X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Debata Poranka: czy grozi nam ogólnopolski strajk pracowników sfery budżetowej?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 10:52
NSZZ "Solidarność" czeka na odpowiedź rządu dotyczącą swoich postulatów. 15 września mija też termin, który OPZZ dało rządowi na ustosunkowanie się do swoich żądań. Czy grozi nam ogólnopolski strajk pracowników sfery budżetowej? Między innymi o tym w Debacie Poranka, której gośćmi byli Łukasz Rogojsz (gazeta.pl) oraz Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny).
Audio
  • 09.08.18 Debata Poranka: czy grozi nam ogólnopolski strajk?
Strajk rolników protestujących przeciw zbyt niskim cenom na skupie owoców miękkich. Zdjęcie archiwalne z 2015 roku.
Strajk rolników protestujących przeciw zbyt niskim cenom na skupie owoców miękkich. Zdjęcie archiwalne z 2015 roku.Foto: PAP/Artur Reszko

Najważniejsze postulaty "Solidarności" to podwyżki w budżetówce, wzrost płacy minimalnej i odblokowanie kwoty bazowej do naliczania funduszu socjalnego. OPZZ chce podwyżki wynagrodzeń w budżetówce o co najmniej 12,1 proc. 

Zdaniem Łukasza Rogojsza rozładowanie tych napięć "to duże wyzwanie dla PiS, które samo ukręciło na siebie bata". - Mówiąc przez trzy lata o pękającym w szwach budżecie, nadwyżkach, potoku inwestycji i rosnącym PKB, a jednocześnie dając różnym grupom socjalnym określone przywileje, podwyżki płacy minimalnej, stawki godzinowej, w pewnym momencie można zapędzić się w kozi róg. Jeżeli ludzie słyszą to dzień w dzień to w pewnym momencie patrzą na ten swój portfel i mówią: no dobrze, ale skoro jest tak pięknie to dlaczego ja tego nie widzę? Efekt jest taki, że później kolejne grupy zawodowe mówią "sprawdzam" - powiedział.

- Prawo i Sprawiedliwość będzie miało bardzo trudne rozmowy, bo te grupy, które już podniosły argumenty, czyli lekarze rezydenci, rolnicy, nauczyciele, służby mundurowe tym razem nie odpuszczą. W razie braku reakcji strony rządowej grożą ogólnopolskim strajkiem. Łatwo się domyślić co ogólnopolski strajk sfery budżetowej będzie oznaczać dla partii rządzącej na finiszu kampanii samorządowej - ocenił Rogojsz.

Jakub Jałowiczor zwrócił natomiast uwagę, że rozmowy "pojawiły się w trochę zaskakujący sposób". - To, że Solidarność stwierdza teraz, że być może na jesieni będzie robić wielki strajk budżetówki, może być zaskoczeniem. Nie było widać, żeby ta sytuacja narastała i pęczniała, choć pewnie co innego by powiedzieli ludzie, który nie dostawali podwyżek. Rząd oczywiście w negocjacjach zawsze może powiedzieć, że było 500+, było podwyższenie płacy minimalnej, pytanie na ile to te emocje wyciszy - powiedział.

Jałowiczor dodał też, że "nie jest tajemnicą, że związki zawodowe mają swoje sympatie polityczne". - OPZZ zawsze trzymał z partiami postkomunistycznymi, Solidarność jest blisko władzy, a ludzie ze związku są w Sejmie, ale to nie znaczy, że "S" może na tym poprzestać. Myślę, że wielki strajk budżetówki to jest chyba za dużo. Sądzę, że do czegoś takiego nie dojdzie i uda się sprawę jakoś rozwiązać. Gdyby nagle eksplodowały protesty pracowników oraz rolników, rząd rzeczywiście miałby problem. Myślę jednak, że jest to scenariusz zbyt czarny - ocenił.

W debacie również m.in. na temat reformy ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. 

Gospodarzem audycji była Eliza Olczyk.

Polskie Radio 24/rr

_____________________________

Data emisji: 09.08.18

Godzina emisji: 08.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także