Wizyta abp melchickiego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 07:30
Na zaproszenie Polskiego Oddziału organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Ordynariatu Polowego WP, przebywał w Polsce melchicki metropolita Homs w Syrii, abp Jean Abdoul Arbach. Mówił on o tragicznej sytuacji chrześcijan w Syrii i Bliskim Wschodzie.
Audio
abp Jean Abdoul Arbachfot.polskieradio.pl
abp Jean Abdoul Arbach/fot.polskieradio.pl

„Gdy przybyłem do Syrii z wygnania w Argentynie, moja rodzinna wioska była w rękach dżihadystów. Chrześcijanie mieli do wyboru albo przyjąć islam albo zapłacić wyskoki podatek i brac udział w modlitwach muzułmańskich. Mogli również wyjechać lub zginąć męczeńską śmiercią. - mówił abp Arbach – w takiej sytuacji moi wierni opuścili swoje wioski i miasta. Ponadto zdarzały się porwania dla okupu i dotyczyło to także mojego brata".

"Pamiętam negocjacje z dżihadystami aby opuścili Homs. Jako warunek zażądali aby wszyscy księża poszli z nimi. Zamordowali wtedy o. Frantza, jezuitę z Holandii. Sprawowałem jego pogrzeb. Kiedy w maju 2013 mogłem wejść do mojej katedry biskupiej w Homs, był tam szpital dla bojowników islamskich, wyposażony w nowoczesny sprzęt z Europy. Dzięki wsparciu Pomocy Kościołowi w Potrzebie zaczęliśmy odbudowę. Sytuacja jednak nadal jest zła. Dżihadyści cały czas okupują Aleppo, chrześcijanie masowo opuszczają swoje domy. Często nie mogę się dowiedzieć, co się z nimi dzieje. Wyjazd to jest jakieś rozwiązanie ale znikniecie chrześcijan z Bliskiego Wchodu byłoby tragedią” – mówił abp Arbach.

Polskie Radio 24

____________________

Data emisji: 05.02.17

Godzina emisji: 00:05

Kurier Ekumeniczny w Polskim Radiu 24

Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak