Jednolita cena książki. „Świat się zmienia. Mamy bardzo wiele księgarń internetowych”

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 11:00
Polska Izba Książki domaga się wprowadzenia 12-miesiecznej ochrony dla nowości wydawniczych. Wydawca ustalałby jednolitą cenę książki, która zostałaby umieszczona na okładce wraz z miesiącem wydania. Następnie cena trafiłaby do specjalnego rejestru i przez 12 kolejnych miesięcy książka sprzedawana byłaby we wszystkich punktach w całej Polsce w tej samej cenie. O tym, kto skorzysta na wprowadzeniu jednolitej ceny książki rozmawiali w Pulsie Gospodarki Grzegorz Maliszewski (Bank Millennium), Marek Kłoczko (Krajowa Izba Gospodarcza) i Waldemar Kozioł (Uniwersytet Warszawski).
Audio
  • 20.03.17 Grzegorz Maliszewski, Marek Kłoczko i Waldemar Kozioł o jednolitej cenie książki.
Zdjęcie ilustracyjnefot.pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne/fot.pixabay.com

Jak podkreślił Marek Kłoczko, każda nadmierna regulacja powoduje patologię. - Trwają dyskusje, które pokolenie przestanie już czytać, czy przetrwają książki papierowe, czy będzie rosła popularność elektronicznych. To rodzi pokusy szukania złotego rozwiązania na te problemy. Nie sądzę oczywiście, by te rozwiązanie było skuteczne – zaznaczył gość.

Nad celem tej propozycji zastanawiał się z kolei Grzegorz Maliszewski. - Jeśli celem ma być zwiększenie czytelnictwa, które jest w trudnej sytuacji, to wydaje mi się, że tego typu rozwiązanie nie poprawi statystyk, a może nawet wpłynąć negatywnie na skłonność do czytania – wyjaśnił gość.

Maliszewski dodał, że tego typu rozwiązanie mogłoby doprowadzić - przynajmniej w pewnym segmencie rynku, a szczególnie w przypadku sklepów internetowych - do wzrostu cen książki. - Rozumiem, że ta propozycja ma m.in. poprawić sytuację księgarni stacjonarnych. Nie zapominajmy jednak, że świat się zmienia. Mamy bardzo wiele księgarń internetowych gdzie ceny są dużo niższe niż w księgarniach stacjonarnych – zauważył.

Zdaniem Waldemara Kozioła, pytanie o kwestię jednolitej ceny książki nie jest pytaniem o czytelnictwo, ale o poziom ceny książki. - To problem sytuacji małych księgarni, na które wpływ mają duże sieci dystrybucyjne czy księgarnie internetowe – podsumował.


Grzegorz Maliszewski. Marek Kłoczko i Waldemar Kozioł/fot.PR24/MS Grzegorz Maliszewski. Marek Kłoczko i Waldemar Kozioł/fot.PR24/MS

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Sylwia Zadrożna.

Polskie Radio 24/pr

_________________ 

Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 20.03.17

Godzina emisji: 10:18


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wraca kontrowersyjny projekt ustawy o książce

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 17:11
Wraca pomysł reglamentacji na rynku książki. Projekt ustawy budzi wiele kontrowersji. Zakłada bowiem m.in. zakaz obniżania cen książek. Miałoby to być korzystne dla wielkich sieci księgarskich. Oznaczałoby jednak także, że księgarnie internetowe przestaną sprzedawać książki po niższych cenach. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Piotr Trudnowski z Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jednolita cena książki. Plusy i minusy ustawy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 14:00
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poparło projekt ustawy o jednolitej cenie książki. Dokument przygotowała Polska Izba Książki. Gościem Polskiego Radia 24 był Paweł Waszczyk, ekspert rynku książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej młodych osób sięga po e-booki i audiobooki

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 19:26
"Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków" - pierwszy w Polsce raport, który przedstawia preferencje zarówno użytkowników nowoczesnych, jak i tradycyjnych form czytania. O polskim rynku czytelniczym mówiły w Polskim Radiu 24 Anna Kotlonek z Biblioteki Akustycznej i Martyna Bednarczyk z Virtualo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drzewienno - jabłczany smaczek na londyńskich targach

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 07:31
Przed wejściem do hali Olympia - polskie jedzenie rozdawane z food trucka, na naszym stoisku: sosny, drewno i jabłka, a na spotkaniach - kilkanaścioro polskich autorów. W magazynie "Kultura nie całkiem osobista" – podsumowanie londyńskich targów książki, na których Polska była w tym roku gościem honorowym.
rozwiń zwiń