„Przerwa w życiu zawodowym kobiety dużo kosztuje w sensie merytorycznym”

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 16:55
„Ekonomia jest jak kobieta - bywa mściwa, jeśli się ją lekceważy” – twierdzi prof. Elżbieta Mączyńska - ekonomistka, nauczycielka akademicka w Szkole Głównej Handlowej, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. O swojej karierze opowiadała w audycji Ludzie Gospodarki.
Audio
  • 2.07.17 Prof. Elżbieta Mączyńska o swojej karierze ekonomistki
Elżbieta Mączyńska
Elżbieta MączyńskaFoto: PR24

Jak przyznała prof. Elżbieta Mączyńska, miłością do matematyki zaraził ją nauczyciel ze szkoły podstawowej. – Nie podawał nam matematyki abstrakcyjnie, ale zawsze łączył to ze zdarzeniami, które mamy w domu, a więc bardzo praktycznie. To we mnie utkwiło i po tym doszłam do wniosku, że matematyka, którą lubię, pozwala się łączyć łatwo, szybko i przyjemnie ze sprawami ekonomicznymi wobec czego wybrałam szkołę ekonomiczną – mówiła prof. Mączyńska.

Jak wyjaśniła, także w szkole ekonomicznej matematyki uczył ją wymagający nauczyciel. – Pod jego wpływem postanowiłam pójść na matematykę na Uniwersytecie Warszawskim. Przez przypadek jednak dowiedziałam się o ekonometrii, która jest połączeniem matematyki z ekonomią, i napisałam podanie o przyjęcie na ekonomię - wspominała.

Prof. Mączyńska odniosła się także do środowiska, w którym pracuje i które w dużej mierze zdominowane jest przez mężczyzn. - Najczęściej pracuję w środowisku gdzie dominują mężczyźni, ale nigdy nie czułam się traktowana inaczej tylko dlatego, że jestem kobietą - stwierdziła.

Goszcząca w studiu dodała jednak, że kobiety mają w życiu zawodowym trudniej niż mężczyźni. - Kobiety, które mają dzieci, mają naturalną trudność i muszą więcej pracować. Mają przerwę w życiu zawodowym, a taka przerwa dużo kosztuje w sensie merytorycznym, bo w tym czasie mniej się czyta i mniej się pracuje naukowo. Dlatego też mężczyzn jest więcej, a kobiety wcześniej odpadają na różnych etapach kariery naukowej – podsumowała prof. Mączyńska.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Elżbieta Szczerbak.

Polskie Radio 24/pr

Ludzie Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 2.07.17

Godzina emisji: 15:31

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Polki są najbardziej mobilne wśród kobiet z nowych krajów Unii”

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 12:05
6 na 10 Polek jest skłonne wyjechać za granicę do pracy. Najbardziej pożądanymi kierunkami migracji zarobkowych Polek są Niemcy, Wielka Brytania i Norwegia. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Promedica24 Insight. W Polskim Radiu 24 rozmawialiśmy z Damianem Ziąbrem z Promedica24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz lepsza sytuacja kobiet na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 11:00
Według rankingu „Women in Work Index”, przygotowanym przez PwC, poprawia się sytuacja kobiet na rynku pracy. Polska awansowała o 3 pozycje i znalazła się na 9. miejscu, spośród 33 krajów OECD. To efekt spadku bezrobocia wśród kobiet i zwiększenia stopy zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin. Najnowsza edycja rankingu obejmuje dane za 2015 r. O kobietach na rynku pracy rozmawiali goście Pulsu Gospodarki: Piotr Soroczyński (KUKE), prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne) i Przemysław Ruchlicki (Krajowa Izba Gospodarcza).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe przepisy na rynku pracy dla kobiet w ciąży

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 14:05
Umowy o pracę ciężarnych pracownic tymczasowych będą przedłużane do dnia porodu – m.in. takie rozwiązanie przewidują zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. O propozycjach resortu rozmawiały w Polskim Radiu 24 Agnieszka Zielińska (Polskie Forum HR) i Anna Reda-Ciszewska (NSZZ "Solidarność").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudna praca kobiet w górnictwie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 07:30
Film „Gruba” to dokument opowiadający o ciężkiej, fizycznej pracy kobiet, zatrudnionych w kopalni Rydułtowy. Widzowie zobaczą obraz m.in. w konkursie filmów polskich na tegorocznym międzynarodowym Krakowskim Festiwalu Filmowym. O godności pracy mówiła w audycji Trendy Kultury reżyserka filmu, Maria Zmarz-Koczanowicz.
rozwiń zwiń