X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Publicyści o zmianach w Kodeksie wyborczym. "Były niezbędne"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 10:17
Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego autorstwa PiS, wraz z poprawkami tego klubu. Nowe rozwiązania wprowadzają dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast liczoną od wyborów samorządowych w 2018 roku. W Debacie Poranka komentarz Tomasza Sakiewicza z Gazety Polskiej, Stanisława Janeckiego z Sieci Prawdy i Michała Matysa, publicysty.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: EASTNEWS/Andrzej Hulimka/REPORTER

– Zmiany były niezbędne; to jedna najważniejszy obietnic PiS-u. Pamiętamy straszliwy skandal przy poprzednich wyborach samorządowych. Ponad 20 procent głosów było nieważnych, ci ludzie zostali wprowadzeni w błąd (…). To musiało się skończyć, nie może być tak, że co piąty obywatel zostaje pozbawiony głosu z powodu działań komisji wyborczej – komentował w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz.

Zdaniem Michała Matysa, zmiany w ordynacji wyborczej zostały przeprowadzone zbyt późno. – Nieszczęśliwe było to, że dyskusja dotycząca samorządów odbyła się dopiero rok przed samymi wyborami. To podsyciło emocje; dobrze jednak, że PiS wycofał się z wielu kontrowersyjnych zapisów – wskazywał gość PR24. – Zmiany, wychodzące naprzeciw opozycji, to sygnał złagodzenia linii politycznej, by może jest to związane z osobą nowego premiera – dodawał.

W opinii Stanisława Janeckiego, reforma sprawi, że proces wyborczy będzie znacznie bardziej transparentny. – Dotychczas ci, którzy byli podmiotami wyborów, szczególnie nie poziomie gmin, byli również ich organizatorami (…). To stwarzało szansę wielu oszustw wyborczych – pointował publicysta.

Uchwalona nowela autorstwa PiS przewiduje także wygaszenie kadencji Państwowej Komisji Wyborczej po wyborach parlamentarnych 2019 roku oraz zmianę sposobu wyboru PKW. Według propozycji siedmiu na dziewięciu członków Państwowej Komisji Wyborczej ma być powoływanych przez Sejm, a nie – jak do tej pory – delegowanych przez TK, NSA i SN.

Przewiduje również wydłużenie kadencji rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich z czterech do pięciu lat. Nowela znosi głosowanie korespondencyjne. Wprowadza jednomandatowe okręgi wyborcze w gminach do 20 tys. mieszkańców; do tej pory ordynacja większościowa obowiązywała we wszystkich gminach z wyjątkiem miast na prawach powiatu.

Więcej tematów i komentarzy w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/zz

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 15.12.17

Godzina emisji: 8.06


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Bez zmiany prawa wyborczego reformy w Polsce się nie udadzą"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 15:31
Sejmowa komisja nadzwyczajna wznowiła w czwartek prace nad projektem PiS ws. zmian m.in. w kodeksie wyborczym. Projekt zakłada wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, zlikwidowanie JOW-ów w wyborach do rad gmin oraz zmiany w PKW. Projekt ostro krytykuje opozycja i szef PKW Wojciech Hermeliński. O zmianach w prawach wyborczej mówił w audycji Gorący Temat Paweł Zdun, przewodniczący Krajowej Rady Koordynatorów Ruchu Kontroli Wyborów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie zmiany w ordynacji wyborczej? Komentarz

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 11:13
Sejmowa komisja nadzwyczajna wznowiła w piątek prace nad projektem PiS ws. zmian m.in. w Kodeksie wyborczym. O pracach komisji mówił w Polskim Radiu 24 dr Bogusław Kotarba, Instytut Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorący Temat: Ekspert o zmianach w ordynacji wyborczej

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 15:40
Trwają sejmowe prace nad zmianami w ordynacji wyborczej. Propozycja Prawa i Sprawiedliwości zakłada m.in. zmianę w sposobie powoływania Państwowej Komisji Wyborczej po wyborach parlamentarnych w 2019 roku. W Gorącym Temacie komentarz Tomasza Huberta Cioski, wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Koordynatorów Ruchu Kontroli Wyborów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm przyjął nowelę ordynacji wyborczej autorstwa PiS wraz z poprawkami tego klubu

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 23:52
Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego autorstwa PiS wraz z poprawkami tego klubu. Nowe rozwiązania wprowadzają dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast liczoną od wyborów samorządowych w 2018.
rozwiń zwiń