X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Cocooning. Nie ma jak w domu?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 07:31
Czy nasz "domowy kokon" izoluje nas od świata, czy raczej daje poczucie kontroli? Może brakuje nam poczucia bezpieczeństwa? Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Katarzyna Kucewicz, psychoterapeuta i dr Piotr Jakubowski, kulturoznawca, UKSW.
Audio
Cocooning polega na izolowaniu się od otoczenia i budowaniu własnej, prywatnej przestrzeni, dającej poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Cocooning to nowoczesne określenie świadomego domatorstwafot.pixabay.com
Cocooning polega na izolowaniu się od otoczenia i budowaniu własnej, prywatnej przestrzeni, dającej poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Cocooning to nowoczesne określenie świadomego domatorstwa/fot.pixabay.com

Umiłowanie własnych czterech ścian to domatorstwo w czystej postaci. Nikogo dzisiaj nie dziwi, że w zabieganym życiu wolimy czasami zostać w domu niż gdziekolwiek wyjść...

W życiu zwykle przychodzi moment, kiedy czujemy, że jesteśmy w końcu u siebie. Zdaniem dr Piotra Jakubowskiego musimy jednak odróżnić poczucie bycia u siebie od pewnego nostalgicznego wspomnienia, jakie wiąże się z domem rodzinnym. - Próbujemy poszukiwać miejsca, które oswoimy i naznaczymy. Chcemy zarządzać jego przestrzenią, meblami i przerobić ją na własne. Kiedy ten proces zakończy się, można powiedzieć, że jesteśmy u siebie. Stałość jest tu elementem kluczowym, jednak większości z nas stoi jej na drodze kredyt – powiedział gość audycji.

Jak podkreśliła Katarzyna Kucewicz, jesteśmy u siebie tam, gdzie czujemy się bezpiecznie. - W psychoterapii funkcjonuje ćwiczenie polegające na wizualizacji bezpiecznego miejsca. Może to być cofnięcie się do wczesnych lat lub coś wymyślonego, ale w sytuacji zagrożenia możemy się tam przenieść i to pomaga nam się uspokoić – zapewniała psychoterapeutka.

Gdzie przebiega jednak różnica między zdrowym domatorstwem a niezdrową alienacją? Czym jest cocooning, który można określić jako przesadne izolowanie się od innych?

Zdaniem ekspertów, zamykamy się w domach, bo brakuje nam często poczucia bezpieczeństwa. – Zagrożenia płyną w naszą stronę ze wszystkich stron, żyjemy w dużym napięciu i stresie. Mamy małe zasoby i nikt nie uczy nas jak radzić sobie z trudnościami. Czasami człowiek może być tak zagubiony, że potrzebuje izolacji od szumu informacyjnego – tłumaczył kulturoznawca.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy.

Gospodarzem audycji była Agnieszka Furtak-Bilnik

Polskie Radio 24/kawa

Interakcje w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 13.03.17

Godzina emisji: 23.10


Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 psychologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także