Coraz lepsza sytuacja kobiet na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 11:00
Według rankingu „Women in Work Index”, przygotowanym przez PwC, poprawia się sytuacja kobiet na rynku pracy. Polska awansowała o 3 pozycje i znalazła się na 9. miejscu, spośród 33 krajów OECD. To efekt spadku bezrobocia wśród kobiet i zwiększenia stopy zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin. Najnowsza edycja rankingu obejmuje dane za 2015 r. O kobietach na rynku pracy rozmawiali goście Pulsu Gospodarki: Piotr Soroczyński (KUKE), prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne) i Przemysław Ruchlicki (Krajowa Izba Gospodarcza).
Według raportu Women in Work Index 2017 w badanych krajach średnia różnica w zarobkach obu płci na tych samych stanowiskach to 16.
Według raportu "Women in Work Index 2017" w badanych krajach średnia różnica w zarobkach obu płci na tych samych stanowiskach to 16%. Foto: fot.Glow Images/East News

Jak wskazywała prof. Mączyńska, kobiety z natury mają trudniejszą sytuację, ponieważ rodzą dzieci, co powoduje „wyrwę” w karierze zawodowej. – Ale mamy na szczęście urlopy tacierzyńskie, małżeństwa dzielą się tym czasem, co poprawia sytuację – mówiła. Dodała, że kobietom będą sprzyjały również technologie cyfrowe i praca zdalna. Gość zauważyła jednak, że wciąż są zawody, w których feminizacja jest wysoka, na przykład nauczycielskie. - To właśnie place stanowią demotywację dla podejmowania pracy przez mężczyzn. A kobiety się zgadzają, bo maja inne profity, więcej wolnych dni i elastyczniejszy czas pracy – tłumaczyła.

Przemysław Ruchlicki zaznaczył, że nawet jeżeli wzrost nie jest równy, to aktywizuje kobiety, które do tej pory nie miały pracy. – Co z punktu widzenia świadczeń emerytalnych jest istotne i burzy stereotyp, że kobiety nie można wyrwać z domu i opieki nad dzieckiem – wyjaśniał. Podkreślił także, że luka płacowa między mężczyznami a kobietami nie jest już tak duża, jak dawniej, choć zjawisko wciąż występuje, szczególnie w małych miastach. Tam pracodawcy częściej biorą pod uwagę to, że kobiety z pracy czasowo wykluczy ciąża lub opieka nad dziećmi. – 33 dni choroby pracownika finansuje pracodawca, to jest dla małej firmy duży koszt, dyskontowany w płacy – mówił.

Piotr Soroczyński tłumaczył, że w porównaniu do sytuacji sprzed lat, mamy coraz mniej zawodów, w których dużą rolę odgrywa siła, co automatycznie wyklucza kobiety. – Wyrównuje się też kwestia poświęcania większego czasu pracy – dodał. W jego ocenie, choć mężczyźni „godnie łykają poczucie winy” za dyskryminację kobiet na rynku pracy, to może się okazać, że na szczeblu wykonawczo-zarządczym to panie podejmuję negatywne decyzje, dotyczące swoich pracownic.


fot.PR24/MS Elżbieta Mączyńska, Piotr Soroczyński i Przemysław Ruchlicki/fot.PR24/MS

W rozmowie także o decyzji RPP i rzeczniku przedsiębiorców.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Sylwia Zadrożna.

Polskie Radio 24/ip

Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________ 

Data emisji: 08.03.2017

Godzina emisji: 10:18

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Liliana Głąbczyńska-Komorowska: moją misją jest pomaganie kobietom

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 14:01
- Chciałabym, by kobiety walczyły i wiedziały, że ciągle jesteśmy dyskryminowane, że wciąż nie mamy równości na świecie i że nie ma równouprawnienia. Świadomość tego jest nam bardzo potrzebna. Jestem kobietą wyzwoloną, która bardzo chce, by młode kobiety stanęły w szranki i powiedziały „jeżeli coś jest do zrobienia to łączmy się, solidaryzujmy i róbmy to razem, bo mamy wielką siłę” – powiedziała w programie Kobiety Sukcesu aktorka i producentka filmowa Liliana Głąbczyńska – Komorowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobieta w ciąży na umowie tymczasowej

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 15:42
Pracownice tymczasowe w ciąży mają mieć przedłużane umowy do dnia porodu - zakłada nowelizacja ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych przygotowana przez resort rodziny i pracy. O pozytywnych i negatywnych skutkach takiego przepisu mówili w Polskim Radiu 24: dr Grażyna Spytek-Bandurska (Uniwersytet Warszawski) i Marek Lewandowski (NSZZ Solidarność).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adrianna Lewandowska – architekt sukcesu wielu polskich firm rodzinnych

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 14:01
Wizjonerka polskiej przedsiębiorczości rodzinnej, strateg, doradca. Partner Zarządzający w Lewandowska i Partnerzy oraz założyciel i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego. Dr Adrianna Lewandowska była gościem audycji Kobiety Sukcesu, Kobiety Biznesu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w prawie. Praca tymczasowa a ciąża

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 17:04
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowało do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. O proponowanych zmianach rozmawiali w audycji Kapitał i Praca goście: Agnieszka Zielińska (Konfederacja Lewiatan) i Anna Reda-Ciszewska (NSZZ "Solidraność").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiecy świat

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 14:24
Bycie damą to przeżytek, czy wymierający styl? Czy kobiecość pozostała już tylko w sferze cech zewnętrznych? Czy jest zagrożona, a jeśli tak, to jakie jest niebezpieczeństwo? Gośćmi Interakcji w Polskim Radiu 24 byli: dr Maria Rogaczewska, socjolog, koordynatorka Centrum Wyzwań Społecznych Instytutu Spraw Społecznych UW i Joanna Andrzejewska, psychoterapeuta.
rozwiń zwiń