Publicyści o rezolucji ZP Rady Europy. „Zastanawiam się, gdzie jest szczyt hipokryzji”

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 09:25
Gośćmi Debaty Poranka byli Edyta Hołdyńska z Sieci i wPolsce.pl, Tomasz Sakiewicz z Gazety Polskiej oraz Jakub Majmurek z Krytyki Politycznej. Publicyści w Polskim Radiu 24 m.in. odnieśli się do niedawnej rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ws. praworządności w niektórych krajach Europy, w tym Polsce.
Audio
  • 13.10.17 Publicyści o rezolucji ZP Rady Europy. „Zastanawiam się, gdzie jest szczyt hipokryzji”
Pałac Europy - siedziba Rady Europy w Strasburgu
Pałac Europy - siedziba Rady Europy w StrasburguFoto: av.coe.int

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w przyjętej rezolucji wezwało pięć krajów do podjęcia działań w kierunku przywrócenia rządów prawa. Oprócz Polski, wymieniono Bułgarię, Mołdawię, Rumunię i Turcję.

– Szkoda, że ZP Rady Europy nie zajęło się tym, co niedawno wydarzyło się w Katalonii. Zastanawiam się, gdzie jest szczyt hipokryzji. W Hiszpanii bito ludzi na ulicach, to, co zrobiła policja, było złamaniem wszelkich norm – komentował w PR24 Tomasz Sakiewicz. – Nikt nie zajmuje się tym, co wydarzyło się w Barcelonie, bo Hiszpania jest osadzona w europejskiej polityce. Polska natomiast wyłamuje się, ma swoje zdanie. Praworządność w naszym kraju była łamana, ale za czasów Donalda Tuska, kiedy np. próbowano wsadzić do więzienia mnie i moją zastępczynię za teksty pisane w Gazecie Polskiej – dodawał komentator.

Zdaniem Jakuba Majmurka, działanie Rady Europy może być słuszne. – Europa powinna zająć się kwestią łamania praworządności w Katalonii. Nie zmienia to jednak faktu, że rezolucja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, m.in. dotycząca Polski, wydaje się być uzasadniona – oceniał gość PR24. Z taką opinią nie zgodziła się Edyta Hołdyńska. – W Polsce nie mamy drugiej Turcji. Porównywanie Warszawy do Ankary to nieporozumienie – przekonywała dziennikarka.

Więcej tematów i komentarzy w całej audycji.

Goście PR24: Edyta Hołdyńska, Jakub Majmurek Goście PR24: Edyta Hołdyńska, Jakub Majmurek   fot: PR24

Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 13.10.17

Godzina emisji: 8.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: wystąpienia Timmermansa mają charakter propagandowo-polityczny

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 09:27
Komisja Europejska wskazuje, że praworządność w Polsce jest zagrożona, Warszawa odpiera zarzuty. We wtorek w Brukseli, po raz pierwszy na unijnym forum, odbyła się dyskusja na temat sytuacji w naszym kraju i prowadzonej przez Brukselę procedurze kontroli praworządności. – Nasilenie ataków na Polskę występuje w momencie, gdy Bruksela ewidentnie pod wpływem Francji i Niemiec, w kontekście wyborów, chce jak najszybciej podjąć decyzję w sprawie relokacji imigrantów – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Parlament Europejski: dyskusja o sytuacji w Polsce. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 09:46
Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans ocenił, że przekazana przez polskie władze odpowiedz na rekomendacje ws. praworządności nie rozwiewa wątpliwości KE i dalsze kroki wobec Polski będą zależały od kolegium unijnych komisarzy.Timmermans mówił o tym na posiedzeniu komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego w Brukseli, na którym odbywa się dyskusja o praworządności w Polsce. O postępowaniu UE wobec Polski w Debacie Poranka rozmawiali Rafał Ziemkiewicz (Do Rzeczy), Artur Celiński (Res Publica), Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jean-Claude Juncker o problemach UE

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 13:51
Szef Komisji Europejskiej wygłosił w Parlamencie Europejskim swoje doroczne przemówienie na temat sytuacji i przyszłości Unii Europejskiej. Mówił o integracji i przywiązaniu do praworządności. O szczegółach opowiedział gość Polskiego Radia 24, publicysta Dariusz Rosiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Referendum w Katalonii. "Od czasów Franco nie było tak brutalnych akcji policji"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 20:05
W katalońskim referendum za oddzieleniem się od Hiszpanii opowiedziało się 90 proc. głosujących. O przebiegu głosowania, agresywnych działaniach hiszpańskiej policji i blisko 900 osobach, które trafiły do szpitali, rozmawiali w audycji Świat w Powiększeniu przedstawicielka rządu Katalonii w Polsce Ewa Cylwik i koordynator Katalońskiego Zgromadzenia Narodowego w Polsce Jaume Cassanyer.
rozwiń zwiń