Katolicy i luteranie wobec współczesności

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 10:40
Na UKSW w Warszawie odbyła się konferencja naukowa na temat "Katolicy i luteranie wobec wyzwań współczesności". Wpisuje się ona w rok 500-lecia Reformacji. Uczestnicy spotkania zgadzali się co do tego, że ważnym wyzwaniem naszych czasów jest dialog religii i wyznań.
Audio
  • 29.01 Kurier Ekumeniczny: Katolicy i luteranie wobec współczesności
Katolicy i luteranie wobec współczesności
Foto: luteranie.pl

- Dla katolików wyznacznikiem podejmowania dialogu międzywyznaniowego i międzyreligijnego jest deklaracja Soboru Watykańskiego II "Nostra Aetate" –  mówiła dr Aldona Piwko, islamoznawca z UKSW, odpowiadając na pytanie co obliguje katolików do dialogu z luteranami.

- Z naszej strony ważne jest spotkanie i zaangażowanie chrześcijan wokół ważnych zagadnień naszych czasów – mówił z kolei dr Jerzy Sojka, teolog ewangelicki z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. – Katolicy i luteranie muszą docenić to, co już się dokonało na drodze naszego dialogu. Wystarczy spojrzeć na to, co miało miejsce w Lund, podczs spotkania papieża Franciszka z przedstawicielami Światowej Federacji Luterańskiej. ięcej nas łączy niż dzieli

O praktycznym współżyciu katolików i luteran opowiadał ks. Piotr Mendroch, proboszcz luterańskiej parafii w Mrągowie, na Mazurach. - Przez 30 lat mojej bytności na Mazurach zmieniło się bardzo wiele – mówił. – Na początku kilka razy w tygodniu wybijano nam szyby w kościele, bo jak luteranie to pewnie Niemcy. Teraz współpracujemy na co dzień w szkole, mieście, świątyniach.

Więcej w całej audycji.

Polskie Radio 24

Kurier Ekumeniczny w Polskim Radiu 24

_____________________

Data emisji: 29.01.17

Godzina emisji: 00:10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak