X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Coraz lepsza sytuacja kobiet na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 11:00
Według rankingu „Women in Work Index”, przygotowanym przez PwC, poprawia się sytuacja kobiet na rynku pracy. Polska awansowała o 3 pozycje i znalazła się na 9. miejscu, spośród 33 krajów OECD. To efekt spadku bezrobocia wśród kobiet i zwiększenia stopy zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin. Najnowsza edycja rankingu obejmuje dane za 2015 r. O kobietach na rynku pracy rozmawiali goście Pulsu Gospodarki: Piotr Soroczyński (KUKE), prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne) i Przemysław Ruchlicki (Krajowa Izba Gospodarcza).
Według raportu Women in Work Index 2017 w badanych krajach średnia różnica w zarobkach obu płci na tych samych stanowiskach to 16.
Według raportu "Women in Work Index 2017" w badanych krajach średnia różnica w zarobkach obu płci na tych samych stanowiskach to 16%. Foto: fot.Glow Images/East News

Jak wskazywała prof. Mączyńska, kobiety z natury mają trudniejszą sytuację, ponieważ rodzą dzieci, co powoduje „wyrwę” w karierze zawodowej. – Ale mamy na szczęście urlopy tacierzyńskie, małżeństwa dzielą się tym czasem, co poprawia sytuację – mówiła. Dodała, że kobietom będą sprzyjały również technologie cyfrowe i praca zdalna. Gość zauważyła jednak, że wciąż są zawody, w których feminizacja jest wysoka, na przykład nauczycielskie. - To właśnie place stanowią demotywację dla podejmowania pracy przez mężczyzn. A kobiety się zgadzają, bo maja inne profity, więcej wolnych dni i elastyczniejszy czas pracy – tłumaczyła.

Przemysław Ruchlicki zaznaczył, że nawet jeżeli wzrost nie jest równy, to aktywizuje kobiety, które do tej pory nie miały pracy. – Co z punktu widzenia świadczeń emerytalnych jest istotne i burzy stereotyp, że kobiety nie można wyrwać z domu i opieki nad dzieckiem – wyjaśniał. Podkreślił także, że luka płacowa między mężczyznami a kobietami nie jest już tak duża, jak dawniej, choć zjawisko wciąż występuje, szczególnie w małych miastach. Tam pracodawcy częściej biorą pod uwagę to, że kobiety z pracy czasowo wykluczy ciąża lub opieka nad dziećmi. – 33 dni choroby pracownika finansuje pracodawca, to jest dla małej firmy duży koszt, dyskontowany w płacy – mówił.

Piotr Soroczyński tłumaczył, że w porównaniu do sytuacji sprzed lat, mamy coraz mniej zawodów, w których dużą rolę odgrywa siła, co automatycznie wyklucza kobiety. – Wyrównuje się też kwestia poświęcania większego czasu pracy – dodał. W jego ocenie, choć mężczyźni „godnie łykają poczucie winy” za dyskryminację kobiet na rynku pracy, to może się okazać, że na szczeblu wykonawczo-zarządczym to panie podejmuję negatywne decyzje, dotyczące swoich pracownic.


fot.PR24/MS Elżbieta Mączyńska, Piotr Soroczyński i Przemysław Ruchlicki/fot.PR24/MS

W rozmowie także o decyzji RPP i rzeczniku przedsiębiorców.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Sylwia Zadrożna.

Polskie Radio 24/ip

Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________ 

Data emisji: 08.03.2017

Godzina emisji: 10:18

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Liliana Głąbczyńska-Komorowska: moją misją jest pomaganie kobietom

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 14:01
- Chciałabym, by kobiety walczyły i wiedziały, że ciągle jesteśmy dyskryminowane, że wciąż nie mamy równości na świecie i że nie ma równouprawnienia. Świadomość tego jest nam bardzo potrzebna. Jestem kobietą wyzwoloną, która bardzo chce, by młode kobiety stanęły w szranki i powiedziały „jeżeli coś jest do zrobienia to łączmy się, solidaryzujmy i róbmy to razem, bo mamy wielką siłę” – powiedziała w programie Kobiety Sukcesu aktorka i producentka filmowa Liliana Głąbczyńska – Komorowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobieta w ciąży na umowie tymczasowej

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 15:42
Pracownice tymczasowe w ciąży mają mieć przedłużane umowy do dnia porodu - zakłada nowelizacja ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych przygotowana przez resort rodziny i pracy. O pozytywnych i negatywnych skutkach takiego przepisu mówili w Polskim Radiu 24: dr Grażyna Spytek-Bandurska (Uniwersytet Warszawski) i Marek Lewandowski (NSZZ Solidarność).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adrianna Lewandowska – architekt sukcesu wielu polskich firm rodzinnych

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 14:01
Wizjonerka polskiej przedsiębiorczości rodzinnej, strateg, doradca. Partner Zarządzający w Lewandowska i Partnerzy oraz założyciel i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego. Dr Adrianna Lewandowska była gościem audycji Kobiety Sukcesu, Kobiety Biznesu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w prawie. Praca tymczasowa a ciąża

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 17:04
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowało do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. O proponowanych zmianach rozmawiali w audycji Kapitał i Praca goście: Agnieszka Zielińska (Konfederacja Lewiatan) i Anna Reda-Ciszewska (NSZZ "Solidraność").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiecy świat

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 14:24
Bycie damą to przeżytek, czy wymierający styl? Czy kobiecość pozostała już tylko w sferze cech zewnętrznych? Czy jest zagrożona, a jeśli tak, to jakie jest niebezpieczeństwo? Gośćmi Interakcji w Polskim Radiu 24 byli: dr Maria Rogaczewska, socjolog, koordynatorka Centrum Wyzwań Społecznych Instytutu Spraw Społecznych UW i Joanna Andrzejewska, psychoterapeuta.
rozwiń zwiń