeśli chcemy zbudować prawdziwe pojednanie to nie na kłamstwie i oszustwie, ale rozliczeniu i zadośćuczynieniu. A to jeszcze nie nastąpiło – powiedział gość Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Rząd niemiecki utrudnia odzyskiwanie dzieł sztuki zrabowanych podczas wojny”

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 14:05
Rozgorzała dyskusja o możliwość ubiegania się przez Polskę o reparacje wojenne. Biuro Analiz Sądowych wydało ekspertyzę, według której Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. O stratach wojennych w audycji Utracone Odzyskane mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor "Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznany dokument ONZ. Przełom ws. reparacji?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 16:15
Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk i Józef Menes, były doradca Lecha Kaczyńskiego, dotarli do nieznanego do tej pory dokumentu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jak twierdzą, akt może być niezwykle istotny w kontekście podnoszonej przez Warszawę kwestii domagania się od Niemiec odszkodowania za II wojnę światową. W Podsumowaniu Tygodnia komentarz Michała Wróblewskiego z „Faktu” i Kamila Szewczyka z „Super Expressu”. O reparacjach wojennych od Niemiec mówił w PR24 takżę historyk Piotr Dmitrowicz. 
rozwiń zwiń