Anglikanie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 23:59
W Krakowie istnieje kilkusetosobowa wspólnota anglikańska. O jej historii I teraźniejszości opowiadał pastor Dominik Chmielewski.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: anglikanie.pl

„Pierwsi duszpasterze anglikańscy przybyli do Polski w czasach Reformacji. W Gdańsku, Warszawie, wspólnoty rozwijały się mniej lub bardziej dynamicznie. W początkach XXw. na ziemie polskie przybyła anglikańska misja, która głosiła chrześcijaństwo wśród żydów. Ci, którzy je przyjęli tworzyli społeczności m.in. w Białymstoku, Krakowie, Warszawie. Przed II Wojna  Światową w Polsce mieszkało ok. 2000 anglikanów, obecnie to ok. 300 osób, skupionych wokół kapelanii warszawskiej i parafii w Krakowie.  Kapelani jeżdżą także na nabożeństwa domowe do pojedynczych ludzi rozsianych po całym kraju.

Anglikanie w Polsce to małżeństwa mieszane, pracownicy dyplomatyczni czy firm zagranicznych ale w Krakowie nasza wspólnota jest polskojęzyczna.

Nabożeństwa anglikańskie  w Krakowie sprawowane są gościnnie w kaplicy Najświętszego Sakramentu w kościele katolickim sw. Piotra i Pawła.

W Warszawie, po angielsku, gościnnie w kaplicy Res Sacra Miser.


Zobacz więcej na temat: ekumenizm
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak