Zmiany w systemie emerytalnym. Czy powinno się łączyć emeryturę z pracą?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 12:46
Trwają uzgodnienia międzyresortowe w sprawie rozesłanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rekomendacji zmian w systemie emerytalnym. Mają się do nich ustosunkować także członkowie Rady Dialogu Społecznego. Na razie partnerzy społeczni mają wiele wątpliwości dotyczących chociażby kwestii łączenia emerytury z pracą. Jest mowa o tym, że nie będzie ono możliwe, a emerytura nie zostanie przeliczona. O sprawie rozmawiali w audycji Puls Gospodarki Adam Ruciński (BTFG), Cezary Mech (ekonomista), prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne).
Audio
  • 30.11.16 O łączeniu emerytury z pracą. Goście: Adam Ruciński (BTFG), Cezary Mech (ekonomista), prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne)
Wielu emerytów znajduje zatrudnienie w firmach ochroniarskich.
Wielu emerytów znajduje zatrudnienie w firmach ochroniarskich.Foto: flickr/Tom Woodward

Zdaniem Mączyńskiej, ta propozycja jest absurdalna. – Ogranicza prawa. Jeżeli się ustali, że emeryt ma prawo do przejścia na emeryturę w jakimś wieku, powinien moc później swobodnie dysponować życiem i czasem – mówiła. Dodała, że dla państwa oznacza to wpływy do budżetu. Podkreślała, także, że jeśli osoba pracująca na emeryturze nie będzie płacić składek, jej zatrudnienie będzie korzystniejsze dla pracodawcy. – A jeżeli będzie oskładkowana, a nie będzie miał prawa do przeliczenia emerytury, to będzie uważała, że to dla niego krzywdzące.

Adam Ruciński mówił, że „rządzący nie potrafią się zdecydować, czym jest nasza emerytura”. – Czy czymś, co wypracowaliśmy i politykom nic do tego, czy traktujemy to jako formę pomocy społecznej i reglamentujemy innymi czynnikami – zaznaczył.

Jak wskazywał Cezary Mech, powinien powstać spójny system, umożliwiający pracę na emeryturze i dodatkowe naliczanie składek. Dodał, że wciąż wzrasta liczba osób, które są beneficjentami ZUS, wobec tych, które pracują. – Możliwość pracy osób starszych zwiększa licznik, zmniejsza mianownik – mówił.  Wskazywał, że choć państwo zmniejszyło wiek emerytalny, to nie zmieniło swoich zobowiązań. – Zapomnieliśmy o tych, którzy nie odłożyli wystarczającej emerytury i tych będziemy z budżetu dofinansowywać.

Goście zwrócili również uwagę na aspekt społeczny. – Ci starsi ludzie chcą być aktywni zawodowo. To jest dobry przykład dla młodych, po drugie lepiej się czują. Praca podnosi jakość życia, plus jest zastrzyk finansowy – podkreślał Ruciński.

W rozmowie także o PKB po trzech kwartałach oraz innych aspektach reformy emerytalnej.

Od lewej: prof. Elżbieta Mączyńska, Cezary Mech i Adam Ruciński; foto: PR24/MR Od lewej: prof. Elżbieta Mączyńska, Cezary Mech i Adam Ruciński; foto: PR24/MR

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Robert Lidke.

Polskie Radio 24/ip

Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 30.11.2016

Godzina emisji: 10:18

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niższy wiek emerytalny. Czy społeczeństwo na tym skorzysta?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 15:08
Podczas trwającego posiedzenia Sejm zajmuje się m.in. prezydenckim projektem obniżenia wieku emerytalnego. – To działanie wbrew trendom demograficznym i temu, co robią inne kraje – komentował w Polskim Radiu 24 prof. Marek Góra ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Nakonieczny o systemie emerytalnym

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 14:37
– Solidarność nie zmieniła zdania co do konieczności i potrzeby wprowadzenia rozwiązania opartego o długoletnie okresy składkowe – tak dla mężczyzn, jak i dla kobiet. W naszej ocenie istnieje taka możliwość, ale wymaga ona głębszych zmian systemowych – powiedział w Gospodarczym Temacie Dnia Polskiego Radia 24 Henryk Nakonieczny. Członek prezydium Komisji Krajowej "NSZZ Solidarność" oraz członek zespołu do spraw ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego mówił również o propozycjach, które zapewniłyby dopływ środków na wypłacanie emerytur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emerytury obywatelskie receptą na problemy systemu?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 14:03
Posłowie Kukiz’15 apelują o rozpoczęcie dyskusji nad zmianą systemu emerytalnego. Klub proponuje, by każdy otrzymywał tzw. emeryturę obywatelską. Sprawę w audycji Sobota po Tygodniu komentowali Daniel Czyżewski z Młodych dla Polski, Mateusz Dziób z portalu „Rebelya.pl”, Kamil Lipiński z „Magazynu Kontakt” i Michał Kacprzyk, prawnik.
rozwiń zwiń