"Konflikt w obozie rządzącym na nowo definiuje polaryzację na scenie politycznej"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 10:37
Około godziny siedemnastej prezydent Andrzej Duda spotka się z liderem partii rządzącej Jarosławem Kaczyńskim. Tematem rozmowy mają być przygotowane przez prezydenta projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. To będzie trzecie spotkanie polityków w tej sprawie. O konflikcie wokół reformy sądownictwa mówili w audycji Debata Poranka Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna), Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska) oraz Bogumił Łoziński (Gość Niedzielny).
Audio
  • 06.10.2017 Jakub Majmurek, Tomasz Sakiewicz i Bogumił Łoziński o reformie sądownictwa i konflikcie w obozie rządzącym.
Pałac Prezydencki w Warszawiezdjęcie ilustracyjne
Pałac Prezydencki w Warszawie/zdjęcie ilustracyjneFoto: wikipedia.org

Według Jakuba Majmurka widać wyraźną różnicę zdań między prezydentem a rządem. – Chodzi nie tylko o reformę sądownictwa, ale kierunek zmiany polskiej konstytucji. Racjonalne porozumienie w sprawie sądów jest w interesie obu stron, jednak spór będzie trudny do wygaszenia. Na fali protestów ws. sądów ośrodek prezydencki wyodrębnił się w obozie władzy – ma różne cele i metody ich osiągnięcia. Konflikt w obozie rządzącym na nowo definiuje polaryzację na scenie politycznej. W takim układzie opozycja praktycznie nie istnieje. Dla władzy to mogłoby być korzystne, jeśli spór nie wymknie się spod kontroli – mówił publicysta.

Zdaniem Tomasza Sakiewicza nie ma konfliktu w obozie "dobrej zmiany". – Prezydent znalazł się w rogu, w który się sam zapędził i trzeba mu dać szansę na wyjście. Jeśli prezydent Duda nie chce być odpowiedzialny za blokowanie reformy sądownictwa, to musi się z PiS-em po prostu dogadać. KRS nie może paść ofiarą przepychanek politycznych. Konflikt w obozie władzy może osłabić radykalną część opozycji. Widać też wyraźnie, że część otoczenia prezydent wbrew niemu idzie na konflikt z PiS-em. Wypowiedzi rzecznika prezydenta nie służą pojednaniu, a konflikt z ministrem Macierewiczem był zainicjowany przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego – powiedział gość Polskiego Radia 24.

W ocenie Bogumiła Łozińskiego od lipca mamy konflikt między prezydentem a rządem, dlatego potrzebny jest kompromis ws. reformy sądownictwa. – Wiceministrowie oraz przedstawiciele wbijają sobie nawzajem szpile z różnym natężeniem. Wypowiedź prezesa Kaczyńskiego o "czterdziestolatku" w stosunku do prezydenta też nie była ładna. Jednakże obie strony są na siebie skazane – konflikt w obozie rządzącym będzie fatalny dla Zjednoczonej Prawicy. Spór w obozie władzy nie jest przemyślnie zarządzany, zacznie być niszczący, gdy wymknie się spod kontroli. Jeśli prezydent będzie nadal dyskredytowany przez PiS, to czy Polacy na niego zagłosują? – pytał retorycznie gość Polskiego Radia 24.


Od lewej: Jakub Majmurek i Bogumił Łoziński
Od lewej: Jakub Majmurek i Bogumił Łoziński

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

______________________

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 06.10.2017

Godzina emisji: 08:08

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komentarze po spotkaniu prezydenta Dudy z prezesem Kaczyńskim

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 18:00
- PiS jest partią rządzącą, ma większość, ale ustawy dotyczące Sądu Najwyższego i KRS będą na koniec prezydenckie, to prezydent nada im swój kształt, to Andrzej Duda za nie odpowiada - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Po południu w Belwederze prezydent spotkał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Media spekulowały, że jednym z tematów spotkania mogła być sprawa doradzającego prezydentowi prof. Michała Królikowskiego. O spotkaniu prezydenta z prezesem PiS mówili w audycji Debata Dnia Michał Kolanko („Rzeczpospolita”) i Karol Gac (portal DoRzeczy.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PiS: Sądzę, że prędzej czy później dojdziemy do porozumienia

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 22:05
Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. - Droga do porozumienia jest otwarta, nie wydaje się, żeby była specjalnie trudna do przebycia – mówił po spotkaniu Jarosław Kaczyński. - Prezes PiS przedstawił prezydentowi postulaty PiS dotyczące ustaw o sądownictwie - powiedział zx kolei rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. O spotkaniu prezydenta z prezesem PiS mówił w audycji Północ-Południe dr Jacek Sokołowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PiS o relacjach z prezydentem. Komentarz publicystów

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 09:36
Jarosław Kaczyński ocenił, że ubiegłotygodniowe spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą ws. w zmian w sądownictwie pokazało, iż obie strony mogą ze sobą rozmawiać. Prezes PiS zastrzegł jednak w wywiadzie dla „Sieci Prawdy”, że rozmowa „pokazała, że są daleko idące różnice”. W Debacie Poranka PR24 komentarz publicystów – Katarzyny Kozłowskiej i Jakuba Jałowiczora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Bodnar: reforma sądownictwa nie jest kwestią wymiany kadr

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 12:05
– Mamy problem z doręczeniami przesyłek, z biegłymi sądowymi, sądy często nie stosują praktyki koncentrowania materiału dowodowego. Reforma wymiaru sprawiedliwości to mnóstwo różnych, drobnych spraw organizacyjnych, które muszą być poprawiane. To też kwestie dotyczące relacji sędziów ze stronami postępowania, a nie gruntownej wymiany kadrowej proponowanej przez prezydenta – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"PiS jest zakładnikiem prezydenta Andrzeja Dudy"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 18:00
- Obóz władzy pogrąża się w bratobójczej walce i na dalszy plan schodzi to, co jest meritum sprawy, czyli systemowy problem sądów – powiedział w Debacie Dnia Radosław Gruca (Fakt.pl). Gościem był także Piotr Nisztor (Gazeta Polska Codziennie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Problemami sądownictwa są uczciwość i kompetencje sędziów"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 18:00
W piątek w Belwederze odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Tematem rozmowy będzie kształt reformy wymiaru sprawiedliwości. O relacjach między prezesem PiS-u a prezydentem oraz kształcie reformy sądownictwa mówili w Debata Dnia Maciej Chudkiewicz z Tygodnika Solidarność i Radosław Gruca z Faktu.
rozwiń zwiń