„Zdaje się, że ograniczono rekonstrukcję”

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 09:19
– Zdaje się, że na czwartkowym spotkaniu szefostwa PiS ograniczono rekonstrukcję. Okazuje się, że kiedy trzeba wymieniać konkretnie ludzi to jest znacznie trudniej – powiedział w Debacie Poranka Stanisław Janecki z tygodnika Sieci Prawdy. O rekonstrukcji mówił także publicysta Michał Matys.
Audio
  • 5.01.17 Michał Matys, Stanisław Janecki i Tomasz Sakiewicz o rekonstrukcji rządu
Premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Rady Ministrów 4.01.2018
Premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Rady Ministrów 4.01.2018Foto: KPRM / flickr / CC0

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział pod koniec grudnia, że do ostatecznej rekonstrukcji rządu dojdzie na początku stycznia. „W krótkim terminie po święcie Trzech Króli będziemy mogli poznać już wszystkie możliwe zmiany w ramach Rady Ministrów” – mówił wówczas.

- Nie wykluczam, że do rekonstrukcji dojdzie i to szybko. Dziś rano o niej rozmawiamy, a wieczorem może będziemy mieli decyzje personalne w tej sprawie. To całkiem realne – stwierdził Stanisław Janecki.

Jego zdaniem, trudno jest w praktyce wymienić konkretne osoby m.in. z powodu „zaawansowania różnych ministrów”. – Ponadto, z punktu widzenia premiera, niektóre przyczyny niesprawności konkretnych ministrów są inne niż się wydawało. W przypadku programu 500 Plus są to bowiem kwestie ustawowe, kwestie otoczenia prawnego, a nie tego, jak się zachowuje minister Adamczyk. Zdaje się więc, że minister Adamczyk, który był przedstawiany jako „do odstrzału” ocaleje – mówił Janecki.

Gość dodał, że w przypadku ministrów Witolda Waszczykowskiego, Konstantego Radziwiłła czy Antoniego Macierewicza pewne rzeczy są „w toku”. - Jest kryzys w służbie zdrowia z powodu protestów. Z kolei Witold Waszczykowski ma różne doraźne osiągnięcia. Zaczęło się uczestnictwo Polski jako niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Przewiduję więc, że zmiany w rządzie nie będą dotyczyć w tak dużym stopniu tych ważnych resortów i że ogóle będą skromniejsze niż szersze - wyjaśnił.

Zdaniem Michała Matysa, powód mniej dogłębnej rekonstrukcji „jest zapewne bardzo prozaiczny”. – Zapewne jest to opór odwoływanych ministrów – stwierdził.

- Z pewnym rozbawieniem patrzę - zwłaszcza w TVP Info gdzie następuje prawdziwy festiwal zagrożonych ministrów - jak Antoni Macierewicz co chwilę wyskakuje z jakąś nową fantastyczną informacją. Już na podstawie samej medialnej aktywności ministrów można powiedzieć, który z nich jest zagrożony - zauważył.

Dodał, że nie zgadza się z pozytywną oceną ministra Waszczykowskiego. - To bardzo niedobrze, że rekonstrukcja jest odłożona i że miałaby być okrojona. W resorcie spraw zagranicznych naprawdę potrzeba nam bardzo sprawnej polityki - podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/pr

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 5.01.17

Godzina emisji: 8:06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Zmiany w rządzie po święcie Trzech Króli. "Przydałaby się korekta w MSZ"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 17:12
"Jeżeli chodzi o rekonstrukcję rządu to po święcie Trzech Króli, w krótkim terminie po tej dacie, będziemy mogli poznać już wszystkie możliwe zmiany w ramach Rady Ministrów" - powiedział premier Mateusz Morawiecki. O rekonstrukcji rządu mówili w audycji Rozmowa PR24 Małgorzata Gosiewska (PiS) i Jarosław Sachajko (Kukiz’15).
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Chyba nikt nie ma wątpliwości, że szef MSZ pożegna się ze swoim stanowiskiem”

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 11:47
- Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin mają dziś niepodważalną pozycję. To liderzy ugrupowań, które wchodzą w skład Zjednoczonej Prawicy i nie da się ich w zasadzie ruszyć nie niszcząc większości parlamentarnej Zjednoczonej Prawicy i PiS – powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski z Do Rzeczy. Odniósł się w ten sposób m.in. do zapowiadanej po Nowym Roku rekonstrukcji rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie 2017. „Dobry rok mieli ministrowie związani z polityką społeczną”

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 13:25
Z czego zapamiętamy rok 2017 w polskiej polityce? Politolog dr Andrzej Anusz wskazywał w audycji Północ Południe na nowe ułożenie relacji w obozie władzy. – Ten proces zapoczątkował prezydent Andrzej Duda dwoma wetami ustaw dotyczących reformy sądownictwa. Od tego czasu to się skończyło zmianą premiera, to były sprawy połączone – mówił w PR24 Anusz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister Radziwiłł do dymisji? „Nie widzę powodów”

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 16:35
Opozycja chce odwołania ministra zdrowia, Konstantego Radziwiłła. Jak oceniała w Rozmowie PR24 Paulina Hennig-Kloska, „szef resortu nie odpowiedniej siły przebicia”, by wywalczyć odpowiedniej wysokości środki na funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej. – Nie widzę powodów, by minister podawał się do dymisji – komentowała natomiast Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„W planach Morawieckiego dużo więcej jest marzeń niż rzeczywistych działań”

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 08:17
 - Jeżeli już dziś protestuje od 3 do 5 tys. lekarzy, którzy wypowiedzieli lub nie podpisali klauzuli opt-out, a minister Radziwiłł mówi, że nic się nie dzieje, to znaczy, że mamy do czynienia z sytuacją pełnego kryzysu, z którym nie radzi sobie obecny rząd – powiedziała w audycji 24 Pytania przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Dodałą, że jej urgupowanie chce odwołania ministra zdrowia. Odniosła się także do wizyty premiera Morawieckiego na Węgrzech i wspólnych działań opozycji.
rozwiń zwiń