Wzrost deficytu budżetu państwa

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 11:33
We wtorek opublikowany zostanie plan dochodów i finansów na rok 2016. Z informacji, do których dotarli dziennikarze Pulsu Biznesu wynika, że deficyt budżetu państwa będzie o blisko 5 mld większy niż planowano. Rozmawiali o tym goście Pulsu Gospodarki: prof. Elżbieta Mączyńska (SGH), Aleksander Łaszek (Forum Obywatelskiego Rozwoju) i Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan).
Audio
  • 22.08.16 Aleksander Łaszek: „Z punktu widzenia wzrostu w długim okresie, konsumpcja i import są mało istotne. Z punktu widzenia ministra finansów są bardzo dochodowe”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/poplinre47

Jak zauważyła prof. Elżbieta Mączyńska, pojawiło się zapewnienie, że nie zostanie przekroczony pułap zadłużenia, który zapisany jest w konstytucji. Podkreśliła także, że  zamierzenia, które podjął rząd, czyli 3,8 proc. wzrostu PKB, w warunkach gdy są tendencje deflacyjne i gdy inne europejskie kraje mają kłopoty z dynamizacją gospodarki, były bardzo ambitne.


Goście Pulsu Gospodarki (od lewej): Aleksander Łaszek, prof. Elżbieta Mączyńska i Jeremi Mordasewicz, foto: Pr24/TB Goście Pulsu Gospodarki (od lewej): Aleksander Łaszek, prof. Elżbieta Mączyńska i Jeremi Mordasewicz, foto: Pr24/TB

Aleksander Łaszek podkreślił z kolei, że w chwili obecnej budżet opiera się głównie dla konsumpcji. – Z konsumpcji ministerstwo finansów ma VAT i akcyzę, ale długookresowy wzrost gospodarczy buduje się na inwestycjach, które dzisiaj zwolniły – zauważył.

Gość dodał, że inwestycje są z punktu widzenia ministra finansów mało istotne, bo nie ma z nich wpływów podatkowych. – Z punktu widzenia wzrostu w długim okresie, konsumpcja i import są mało istotne. Z punktu widzenia ministra finansów są bardzo dochodowe – wyjaśnił.

Jeremi Mordasewicz zauważył, że w Polsce inwestycje infrastrukturalne znajdują się w dołku między jednym programem unijnym a drugim. – To potężny błąd. Taka polityka nie łagodzi cyklu koniunkturalnego – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Justyna Golonko.

Polskie Radio 24/pr/pj

___________________

Data audycji: 22.08.16

Godzina audycji: 10:15

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak